„Ambasador” Sławomira Mrożka to sztuka, którą obejrzymy 29 marca w ramach festiwalu „Być jak…”. Czas na klasykę polską i Międzynarodowy Dzień Teatru

egrudziadz.pl 4 tygodni temu

Sobota zapowiada się arcyciekawie. Grudziądzka Wiosna Teatralna ma dla nas dzieło autora słynnego „Tanga”.

Świętować będziemy Międzynarodowy Dzień Teatru. Na tę okazję, w ramach festiwalu, organizatorzy zaprosili Teatr Klasyki Polskiej. Zanim obejrzymy spektakl, wręczona zostanie Nagroda Aleksandra Gąssowskiego.

Ambasador” Sławomira Mrożka ma w sobie wszystko, co najlepsze w twórczości autora „Tanga”. Absurdalny humor łączy się z niezwykle poważną refleksją nad kondycją współczesnego świata. Komizm przeplata się z tragizmem, banał ze wzniosłością, farsa z dramatem.

Dowcip Mrożka w „Ambasadorze”, tak jak w jego najwybitniejszych sztukach, jest zabawny, ale nie beztroski. Wywołuje śmiech i niepokój zarazem. Odpręża i zmusza do myślenia. Warto się w ten żart uważnie wsłuchać, by wychwycić bardzo poważne tony.

Dramat powstał w latach osiemdziesiątych XX wieku. Jego akcja, chociaż nawiązuje do panujących wówczas realiów politycznych – zimnej wojny – porusza dylematy i problemy jednakowo ważne i palące dla wszystkich czasu. Tytułowy bohater sztuki musi zmierzyć się z nieodwracalnymi zmianami w swoim w idealnie dotąd uporządkowanym życiu – odejściem żony, ale przede wszystkim utratą państwa – fundamentu jego egzystencji.

„Jestem przeciw wszystkiemu i dlatego tak mi trudno” – wyznał w „Uwagach osobistych” Mrożek, który jak nikt inny potrafił „trzymać rękę na pulsie wydarzeń” i „obnażać trochę ran społecznych”. Jego teksty sięgają głęboko, trafiają bezbłędnie, często boleśnie. W sierpniu 2023 roku minęło 10 lat od jego śmierci. Mając na uwadze ogromną spuściznę autora, twórcy sięgnęli po utwór zawierający uniwersalne wartości, tak najważniejsze dla jego twórczości – szacunek do samego siebie, honor i wierność ideałom. Dzięki interpretacji reżysera i doskonałej grze aktorskiej spektakl zabiera widza w niezwykłą podróż – w głąb siebie. Błyskotliwy humor Mrożka nie tylko bawi, ale przede wszystkim skłania do refleksji.

OBSADA: Andrzej Mastalerz – AMBASADOR, Małgorzata Mikołajczak – AMELIE, Maciej Wyczański – OTELLO, Dariusz Kowalski – CZŁOWIEK, Bartosz Turzyński – PEŁNOMOCNIK.

Reżyseria Jarosław Gajewski. Dramaturgia Antoni Winch. Scenografia Marek Chowaniec. Kostiumy Aleksandra Reda. kooperacja reżyserska Michał Świechowski.

Czas trwania: 2 godziny (z przerwą). Początek 29 marca (sobota) o godz. 19.00 w teatrze w Grudziądzu. Bilety w cenie 100, 90 i 80 zł.

Idź do oryginalnego materiału