Akademia Kielcensis działa już na Karczówce

radiokielce.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: Akademia Kielcensis działa już na Karczówce


Klawikord, klawesyn, skrzypce, wiolonczela barokowa, czy serpent – tajniki gry m.in. na takich instrumentach poznają uczestnicy Akademii Kielcensis 2024 na kieleckiej Karczówce. Warsztaty wpisują się w program festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej.

Jak co roku, tak i w tym zajęcia prowadzą uznane autorytety z kręgu muzyki dawnej z kraju i zagranicy: Aline Zylberajch-Gester (klawesyn), Martin Gester, Ewa i Aureliusz Golińscy (skrzypce), Marek Toporowski (klawesyn), Maciej Łukaszuk (wiolonczela) oraz Steinar Granmo Nilsen (róg).

Martin Gester to francuski organista i klawesynista. Do Polski przyjeżdża od 25 lat.

– Bardzo dużo pracowałem z zespołem Arte dei Suonatori po tym, jak poznaliśmy się kiedyś w Poznaniu po koncercie mojego zespołu La Parlament de Musique. Od tego pierwszego spotkania zagraliśmy bardzo wiele koncertów w Polsce, adekwatnie we wszystkich większych miastach, które dzięki temu znam. Arte dei Suonatori stali się moim ulubionym zespołem, jeżeli chodzi o muzykę barokową – przyznaje.

Martin Gester koncertował z Arte dei Suonatori także na ziemi świętokrzyskiej. Do Kielc przyjeżdża nie tylko by występować, ale także uczyć. Jak tłumaczy, jest to podyktowane ogromną potrzebą.

– W Polsce muzyka barokowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych muzyków, natomiast akademie muzycznie rzadko mają taki kierunek w swojej ofercie. Dlatego trzeba przyjeżdżać, brać udział w tego typu akademiach, bo dzięki temu młodzi artyści będą mieli możliwość dogłębnego dotknięcia tej muzyki – zaznacza.

27.08.2024. Kielce próby festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Zajęcia rozpoczęły się w poniedziałek. Jak informuje Małgorzata Drogosz-Polut, koordynator Akademii, bierze w nich udział 24 muzyków, którzy przyjechali z różnych zakątków Europy.

– Holandii, Ukrainy, Słowenii, Francji, Ukrainy oraz z Polski. Już wszyscy dotarli na miejsce. Ten tydzień będzie bardzo intensywny. Będzie się odbywało bardzo wiele prób zespołu Arte dei Suonatori oraz lekcje indywidualne z uczestnikami Akademii. Zajęcia realizowane są praktycznie od godz. 8.00 do 22.00 – wyjaśnia.

W gronie uczniów jest kielczanin związany z Akademią Operową przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Baryton Adrian Janus przyznaje, iż krótko zajmuje się muzyką dawną.

– Zwykle wykonywałem muzykę innych epok, natomiast w tym roku udało mi się już zaśpiewać muzykę barokową. To mnie przyciągnęło na Akademię Kielcensis. Ćwiczę z zespołem, ponieważ nie ma profesora, który by się zajmował wyłącznie śpiewem. W poniedziałek udało mi się z kolegami złożyć taki mały zespół, nad którym pracujemy w klasie kameralistyki – mówi.

Artur Janus, jako aktywny muzyk chwali ideę Akademii Kielcensis.

– Jako kielczanin wziąłem w niej udział, bo rzadko się zdarza, żeby tego typu imprezy były u nas prowadzone. Rzadko też się zdarza taka kadra. Prowadzący, z którymi mamy okazję tutaj pracować, to są światowej klasy muzycy i profesorowie, dzięki czemu możemy się dużo od nich nauczyć – podkreśla.

Efekty pracy muzyków pod okiem mistrzów będzie można poznać w niedzielę 1 września podczas koncertu w kościele akademickim pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Kielcach (ul. Wesoła 54). Początek o godz. 16.00.

27.08.2024. Kielce próby festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Natomiast w środę 28 sierpnia o godz. 14.00, w siedzibie Radia eM odbędzie się panel dyskusyjny zatytułowany „Dorobek i potencjał”. Wybitni muzycy będą rozmawiać o tym, jaką wartość niesie odtwarzanie muzyki poprzednich epok, dzieląc się własną drogą, która doprowadziła ich do zajmowania się wykonawstwem historycznym.

W dyskusji wezmą udział: Marek Toporowski – nagradzany klawesynista, organista, pianista i dyrygent, jeden z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce, Aureliusz Goliński – wybitny skrzypek: koncertmistrz, solista i kameralista; współtwórca – wraz z żoną Ewą – orkiestra Arte dei Sounatori, jeden z wiodących na międzynarodowej scenie muzycznej polskich zespołów wykonujących muzykę minionych epok, Anna Krzyżak-Siarkowska – solistka i kameralistka młodego pokolenia oraz ks. dr Andrzej Kwaśniewski – historyk i znawca zbiorów kościelnych archiwów, który opowie o potencjale, który tkwi w zachowanych księgach liturgicznych z terenu regionu świętokrzyskiego pod kątem odtwarzania muzyki dawnych wieków.

Rozmowę poprowadzi redaktor Magdalena Łoś z Programu Drugiego Polskiego Radia. Wstęp wolny.



Idź do oryginalnego materiału