Oto Syrena. Teatr Syrena w Warszawie. Narodziła się w Łodzi, by po trzech latach przypłynąć do Warszawy. Przez lata bawiła rewiami i farsami, eksperymentowała z dramatem, by w ostatnich sezonach stać się jedną z najważniejszych scen musicalowych w Polsce.
80 lat – tyle minęło od pierwszej premiery w 1945 r. Syrenę założyła grupa artystów przedwojennego kabaretu z Jerzym Jurandotem i Stefanią Grodzieńską na czele. Warszawa była zrujnowana po II wojnie, więc postanowiono, iż działalność rozpocznie się w Łodzi. Nazwa „Syrena” połączyła stare z nowym – warszawskie tradycje z łódzką codziennością, toczącą się w rytm fabrycznych syren. Już po trzech latach, w 1948 roku, teatr przeniósł się do Warszawy na ul. Litewską 3, gdzie gra do dziś.
Przez dekady Syrena specjalizowała się w programach, na które składały się piosenki, monologi i skecze. Występowały w nich takie gwiazdy jak Adolf Dymsza, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Hanka Bielicka, Bohdan Łazuka, Violetta Villas czy Irena Santor. Na afiszu zaczęły się pojawiać rewie, komedie muzyczne, farsy, a choćby repertuar dramatyczny. Pod obecną dyrekcją Syrena stała się w ostatnich sezonach teatrem musicalowym.
Powstał ponad 300-stronicowy kalendarz „W 80 lat dookoła Syreny” na jubileuszowy rok 2025 zawiera zarówno hasła z historii, jak i opowieść o teatralnej codzienności oraz ponad setkę fotografii Krzysztofa Bielińskiego, pokazujących dzisiejszą Syrenę od kulis. Część z tych zdjęć znalazła się na nowej wystawie, którą można już oglądać w foyer. Syrena uruchomiła też wirtualny spacer po swoich wnętrzach, gdzie przedstawia ludzi teatru, bez których nie odbyłby się żaden spektakl: garderobiane, dźwiękowców, oświetleniowców, krawcową, montażystów i rekwizytorów itd. Spacer jest dostępny pod adresem www.teatrsyrena.pl/od-kulis.
Co jeszcze wydarzy się w Syrenie w najbliższych dwunastu miesiącach?
W jubileuszowym roku zaprezentujemy Widzom wszystko to, co najciekawsze i wyjątkowe w naszej działalności Planujemy dwie premiery: autorskiego musicalu Na prochach, podejmującego istotny społecznie temat uzależnień od leków i narkotyków, oraz wielkiego broadwayowskiego przeboju, czyli Beetlejuice. To tytuł z najwyższej półki, z afiszy najważniejszych teatrów musicalowych na świecie, adaptacja kultowego filmu Tima Burtona.
– zapowiada Jacek Mikołajczyk, dyrektor artystyczny Syreny.
Na prochach reżyseruje Roberta Talarczyk, a premiera spektaklu odbędzie się 22 lutego. Z kolei reżyserem wystawianego na licencji Beetlejuice’a będzie Jacek Mikołajczyk, a premiera musicalu odbędzie się 13 września. Ale jubileuszowe plany to nie tylko premiery!
Zorganizujemy serię koncertów we współpracy z Dzielnicą Śródmieście m. st. Warszawy, która jest partnerem jubileuszu. Powtórzymy doskonale przyjęty koncert Diwy wszech czasów, a nowy koncert zaprezentujemy w czerwcu. Kolejny – w grudniu. Będzie to specjalny koncert jubileuszowy, poświęcony historii Syreny, jej wielkim postaciom oraz temu, co dzieje się w teatrze w ostatnich latach. Wyreżyseruje go Tadeusz Kabicz. Poza tym Widzowie znów będą mogli spotkać się w wyjątkowych okolicznościach ze swoimi ulubionymi aktorkami i aktorami na musicalowych recitalach na scenie w Bistro. Już 18 stycznia wystąpi tam Marta Burdynowicz, następnie planujemy musicalowy recital Edyty Krzemień, a potem kolejnych artystów zaproszonych do obsad naszych najnowszych spektakli.
– dodaje Jacek Mikołajczyk.
W roku jubileuszowym Syrena będzie kontynuować swoją działalność edukacyjną i popularyzatorską w zakresie musicalu, m.in. odbędzie się kolejna edycja cyklu Mikromusical, a w planach są również nowe odcinki podcastu teatru Nawet lubię musicale.
Fot. główna: Teatr Syrena.