Zgodnie z tradycją wraz z początkiem grudnia brać górnicza podsumowuje rok swojej pracy. Tegoroczne obchody Barbórki załoga Kopalni Soli „Wieliczka” świętowała 2 grudnia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza, a następnie w komorze Warszawa odbyła się akademia z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który wręczył odznaczenia zasłużonym pracownikom.
Świętowanie Barbórki rozpoczęło się od modlitwy w kaplicy św. Kingi. Uroczystą liturgię odprawił kardynał Stanisław Dziwisz. W homilii nawiązał do słów Chrystusa: „Wy jesteście solą ziemi”. – Co to znaczy być solą ziemi? Sól to jest smak w pożywieniu. Sól nadaje smak wiary, smak nadziei, smak miłości. Sól zachowuje pokarmy od zepsucia, a więc ma moc przeciwstawiania się siłom zniszczenia i rozkładu. Taki powinien być chrześcijanin, powinien być człowiekiem prawym. „Lecz jeżeli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi” – mówił kardynał Dziwisz.
Medale Jana Pawła II za Zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej. Otrzymali je z rąk kardynała Stanisława Dziwisza Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Marian Leśny, Członek Zarządu ds. Ekonomicznych Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Łukasz Sadkiewicz oraz Agnieszka Wolańska, Pełnomocnik Zarządu kopalni ds. historii i kultury.
Po Mszy górnicy i goście udali się do komory Warszawa na akademię. Tegoroczny Dzień św. Barbary był w Kopalni Soli „Wieliczka” szczególnie doniosły. Dekoracji zasłużonych pracowników kopalni odznaczeniami państwowymi: Krzyżami Zasługi złotymi, srebrnymi i brązowymi, dokonał osobiście Prezydent RP Andrzej Duda, zaś wyróżnieniami Zasłużony dla Górnictwa oraz stopniami górniczymi honorował Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
– Tutaj wydobywano sól w czasach książąt i królów takich jak Kazimierz Wielki, kiedy, trudno to sobie dzisiaj wyobrazić, wielickie żupy solne przynosiły jedną trzecią całego budżetu, jakim dysponował król. To była potęga na owe czasy, a sól wielicka i bocheńska szła na całą Europę, i dzięki niej także Królestwo Polskie, Rzeczpospolita była w tamtych czasach rozpoznawalna. To był wielki, wielki skarb. Ci, którzy trudnili się wtedy wydobywaniem soli tym niezwykłym kunsztem, byli powszechnie szanowani i uznawani jako jedni z najcenniejszych dla Rzeczpospolitej. I tak jest do dziś – mówił Andrzej Duda.
– Historia Kopalni Soli „Wieliczka” rozpoczęła się blisko 800 lat temu. W Wieliczce od dekad nie wydobywa się już soli, ale – choć solne skały wydają się niewzruszone, wciąż potrzebna jest ciężka praca górników. Nie wydobywamy, ale zabezpieczamy – chronimy zabytek z Listy UNESCO, udostępniamy go ponad milionowi turystów rocznie, dbamy o powierzchnię i rozrastające się na niej miasto, inwestujemy w rozwiązania przyjazne środowisku – podkreślił Marian Leśny, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.
Barbórka to tradycyjnie podsumowanie kończącego się roku, ale też sposobność, by przedstawić plany na przyszłość. W najbliższym czasie ruszy modernizacja szybu Kościuszko. Ten najbardziej na zachód wysunięty szyb wielickiej kopalni pełni m.in. funkcje wentylacyjne, transportuje do podziemi podsadzkę oraz mieszaniny uszczelniające. Wyrobisko wymaga pilnych robót zabezpieczających. O przedsięwzięciu wspomniał w swoim wystąpieniu Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz: – Chciałbym podziękować za to, co się dziś wydarzyło, za wielką inwestycję, którą Zarząd kopalni wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi – modernizację szybu, który stanowi o bezpieczeństwie kopalni. Na ręce pana prezesa Leśnego, pana prezesa Sadkiewicza składam wyrazy uznania i wielkie gratulacje za to, iż ten projekt zafunkcjonował, iż został tak wysoko oceniony.
fot. Iga Sady/KRKNews.pl