Andrzej Kasia – przenikanie śmierci

agencja-informacyjna.com 10 miesięcy temu
Zdjęcie: Andrzej Kasia – przenikanie śmierci


Profesor Andrzej Kasia wybitny historyk filozofii starożytnej i średniowiecznej. Zmarł 15 lutego 2002 roku. Mimo upływu lat myśl profesora jest żywa i przez cały czas budzi zainteresowanie.

Profesor Andrzej Kasia urodził się przyszedł na świat w 1934 roku. Z zawodu i zamiłowania był historykiem filozofii starożytnej i średniowiecznej. Pełnił funkcję profesora na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie. W 1992 habilitował się na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie pracy „Chrześcijaństwo i średniowiecze. Mit wieków średniowiecznych w XIX i XX stuleci”.

Profesor Andrzej Kasia był autorem wielu publikacji, w tym: „Św. Augustyn. Myśli i Ludzie”; „Katolicki nawrót do źródeł. (Na marginesie książki de Lubaca)”; „Leninowska koncepcja człowieka”; „Mediocentryzm katolicki”; „Od tęsknoty do nadziei: Jan XXIII”; „Szkice o Sokratesie; „Metamorfozy diabła”; „Wiara i rozum. Szkice o Ojcach Kościoła”; ”Bóg w słuchawce telefonu”. Dorobek naukowy profesora Andrzeja Kasi jest ogromny i sam w sobie wart jest studiów filozoficznych.

Jedną z publikacji profesora Andrzeja Kasi była praca „Friedrich Nietzsche: średniowiecze i chrześcijaństwo”.

„Poglądy Friedricha Nietzschego na średniowiecze i na chrześcijaństwo traktuję jako pewną zwartą całość, a to, iż zawiera się w nich tak wiele zasadniczych sprzeczności, antynomii bądź aporii, stanowi składnik niezbywalny jego stylu filozofowania.” – Wyjaśniał zainteresowanie Friedrichem Nietzschem, profesor Andrzej Kasia. – „Zresztą w tych właśnie antynomiach zawiera się główna siła Friedricha Nietzschego, i to jest zasadnicza przyczyna tego, iż jego myśl starzeje się tak powoli, iż aż można odnosić wrażenie, iż nie starzeje się ona wcale.” – Uważał profesor Andrzej Kasia.

„Zgłębiając zagadnienie wiary i rozumu, które było naczelnym, jeżeli nie jedynym, jego problemem badawczym, w gruncie rzeczy próbował przeniknąć tajemnicę śmierci”. Tak Andrzeja Kasię wspominał Jerzy Niecikowski – polski filozof, krytyk filmowy i publicysta.

„Andrzej Kasia był postacią wybitną i jedyną w swoim rodzaju.” – Wspomina Profesora Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu, który był jednym z jego studentów. – „Wykłady Andrzeja Kasi cieszyły się zainteresowaniem, chociaż on sam kompletnie nie interesował się poklaskiem. adekwatnie jego wywody to były jego wewnętrzne dialogi, w których sam ze sobą wiódł dysputy. Niezależnie od tego co było tematem zawsze i tak myśli profesora biegły w kierunku wątku śmierci. Można powiedzieć, iż był w tym choćby monotematyczny. Sądzę, iż w tym temacie był wybitnym ekspertem.” –Uważa Juliusz Bolek.

W latach 60. XX wieku Andrzej Kasia poznał swoją przyszłą żonę słynną aktorkę Igę Cembrzyńską. Rozwiedli się po 10 latach.

W książce „Mój intymny świat”, wydanej w 2016 roku, Iga Cembrzyńska napisała o nim:

„Zakochałam się w filozofie Andrzeju Kasi, bo był inteligentny, miał poczucie humoru i uwielbiałam przebywać w jego towarzystwie”.

Po rozwodzie profesor Andrzej Kasia niedługo został mężem Barbary Czerskiej, z którą ma córkę Katarzynę i syna.

Jak wspominał Jerzy Niecikowski na łamach Polskiej Sieci Filozoficznej, śmierć profesora Andrzeja Kasi bardzo dotknęła, ale i zaskoczyła jego bliskich przyjaciół. Bowiem jak można przeczytać filozof owszem był bardzo schorowanym człowiekiem, ale miał silną wolę przetrwania. Pierwszy zawał przeszedł w 1988, potem były kolejne. Pod koniec lat 90. XX wieku wykryto u niego raka w związku z czym stracił płuco. Od tego czasu był w szpitalu częstym gościem. Jego stan zdrowia często określano jako ciężki lub krytyczny, po czym następowała poprawa i profesor Andrzej Kasia wracał na Uczelnię do studentów by prowadzić zajęcia:

”A prowadził ich tyle, iż tej pracy z trudem podołałby człowiek o końskim zdrowiu. W miarę upływu lat, stopniowo, nabieraliśmy pewności, iż tak już będzie dalej. I dalej, i dalej. Zdawało się, iż Andrzej nie potrzebuje już ciała, by istnieć” – Wspominał Jerzy Niecikowski – filozof, publicysta, krytyk filmowy.

Andrzej Kasia, mimo osłabienia związanego z chorobą, był w stałym kontakcie telefonicznym z przyjaciółmi. Określano go choćby jako „przyjaciela w słuchawce telefonu” co w świetle eseju, który kiedyś napisał zatytułowanego „Bóg w słuchawce telefonu” wydaje się mieć głębszy sens.

Zdjęcie autorstwa 幻影 多媒体 z Pexels

Prócz zamiłowania do historii i filozofii, profesor Andrzej Kasia uwielbiał imitować głosy znanych postaci i był w tym niedościgniony:

„Gdy naśladował znanych aktorów: Czesława Wołłejkę, Aleksandra Dzwonkowskiego, Feliksa Chmurkowskiego czy Władysława Hańczę, to ci jak żywi stawali przed oczyma słuchaczy” – Pisał Jerzy Niecikowski.

Agencja Informacyjna, Kultura, /WAC/ 15.02.2021

Idź do oryginalnego materiału