Będą współpracować ponad podziałami. Porozumienie o krzewieniu wśród młodzieży postaw patriotycznych i prawdy o NSZZ Solidarność podpisano w Grudziądzu (zdjęcia)

egrudziadz.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Będą współpracować ponad podziałami. Porozumienie o krzewieniu wśród młodzieży postaw patriotycznych i prawdy o NSZZ Solidarność podpisano w Grudziądzu (zdjęcia)


W przeddzień 43. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, w Refektarzu Ratusza spotkali się przedstawiciele NSZZ Solidarność, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, by rozpocząć współpracę dla kreowania i upowszechniania wśród młodzieży oraz społeczności lokalnej patriotycznych postaw obywatelskich z czasów walki o godność człowieka i wolność Polski.

Porozumienie podpisali (od lewej): Marek Szymaniak – dyrektor gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Sebastian Gawronek – przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność, Róża Lewandowska – wiceprezydent Grudziądza, Marek Wojtkowski – wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

– Naród bez historii nie może przetrwać – co do tego zgodni byli wszyscy uczestnicy spotkania. Mają być przywołane m.in. demokratyczne przemiany, których „motorem” był ruch społeczny NSZZ Solidarność.

Do Ratusza przybyli więc także grudziądzcy działacze Solidarności z przewodniczącym Krzysztofem Brzeskim a także internowani w stanie wojennym Stanisław Wajsgerber i Józef Ziemer. Był też Łukasz Piasecki, dyrektor III LO im. Jana Pawła w Grudziądzu. W tym liceum bardzo pielęgnuje się wartości patriotyczne i prawdę historyczną.

Krzysztof Brzeski mówił, iż trzeba przybliżyć młodzieży czasy i rolę NSZZ Solidarność, w co włączyć się powinni nauczyciele, by podpowiedzieli odpowiednią metodykę. By trafić do młodego pokolenia, które nie zawsze przyjmuje suchy język podręcznikowy. – Potrzebne są „żywe” lekcje historii, z udziałem ludzi, którzy uczestniczyli w działalności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność – podkreślił Krzysztof Brzeski.

Porozumienie otwiera drogę do wspólnego działania w celu upowszechniania postaw patriotycznych wynikających z historii ruchu społecznego, tworzonego przez NSZZ Solidarność i ludzi związanych z etosem tej organizacji. Strony porozumienia przywracać i utrwalać będą pamięć o historii walk niepodległościowych, a także o demokrację i godność człowieka. Zakłada się wspólne organizowanie uroczystości patriotycznych, paneli dyskusyjnych i innych przedsięwzięć, w tym „żywych lekcji historii” z udziałem świadków historii, czyli uczestników tamtych wydarzeń.

– Porozumienie podpisane w przeddzień 43. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego jest rozszerzeniem działań, które do tej pory podejmowaliśmy w naszym mieście wraz z lokalnymi działaczami Solidarności – podkreśliła Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza. – Teraz będziemy to robić wspólnie i we współpracy z regionalnymi strukturami Solidarności, Urzędem Marszałkowskim oraz historykami z Instytutu Pamięci Narodowej. To podniesie rangę tego typu wydarzeń, a także pomoże lepiej dotrzeć, głównie do młodych pokoleń.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Idź do oryginalnego materiału