Animowana adaptacja Chłopów ma szansę na Oscara?

granice.pl 9 miesięcy temu

Od dłuższego czasu trwały prace nad nową, malarską wersją Chłopów. Film twórców Twojego Vincenta wzbudza wiele emocji, a już w październiku ma trafić do kin. Teraz okazuje się, iż produkcja trafi za ocean, gdzie weźmie udział w walce o Oscara.

fot. kadr z filmu / next-film.pl

Chłopi autorstwa Władysława Stanisława Reymonta należą do klasyki polskiej literatury. Powieść składająca się z czterech tomów, odnoszących się do czterech kolejnych pór roku ustalających cykl życia mieszkańców wsi, w 1924 roku została uhonorowana nagrodą Nobla i od lat znajduje się również w kanonie szkolnych lektur. W 2020 roku ogłoszono, iż powstanie animowana adaptacja i choć prace nad produkcją mocno się rozciągnęły w czasie, już niedługo będziemy mogli zobaczyć ją w kinach. A oprócz nas Akademia Filmowa.

Chłopi polską propozycją do Oscara!

Chłopi to pełnometrażowa produkcja wyreżyserowana przez Dorotę Kobielę-Welchman i Hugha Welchmana, którzy wcześniej odpowiadali za animację Twój Vincent. Ich najnowsze dzieło zostało stworzone w równie wyjątkowym stylu. Nic więc dziwnego, iż stało się jednym z kandydatów na zdobycie Oscara. Jak przekazała Ewa Puszczyńska przewodnicząca Komisji Oscarowej produkcja będzie mogła otrzymać wyróżnienie za najlepszy międzynarodowy film pełnometrażowy.

czytaj także: Błądząc po polskiej wsi. Recenzja filmu Znachor od Netflixa

Jak twierdzi producent Sean Bobbit, twórcy filmu chcieliby jeszcze, by ich produkcja otrzymała nominację także w kategorii najlepszy film animowany oraz najlepsza muzyka:

Będziemy starali się o nominację nie tylko jako najlepszy film międzynarodowy, ale również jako najlepszy film animowany i też rozważamy kategorię najlepsza muzyka, bo po pokazie w Toronto bardzo dużo osób zwracało uwagę w recenzjach również na rolę, jaką muzyka odgrywa w tym filmie

cytują producenta autorki artykułu zamieszczonego na stronie Polskiej Agencji Prasowej.

Przewodnicząca Komisji Oscarowej Ewa Puszczyńska mówi o tym, by mocno kibicować produkcji w walce o statuetkę:

Mimo najprawdopodobniej znacznych różnic w ocenie decyzji Komisji przez nie tylko członków naszego filmowego środowiska, chciałabym zaapelować, abyśmy wszyscy, niezależnie od poglądów, szczerze życzyli Chłopom nominacji do Oscara, bo to będzie także nominacja dla polskiej kinematografii.

Chłopi film skupi się na postaci Jagny?

W przeciwieństwie do wielu współczesnych filmów animowanych, twórcy nowej ekranizacji Chłopów korzystają w pełni z tradycyjnego malarstwa. Dlatego choć zdjęcia zakończyły się w 2020 roku, to później rozpoczęły się żmudne prace malarskie, które rozciągnęły się w czasie. Do tego etapu zostali zaangażowani malarze z Polski, Litwy, Serbii, czy Ukrainy. Twórcy skorzystali również z pomocy sztucznej inteligencji, która usprawniła niektóre procesy. Twórcy nowej produkcji mieli inspirować się malarstwem młodopolskim, w tym obrazami Józefa Chełmońskiego, czy Leona Wyczółkowskiego.

czytaj także: Lokatorka - 3 odc. Sprawa morderstwa trafia do mediów. Streszczenie 3 i 4 odcinka serialu

Całą filmowa opowieść będzie stawiać na pierwszym miejscu Jagnę. W pięknej dziewczynie kochają się niemal wszyscy mężczyźni mieszkający we wsi Lipce. Interesuje się nią również sporo starszy, bogaty gospodarz Maciej Boryna. Jagna nie chce się z nim wiązać, gdyż budzi on głównie jej niechęć, zostaje jednak do tego zmuszona. Za namową matki poślubia Macieja. Nie przerywa jednak swojego romansu z Antkiem, który jest synem Macieja.

czytaj także: Zagrał w Zielonej granicy, teraz będzie w nowym serialu młodzieżowym Netfliksa Absolutni debiutanci

Film, mimo tego, iż nawiązuje do dawnej epoki, porusza istotne dziś kwestie związane z opresją wobec kobiet. Pokazuje, z czym musiała się mierzyć młoda Jagna, której aranżowane małżeństwo prowadzi do jej pełnej zależności ekonomicznych.

Poniżej możecie zobaczyć, jak prezentuje się zwiastun produkcji:

Chłopi kiedy film trafi do kin?

Na początku września Chłopi przedpremierowo zaprezentowani zostali na festiwalu filmowym Special Presentation w Toronto. Tydzień temu natomiast produkcję zobaczyli polscy widzowie podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas tego wydarzenia animacja zdobyła aż dwie trzy Złote Lwy, w tym Nagrodę Publiczności. Do polskich kin film trafi już niedługo, bo 13 października 2023 roku.

Jeśli chodzi o literacki pierwowzór, to do dziś uznaje się go za jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego pozytywizmu. Ta czterotomowa historia ukazuje obraz polskiej wsi, gdzie przyroda idealnie łączy się z życiem bohaterów. Z okazji premiery filmu wydawnictwo Agora stworzyło kolekcjonerską edycję książki Chłopi. Wydanie kolekcjonerskie.

Nowe wydanie Chłopów możecie kupić poniżej:

źródło: pap.pl
Idź do oryginalnego materiału