8 września wspominamy Krzysztofa Krawczyka. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [8.09.2024]

radiopogoda.pl 1 tydzień temu

Wczoraj obchodziliśmy między innymi Dzień Kupowania Książek, Dzień Superczłowieka i Dzień Salami. Sprawdź, co możemy celebrować dzisiaj, 8 września, jeżeli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Rozwiąż quiz z historii. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 20
Co to za postać?
Stanisław Dziwisz
Stefan Wyszyński
Karol Wotyła
Następne pytanie

Kto obchodzi dziś imieniny i urodziny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Adam, Adrian, Adriana, Adrianna, Alan, Amon, Bratumił, Euzebiusz, Janusz, Maria, Nestor, Radosław, Radosława, Serafina, Teofil, Wiola i Zenon.

8 września urodzili się:

  • Maciej Kozłowski – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny,
  • Tomasz Bracichowicz – znany muzyk rockowy,
  • Mira Kubasińska – piosenkarka i wokalistka blues-rockowych zespołów Blackout i Breakout,
  • Jerzy Radziwiłowicz – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy,
  • Krzysztof Krawczyk – słynny wokalista, gitarzysta i kompozytor,
  • Stefan Śródka – aktor oraz reżyser teatralny.

Zobacz także: Ten zapomniany owoc kochały nasze babcie! Ma zbawienny wpływ na pamięć

8 września wspominamy Krzysztofa Krawczyka

8 września 78. urodziny obchodziłby Krzysztof Krawczyk. Ten popularny piosenkarz, gitarzysta i kompozytor przyszedł na świat 8 września 1946 roku w Katowicach. Z muzyką był blisko związany od dziecka. Jako syn aktorów i śpiewaków operowych, Januarego Krawczyka i Lucyny Drapały, przyszły gwiazdor od małego uczył się gry na pianinie. Następnie zaczął uczęszczać także do szkoły muzycznej.

Śpiewem Krzysztof Krawczyk zainteresował się w liceum. Profesjonalną karierę muzyczną piosenkarz zaczął na początku lat 60., kiedy to występował w zespole Komety. Niedługo później artysta został dostrzeżony przez Sławomira Kowalewskiego, z którym założył później zespół Trubadurzy. Grupa jest dziś znana z takich przebojów, jak „Byłaś tu”, „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Ej, Sobótka, Sobótka” czy „Przyjedź mamo na przysięgę”.

Jako solista Krzysztof Krawczyk zadebiutował w latach 70. Za życia wydano aż 129 oficjalnych płyt z jego muzyką, na których znalazły się między innymi znane i lubiane do dziś piosenki „Byle było tak”, „Parostatek”, „Rysunek na szkle”, „Pamiętam ciebie z tamtych lat”, „Jak minął dzień”, „To co dał nam świat” czy „Bo jesteś ty”.

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 roku w Łodzi. Słynny piosenkarz miał 74 lata. Uroczystości pogrzebowe artysty odbyły się 10 kwietnia. Przemawiał podczas nich m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Ponadto odczytano także list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Po zakończeniu mszy pogrzebowej Krawczyk został pochowany na cmentarzu w Grotnikach. Zgodnie z jego wolą na pogrzebie zagrała orkiestra dęta. Do trumny włożono natomiast mikrofon ze studia nagraniowego oraz ciemne okulary, które nosił podczas występów.

8 września – jakie święto niecodzienne?

8 września świętujemy Dzień Dobrych Wiadomości. Po raz pierwszy obchodzono go w 2001 roku z inicjatywy Salonu 101 – środowiska zrzeszającego elity intelektualne i artystyczne. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi na pozytywne aspekty życia i promowanie optymizmu, o który bywa tak trudno w dzisiejszym świecie, w którym media stale bombardują nas negatywnymi informacjami.

8 września to także Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji. Ma on na celu zwrócenie uwagi na znaczenie czytania i pisania dla zdobywania wiedzy, rozwoju osobistego i aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym. Dzisiejsze święto ustanowiono przez UNESCO w 1966 roku. W 2001 roku ta sama organizacja ogłosiła program, który ma zwiększać szanse rozwojowe ludzi zamieszkujących najbardziej zaniedbane regiony świata, z których większość wciąż jest niepiśmienna

8 września wypada również Światowy Dzień Fizjoterapii. Został on ustanowiony w 1996 roku przez Światową Konfederację Fizjoterapii. Jego celem jest podkreślenie roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu, a także chorób wewnętrznych. Organizatorzy obchodów co roku wybierają inne hasło przewodnie. Promuje ono fizjoterapię i związane z nią zagadnienia.

Idź do oryginalnego materiału