Akademia Gdańska: zachodni front śródmieścia – niezrealizowane projekty z okresu rządów NSDAP

ikm.gda.pl 2 tygodni temu

Po pierwszym wykładzie Jagody Załęskiej-Kaczko, poświęconym wybranym inwestycjom z lat 30. i początku lat 40. XX wieku w zachodniej części śródmieścia, zapraszamy 10 grudnia o godz. 18:00 na kolejne spotkanie z badaczką, tym razem poświęcone niezrealizowanym wizjom przebudowy miasta w dobie narodowego socjalizmu. Wstęp wolny.

Po dojściu do władz NSDAP dokonano w gdańskim śródmieściu licznych zmian architektoniczno-urbanistycznych. Tym razem autorka przedstawi niepublikowane badania dotyczące projektów, które nigdy nie doszły do skutku.

Już 10 grudnia o godz. 18:00 będzie można poznać odpowiedź na pytania: Jaki był plan Adolfa Hiltera wobec siedziby gdańskiego teatru? Gdzie i dlaczego planowano zbudować nowy dworzec główny? Który z ulubionych architektów führera pracował nad projektem reprezentacyjnego hotelu w gdańskim śródmieściu? Autorka opowie również o wizji gauforum w Gdańsku, o nieukończonej budowie nowego kina UT-Lichtspiele oraz o konkursie na gmach opery przy Bramie Oliwskiej.

Podczas wykładu zostaną zaprezentowane unikatowe szkice projektowe i fotografie modeli, a także propagandowe wypowiedzi z początku II wojny światowej na temat wizji przyszłego Gdańska, który miał zostać „najpiękniejszym miastem na niemieckim wschodzie”.

Jagoda Załęska-Kaczko – z wykształcenia prawniczka i historyczka sztuki. w tej chwili współpracuje z jedną z pomorskich kancelarii. W wolnym czasie pracuje nad doktoratem poświęconym gdańskiej architekturze i urbanistyce w dobie narodowego socjalizmu.

Idź do oryginalnego materiału