Agencja Informacyjna: Bogdan Dmowski jest interpretatorem, który przez swój kanał na portalu YouTube popularyzuje i rozpowszechnia wiersze współczesnych i nieżyjących już poetów. Do tej pory powstało ponad 5.000 filmów. Teraz Agencja Informacyjna zadała Bogdanowi Dmowskiemu kila pytań na temat pracy, która dla niego jest misją.
Spis treści
Wywiad: Bogdan Dmowski i Jarosław December
Czym według Pana rożni się recytator od interpretatora?
Bogdan Dmowski: Recytator z wielką precyzją prezentuje dany wiersz. Interpretator, odkrywając w tekście przemyślenia, odczucia, poetę – przetwarza to przez swoją artystyczną duszę i odtwarza tekst wiersza w swojej własnej odsłonie.
Dlaczego podjął się Pan trudu interpretować poezję?
Bogdan Dmowski: Od dłuższego czasu poezja znikała z półek księgarni i bibliotek i zagnieździła się w Internecie. Nagle wielu odkryło w sobie chęć pisania wierszy. Stworzyła się po latach przepiękna łąka poetycka: z wieloma przepięknymi kwiatami i wieloma chwastami. Ja jestem od wybierania tych najpiękniejszych kwiatów (wierszy ) i prezentowania (interpretowania) ich światu.
Jak Pan się przygotowuje do interpretacji poezji?
Bogdan Dmowski: Większość utworów znajduję na facebook. Przeglądam je i wybieram te, które mi się podobają: inspirują mnie tematyką, formą. Otrzymuje także tomiki z poezją od autorów. Sam wybieram wiersze, prześwietlam je, szukając w nich myśli, odczucia, poetę i je interpretuję.
Dokonał Pan już ponad 5.000 interpretacji utworów. Czy jakieś utwory okazały się trudne do interpretacji lub czy są takie z interpretacji, których Pan zrezygnował?
Bogdan Dmowski: Wiersze zapisane na papierze są uśpione. Ja je budzę. Mogę powiedzieć, iż ja rozmawiam z wierszami. One budzą się same i „podpowiadają mi” jak mam je zinterpretować. Inne natomiast śpią twardziej. To ja wtedy czekam. Szukam sposobu, aby je obudzić. Ostatnio muzyka, której miałem użyć, jako tło do interpretacji, obudziła wiersz. Zdarza się, iż rezygnuje. Ale to zdarzyło się chyba 2 razy.
Jak publiczność reaguje na Pana interpretacje?
Bogdan Dmowski: Słuchający uśmiechają się, zadumają się, rozczulają się. Lubią mój styl interpretacji. Mój ciepły głos ich uspakaja.
Jak twórcy reagują na interpretacje swoich utworów przez Pana?
Bogdan Dmowski: Autorzy wierszy są przeszczęśliwi, dumni. Mogą się pochwalić przed rodziną, znajomymi. Ich wiersze mogą słuchać ludzie na całym świecie, którzy korzystają z youtube. Często słyszę zapytanie:„to jest mój wiersz? On tak pięknie brzmi!”. Niestety, większość autorów nie umie przedstawiać swoich utworów.
Woli Pan interpretować wiersze współczesnych autorów czy klasyków?
Bogdan Dmowski: Nie ma różnicy.
Które z Pana interpretacji zamieszczonych na youtube cieszą się największą popularnością?
Bogdan Dmowski: Popularność nie jest najlepszym miernikiem. Zainteresowanie zależy zarówno od popularności poety, jak również samego utworu. Niemniej wiersz „Oda do dupy”, który napisał hr. Aleksander Fredro obejrzało ponad 650.000 widzów. Ogromna popularnością cieszą się wierszobajki adresowane do dzieci. Nagrywam także wiersze, które są lekturami szkolnymi. Młodzi Ludzie korzystają z moich nagrań, ucząc się wierszy na pamięć. Dziękują mi w komentarzach, iż dzięki mnie dostali bardzo dobre oceny w szkole.
Interpretowanie poezji to misja czy sposób na życie?
Bogdan Dmowski: Interpretowanie utworów, dla mnie to jest absolutnie Misja, rodzaj hołdu dla poezji, choćby styl i sens mojego życia. Jestem szczęśliwy, iż w ten sposób uszczęśliwiam ludzi.
Jarosław December

Jakie filmy z interpretacją poezji przez Bogdana Dmowskiego były oglądane najczęściej?
„Oda do dupy”, hr. Aleksander Fredro: 658.000 widzów.
„Przyjście wiosny”, Jan Brzechwa: 152.000 widzów.
„O pierdzeniu”, Aleksander Fredro: 79.000 widzów.
„Prima aprilis”, Jan Brzechwa: 51.000 widzów.
„Dwa wiatry”, Julian Tuwim: 46.000 widzów.
„Bagnet na broń”, Władysław Broniewski: 27.000 widzów.
„Hymn o miłości”: 26.000 widzów.
Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości zamieszczone na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com. Życzymy ciekawej lektury. Agencja Informacyjna
AI, wywiady /dec/ 22 lipca 2025 Bogdan Dmowski YouTube