Austriacki piosenkarz JJ zwyciężył w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji, którego finał odbył się wczoraj w szwajcarskiej Bazylei. Polska, którą reprezentowała Justyna Steczkowska, zajęła 14. miejsce.
24-letni śpiewak operowy Johannes Pietsch, znany jako JJ, pokonał Izraelkę Juwal Rafael, ocalałą z ataków z 7 października 2023 r., która wykonała utwór „New Day Will Rise”. Trzecie miejsce zajął 33-letni estoński piosenkarz Tommy Cash z piosenką „Espresso Macchiato”.
Jest to trzecie zwycięstwo Austrii w historii konkursu, po triumfie Udo Jürgensa w 1966 roku i sukcesie Conchity Wurst w 2014 r. Według doniesień agencji Reutera tegoroczną imprezę oglądało ponad 160 mln ludzi na całym świecie.
JJ, kontratenor z Wiednia, w swoim utworze „Wasted Love” połączył elementy opery i techno, czym zdobył uznanie zarówno jurorów, jak i głosujących telewidzów.
– To kompletne szaleństwo. Moje marzenia się spełniły. To jak sen na jawie – powiedział wokalista, który urodził się w Wiedniu, ale ma częściowo filipińskie pochodzenie, a wychowywał się w Dubaju.
Przed finałem faworytem bukmacherów był szwedzki muzyczno-kabaretowy tercet KAJ z piosenką „Bara bada bastu”, nawiązującą m.in. do sauny. Ostatecznie zajął on jednak dopiero 4. miejsce. Pierwszą piątkę zamknął Włoch Lucio Corsi, który wykonał piosenkę „Volevo essere un duro”.
Szwajcaria, gospodarz konkursu po zeszłorocznym zwycięstwie rapera i piosenkarza Nemo w Malmö, zajęła tym razem dopiero dziesiąte miejsce.
Reprezentująca Polskę Justyna Steczkowska, która wykonała piosenkę “Gaja”, mimo występu pełnego efektów wizualnych i skomplikowanej choreografii zajęła dopiero 14. miejsce, a więc znalazła się w połowie stawki. Nasz kraj otrzymał łącznie w głosowaniach jury i publiczności 156 punktów.
Tonight, Europe showed love to JJ and Austria!
Congratulations on winning #Eurovision2025! pic.twitter.com/F2cLlXmzcV
— European Commission (@EU_Commission) May 17, 2025
Austria dumna z sukcesu
JJ powiedział po zwycięstwie, iż pisząc piosenkę, chciał podzielić się z odbiorcami swoimi najgłębszymi przemyśleniami i cieszy się, iż utwór poruszył tylu fanów.
– Nie ma zmarnowanej miłości. Miłość nigdy nie jest zmarnowana. Jest jej tyle, iż możemy się nią dzielić – i powinniśmy, bo to najpotężniejsza siła na Ziemi – stwierdził.
Dumę z jego wygranej wyraził kanclerz Austrii Christian Stocker, który ocenił, iż JJ zapisuje się na kartach muzycznej historii.
„Drogi JJ, poruszyłeś Europę swoim głosem i śpiewająco wprowadziłeś Austrię w światła reflektorów”, napisała z kolei na platformie X austriacka minister spraw zagranicznych Beate Meinl-Reisinger.
W rozmowie z dziennikarzami JJ powiedział, iż chciałby, aby przyszłoroczny konkurs odbył się w jego rodzinnym Wiedniu, który gościł już to wydarzenie w 2015 roku. Dodał, iż marzy, by zostać jednym z gospodarzy tego wydarzenia.
Meinl-Reisinger i inni żartowali na temat wysokich kosztów organizacji konkursu, szczególnie w kontekście planowanych przez rząd cięć budżetowych o wartości miliardów euro rocznie.
„Teraz będziemy musieli przyjrzeć się budżetowi. Ale czyż to nie wspaniałe?”, pytała w serwisie X.
Eurowizja znów nie bez kontrowersji
Eurowizja, podkreślająca swoją polityczną neutralność, także w tym roku przy okazji swojego corocznego konkursu piosenki wzbudziła kontrowersje z powodu wojny w Strefie Gazy.
Reprezentantka tego kraju była na festiwalu muzycznym Nova podczas ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 roku, w którym – według władz izraelskich – zginęło 1200 osób, a 251 zostało uprowadzonych.
Grupy propalestyńskie wzywały Europejską Unię Nadawców do wykluczenia Izraela z konkursu, wskazując na ofensywę izraelską w Gazie, w wyniku której – według lokalnych służb zdrowia – zginęło ponad 50 tys. osób.
Wczoraj wieczorem w Bazylei zebrało się ok. 200 protestujących, a dwóch demonstrantów próbowało dostać się na scenę podczas występu izraelskiej wokalistki, jednak zostali powstrzymani przez ochronę. Nikt nie odniósł obrażeń.
Hiszpański nadawca publiczny RTVE przed rozpoczęciem transmisji konkursu wyświetlił komunikat: „Gdy prawa człowieka są zagrożone, milczenie nie wchodzi w grę. Pokój i sprawiedliwość dla Palestyny”.
Czym jest Konkurs Piosenki Eurowizji?
Konkurs Piosenki Eurowizji to muzyczne widowisko telewizyjne organizowane od 1956 roku. Polega na transmitowanych na żywo występach reprezentantów publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU), po których następuje głosowanie. Finałem wydarzenia jest wręczenie pamiątkowej statuetki zwycięzcy i jego ponowny występ.
To jeden z najstarszych i najpopularniejszych programów telewizyjnych na świecie, a także jedno z najchętniej oglądanych międzynarodowych wydarzeń niesportowych. Co roku wydarzenie śledzi od około 100 do choćby 600 milionów widzów.