9 września wspominamy Zbigniewa Namysłowskiego. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [09.09.2024]

radiopogoda.pl 1 tydzień temu

Wczoraj obchodziliśmy między innymi Dzień Dobrych Wiadomości, Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji i Światowy Dzień Fizjoterapii. Sprawdź, co możemy celebrować dzisiaj, 9 września, jeżeli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Rozwiąż quiz z historii. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 20
Co to za postać?
Stanisław Dziwisz
Stefan Wyszyński
Karol Wotyła
Następne pytanie

Kto obchodzi dziś imieniny i urodziny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Aniela, Audomar, Augustyn, Aureliusz, Bolemir, Bolemira, Dionizy, Doroteusz, Drogomir, Franciszek, Gorgoniusz, Jacek, Jakub, Jan, Otmar, Ożanna, Piotr, Radosława, Sergiusz, Sewerian, Sobiebor, Sobiesąd, Straton, Ścibora i Świecław.

9 września urodzili się:

  • Tadeusz Jurasz, polski aktor;
  • Waldemar Świerzy, polski plakacista, malarz, grafik;
  • Jerzy Morawski, polski muzykolog;
  • Maksymilian Bart Kozłowski, polski poeta, prozaik;
  • Tadeusz Świerczewski, polski architekt, działacz opozycji antykomunistycznej;
  • Aleksander Doba, polski podróżnik, kajakarz;
  • Ryszard Jedliński, polski piłkarz ręczny, trener.

Zobacz także: Ten zapomniany owoc kochały nasze babcie! Ma zbawienny wpływ na pamięć

9 września wspominamy Zbigniewa Namysłowskiego

Zbigniew Namysłowski (ur. 9 września 1939, zm. 7 lutego 2022) był jednym z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych, kompozytorów i aranżerów, którego twórczość miała ogromny wpływ na rozwój muzyki w Polsce. Jego styl muzyczny charakteryzował się niezwykłą swobodą improwizacyjną i nowatorskim podejściem do łączenia jazzu z polską muzyką ludową. Album „Kujaviak Goes Funky” jest jednym z przykładów tego, jak twórczo potrafił splatać jazzowe brzmienia z polskim folklorem.

Współpracował z wieloma czołowymi muzykami zarówno na polskiej, jak i międzynarodowej scenie jazzowej, takimi jak Czesław Niemen, Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko czy Leszek Możdżer.

Namysłowski zasłynął jako lider licznych zespołów, z którymi występował na prestiżowych festiwalach jazzowych na całym świecie, w tym w Montreux czy Newport. Jego działalność artystyczna wykraczała poza klasyczne formy jazzu – tworzył muzykę orkiestrową, filmową oraz teatralną. W swojej twórczości był pionierem w łączeniu tradycji z nowoczesnością, co czyniło go wyjątkową postacią na światowej scenie jazzowej. Namysłowski pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny, a jego wpływ na kolejne pokolenia muzyków w Polsce jest nieoceniony.

9 września – jakie święto niecodzienne?

9 września wypada Dzień Służb Ratowniczych. Ich ciężką pracę – często z narażeniem życia – należy szczególnie szanować. To właśnie do ratowników zwracamy się w najgorszych chwilach naszego życia. Ich codzienna służba sprawia, iż możemy czuć się bezpiecznie. Dlatego każdy musi szanować i doceniać ratowników i ich codzienny trud.

9 września możemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Sudoku. Jak się nad tym zastanowić, to właśnie ten dzień wydaje się najlepszy do uczczenia tej logicznej gry, ponieważ datę można zapisać jako 9/9, co jest idealną symboliką dla sudoku, w którym trzeba wymieniać pola 9×9. Warto więc wykorzystać okazję i właśnie tego dnia rozwiązać swoją ulubioną łamigłówkę.

Tego samego dnia wypada też Dzień Pluszowego Misia. Ta słynna zabawka powstała po to, by upamiętnić prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodore’a Roosevelta. 14 listopada 1902 roku na zaproszenie gubernatora Mississippi Andrew H. Longino udał się on na polowanie na niedźwiedzia nieopodal miejscowości Onward. Chcąc mu ułatwić polowanie, pomocnicy uwięzili i przywiązali niedźwiedzia do drzewa i powiedzieli prezydentowi, iż może go zastrzelić. Roosevelt odmówił, ponieważ uznał, iż było to wyjątkowo nie fair. Wieść o tym niedługo rozniosła się po całym kraju. Sytuację postanowił wykorzystać rysownik i karykaturzysta Clifford Berryman, którego obrazek na ten temat znalazł się w „Washington Post”. Ilustrację zobaczył niejaki Morris Michtom, który wspólnie z żoną Rose zajmował się wypychaniem zwierząt. Oboje zdecydowali się na wyprodukowanie pluszowego misia dla prezydenta i nazwali go „Teddy Bear” (czyli „Miś Teddy’ego”). Prezydent zezwolił na używanie swojego imienia i niedługo ruszyła masowa produkcja zabawki, która zyskała olbrzymią popularność. I tak pozostało do dziś.

Idź do oryginalnego materiału