Barbórka to święto górników! Lista najpiękniejszych polskich kopalni

radiopogoda.pl 1 rok temu

Każdy wie, iż według legendy kopalnia soli w Wieliczce powstała dzięki węgierskiej księżnej Kindze. Legendę znamy, a Wieliczkę? Rokrocznie zabytkową kopalnię soli odwiedza ponad milion turystów z całego świata.

Ponoć już Mikołaj Kopernik zwiedzał ten zabytek techniki, choć w tamtych czasach nie było to łatwe. Dziś choćby dzieci poznają kopalnię i chętnie wystawiając języki, sprawdzają, czy ściany korytarzy naprawdę są z soli.

Posłuchaj całego podcastu „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:

Kopalnia Soli Bochnia

Równie atrakcyjna do zwiedzania jest kopalnia soli w Bochni. Powstała choćby nieco wcześniej niż Wieliczka. Na mnie zrobiła ogromne wrażenie. Eksploatację prowadzono w niej od 1251 do 1990 roku. Co więcej, Kopalnia Soli Bochnia jest okrzyknięta pomnikiem historii. W 2013 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Całoroczna szopka bożonarodzeniowa w kaplicy św. Kingi w bocheńskiej kopalni. Podpisy wskazują, iż powstała w 1921 roku, źródło: Kj/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Zobacz także: Trzmiele nie mogą latać? Dobrze, iż o tym nie wiedzą!

Kopalnia Soli w Kłodawie

Znacznie młodszym obiektem wartym wizyty jest Kopalnia Soli w Kłodawie. Zbudowana dzięki polskim geologom i inżynierom. To wciąż działający zakład górniczy. Turyści zjeżdżają pod ziemię tylko pomiędzy zjazdami górników.

Zwiedzają korytarze i gigantyczne komory znajdujące się na głębokości blisko 600 metrów. Wszystko wydrążone w różowej soli, która zachwyca gości. Jest także wystawa narzędzi, jakimi w różnych latach posługiwali się nasi górnicy.

Jedna z komór w kopalni, na trasie turystycznej, źródło: Wikimedia Commons/Ciacho5/CC BY-SA 4.0

Zobacz także: „Trzy godziny krążyła po autostradzie”. Dzięki tym aplikacjom się nie zgubisz! [LISTA]

Zabytkowa Kopalnia Guido

Wielką atrakcją turystyczną jest Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido. Wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Tu można zobaczyć prawdziwy kombajn górniczy i fragment obudowy ścianowej. Chyba największą atrakcją jest przejazd podziemną, podwieszaną kolejką. Są trasy dla osób mniej sprawnych fizycznie, ale także trudniejsza Górnicza Szychta w stroju sztygarskim, z pełnym ekwipunkiem i wykonywaniem drobnych prac pod ziemią.

Oczywiście, są w Polsce także kopalnie złota, uranu, czy srebra. Można je zwiedzać. Są super ciekawe. Zachęcam do uczczenia Barbórki postanowieniem, iż przy najbliższej okazji odwiedzimy jeden z tych obiektów.

Byłe(a)ś kiedyś w kopalni?
  • Tak
  • Nie
Zagłosuj

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Idź do oryginalnego materiału