Bisous de Varsovie

magazynszum.pl 1 tydzień temu

W późnej nowoczesności ruchy artystyczno-społeczne odgrywają kluczową rolę w odnawianiu procesów relacyjnych. Niniejsza publikacja ma na celu zarchiwizowanie dziewczęco-queerowej sceny projektowej w Warszawie, która przedstawia nowe sposoby odnoszenia się do środowiska, krytykuje i kontestuje, wykorzystując ekofeministyczną perspektywę (re)egzystencji w obliczu antropocenu.

Julia Bujak „U mnie za płotem”, fot. dzięki uprzejmości wydawnictwa
Mrozia11, fot. dzięki uprzejmości wydawnictwa
Zuza Gontarczuk, fot. dzięki uprzejmości wydawnictwa
Paulina Pawłowska, fot. dzięki uprzejmości wydawnictwa

Opowiadamy się za monistyczną narracją dziewczęcości. Centralnym pytaniem towarzyszącym tym poszukiwaniom jest kwestia nowego ujęcia podmiotowości, nowej wizji jednostki – to znaczy jednostki materialnej i plastycznej.

Marta Orlikowska, fot. dzięki uprzejmości wydawnictwa
Matylda Wolwowicz, fot. dzięki uprzejmości wydawnictwa
Szkoda x kikimora workshops, fot. dzięki uprzejmości wydawnictwa
Zuza Nella, fot. dzięki uprzejmości wydawnictwa

Zastanawiamy się również nad szerszym kontekstem refleksyjności, która wykracza poza to, co jednostkowe i społeczne, i koncentruje się na afirmacji witalności we wszystkich jej przejawach, przede wszystkim na ciągłym procesie relacyjnym – między podmiotami i przedmiotami; tym co ludzkie i nie-ludzkie.

Niniejszy fragment pochodzi z publikacji Bisous de Varsovie, autorstwa Natalii Piotrkowicz i Julii Fohs, pod redakcją Natalii Piotrkowicz, Michała Kilijanka, Stasa Macleoda. Zaproszone do udziału osoby artystyczne: Alchembot, Cyntia G. Wabia, Hania Dziegielewska, Jana Górska, Julia Bujak, Kasia Pigtkowska (szkoda), KIKIMORA, Marta Szypulska, Matylda Wolvowicz, Mroziall, Paulina Paulowska, Zuza Gontarczuk, Zuza Nella, Zuza Zagórska

Idź do oryginalnego materiału