W sześćdziesiątą rocznicę premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium, spektaklu, który przeszedł do historii jako ikona rewolucji teatralnej, Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza na wyjątkowy wieczór poświęcony przedstawieniu, które odmieniło historię teatru XX wieku.
25 kwietnia 1965 roku we Wrocławiu odbyła się premiera „Księcia Niezłomnego” – pierwszego spektaklu Teatru Laboratorium po przeniesieniu z Opola. Reżyser Jerzy Grotowski, pracując zarówno z zespołem, jak i indywidualnie z Ryszardem Cieślakiem, stworzył przedstawienie, które zyskało status legendy i symbolu rewolucji teatralnej.
Spektakl, oparty na parafrazie dramatu Calderóna w tłumaczeniu Słowackiego, koncentrował się na duchowym wymiarze męczeństwa głównego bohatera. Wyróżniała go ascetyczna scenografia Jerzego Gurawskiego i intensywność fizyczno-emocjonalna aktorskich monologów. Ryszard Cieślak (w roli Don Fernanda), stworzył rolę uznaną za ucieleśnienie „aktu całkowitego”.
Od premiery do 1970 roku „Książę Niezłomny” prezentowany był na najważniejszych scenach teatralnych w Europie, Azji i obu Amerykach – m.in. w Szwecji, Norwegii, Francji, Włoszech, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Iranie czy Libanie. Międzynarodowy sukces spektaklu ugruntował pozycję Teatru Laboratorium na świecie.
25 kwietnia 2025 roku zapraszamy do Instytutu Grotowskiego na wydarzenia w 60. rocznicę premiery spektaklu „Bo ta ziemia to gospoda / W ogromnej naszej podróży”.
Sześćdziesięciolecie premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium.
O g. 18:00 otworzymy wystawę „Cóż za bezpośrednia i dzika siła z niego emanuje!”. Po raz pierwszy zmierzymy się z „Księciem Niezłomnym”, prezentując wybrane materiały z naszego Archiwum. Na wystawie zaprezentujemy fotografie z prób i różnych wariantów spektaklu, kopie szkiców Jerzego Gurawskiego i rysunków Serge’a Ouaknine’a, fragmenty wycinków prasowych z różnych krajów, w których prezentowany był spektakl. istotną część wystawy stanowią plakaty.
Podczas otwarcia ogłosimy zwycięski plakat konkursu „60 lat od premiery «Księcia Niezłomnego» Teatru Laboratorium”.
O g. 18:30 prof. Ferruccio Marotti przekaże nam zapis filmowy „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium, który wspólnie obejrzymy o g. 19.00. Rekonstrukcja audiowizualna została zrealizowana w 1977 roku poprzez zsynchronizowanie filmu dokumentalnego 16 mm, bez dźwięku, ze zbiorów archiwum Teatru Laboratorium we Wrocławiu oraz rejestracji audio przygotowanej w Spoleto przez Ferruccia Marottiego w 1967 roku. Przerwy między zdjęciami a dźwiękiem wynikają z braku dokumentacji audiowizualnej. Film z 1977 roku
został w 2005 roku opatrzony napisami, a zdjęcia i dźwięk poprawione cyfrowo. Całość ukazała się na nośniku DVD. Rekonstrukcja tekstu oryginalnego spektaklu: Leszek Kolankiewicz. Kierownictwo projektu: Ferruccio Marotti. Tłumaczenie tekstów pod opieką: Mariny Ciccarini (wersja włoska), Paula Allaina (wersja angielska), Luisy Tinti (wersja francuska). Centro Teatro Ateneo – Università di Roma „La Sapienza”, Rzym 2005.
Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie „Niezłomność Księcia”. Spotkanie wokół sześćdziesięciolecia premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium z udziałem prof. Ferruccia Marottiego, które prowadzi Jarosław Fret, Dyrektor Instytutu.
Harmonogram wydarzeń
25.04.2025
godz. 18:00, Foyer Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
„Cóż za bezpośrednia i dzika siła z niego emanuje!”
Otwarcie wystawy w 60. rocznicę premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium
Wstęp wolny
Czas trwania wystawy: 25.04–23.05.2025
Wystawa będzie czynna w dni robocze w godz. 10.00–16.00 (informacja w Sekretariacie Instytutu Grotowskiego)
Finisaż wystawy: 23.05.2025, 18.00
Kuratorki: Monika Blige, Karolina Sołtys
Współpraca kuratorska, opracowanie plastyczne: Barbara Kaczmarek
godz. 18:30, Sala Teatru Laboratorium
Przekazanie przez prof. Ferruccia Marottiego zapisu filmowego „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium
W językach polskim i włoskim
Transmisja online na Facebooku i YouTubie Instytutu Grotowskiego z tłumaczeniem na język angielski
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
godz. 19:00, Sala Teatru Laboratorium
Pokaz zapisu filmowego „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium
Principe Costante. Riconstruzzione
Produkcja: L’Instituto del Teatro e dello Spettacolo dell’Università di Roma [bez daty produkcji].
Obsada: Ryszard Cieślak (Don Fernando), Antoni Jahołkowski (Król), Mieczysław Janowski (Mulej/Don Alfonso), Maja Komorowska (Tarundante), Stanisław Scierski (Don Enrico).
Czas trwania: 48 minut.
Film z napisami w czterech wersjach językowych (polski, angielski, francuski, włoski) dostępny będzie także online: na kanale YouTube Instytutu Grotowskiego oraz na wortalu Grotowski.net.
godz. 20:00, Sala Teatru Laboratorium
Niezłomność Księcia
Spotkanie z prof. Ferrucciiem Marottim, prowadzenie Jarosław Fret
W językach polskim i włoskim
Transmisja online na Facebooku i YouTubie Instytutu Grotowskiego z tłumaczeniem
na język angielski
GOŚĆ SPOTKANIA:
Prof. Ferruccio Marotti jest historykiem teatru i sztuk performatywnych, eseistą, twórcą filmów poświęconych zagadnieniom sztuk performatywnych i antropologii teatru. Od 1965 roku profesor na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu La Sapienza, w tej chwili profesor emerytowany. Od 1972 do 1980 roku był członkiem Narodowej Rady Badań Naukowych, a w latach 1975–1981 – adiunktem na Uniwersytecie Bolońskim. Od 1981 do 2010 roku profesor teatru i performansu oraz dyrektor Centro Teatro Ateneo – Centrum Badawczego Uniwersytetu La Sapienza. W swojej pracy naukowej skupia się na: XX-wiecznej teorii teatru (autor książek o Edwardzie Gordonie Craigu i Adolphe Appii), badaniu technicznych i dramaturgicznych aspektów renesansowego teatru włoskiego i komedii dell’arte (autor książek o Leone De Sommi i Flaminio Scali, a także o teoriach i technikach teatralnych renesansu), zagadnieniach antropologii teatru dotyczących wschodnich sztuk performatywnych (twórca filmów o indyjskich bharatanatjam, chakkjarkuttu, kathakali, nagamandalam, rytuałach balijskich i somalijskich); badaniach naukowych z wykorzystaniem mediów cyfrowych w sztukach performatywnych (film „Książę Niezłomny – Rekonstrukcja” oraz filmy o Eduardo De Filippo, Dario Fo i Gian Marii Volonté).
Na wernisaż wstęp wolny, na pozostałe wydarzenia wymagane jest pobranie bezpłatnej wejściówki, dostępnej na stronie internetowej Instytutu im. Jerzego Grotowskiego: https://www.bilety.grotowski-institute.pl/.