5–11 lutego

magazynszum.pl 7 miesięcy temu

Elbląg

Druga odsłona wspólnej wystawy Zuzy Golińskiej i Izy Tarasewicz, pierwotnie prezentowanej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, otworzy się w czwartek (8.02) w Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu. One/Them to opowieść o warunkach, w jakich rodzi się kolektywny głos oporu. Obie artystki przyglądają się globalnym problemom przez pryzmat ich oddziaływania na lokalne społeczności, w których funkcjonują – w przypadku Golińskiej jest to przede wszystkim Gdańsk ze swoją historią przemysłu morskiego, a w przypadku Tarasewicz wieś Kolonia Koplany na Podlasiu.

Kalisz

Solowa wystawa pochodzącej z Kalisza, a związanej z Poznaniem Kingi Popieli otworzy się w piątek (9.02) w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Na ekspozycji fajnie, miło, kolorowo artystka posługująca się przede wszystkim językiem abstrakcji geometrycznej przyglądać się będzie sposobom oddziaływania na odbiorców koloru, nie tylko na poziomie wrażeniowym, ale i emocjonalnym.

Kinga Popiela, „nieużytek 5”, 2022, akryl na płótnie, 80 x 90 cm, dzięki uprzejmości Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Leszno

Wspólna wystawa dwóch młodych malarek, Iwony Golor i Julii Platt, otworzy się w piątek (9.02) w galerii MBWA w Lesznie. Na Wnętrzach zobaczymy prace utrzymane w języku realizmu, eksplorujące jednak odmienne obszary. Golor w swoich portretach zgodnie z długą tradycją gatunku próbuje dotrzeć do skrytego za twarzą wnętrza i w sposób nieidealizowany oddać charakter portretowanych. Platt z kolei portretuje przede wszystkim wnętrza ważnych dla niej przestrzeni, o człowieku opowiadając za pośrednictwem jego codziennego otoczenia i przedmiotów.

Lublin

Z okazji setnej rocznicy reformy walutowej przeprowadzonej przez Władysława Grabskiego Muzeum Narodowe w Lublinie przygotowało otwieraną jutro (6.02) wystawę Złoty polski. Historia rodzimej waluty została w niej osadzona w kontekście wydarzeń politycznych i zjawisk gospodarczych. Wystawiennicza opowieść sięgać będzie znacznie dalej niż reforma Grabskiego, cofając się do samych początków złotego, opowiadając o systemie monetarnym w I RP czy w okresie zaborów.

Toruń

Dwie nowe wystawy otworzą się w ten piątek (9.02) w Galerii Sztuki Wozownia. Biuro Poszukiwań Surrealistycznych Mariuszy Figli to hołd dla ruchu surrealistycznego, odwołujący się do tytułowego biura, które swoją działalność zainaugurowało w Paryżu na kilka dni przed publikacją Manifestu surrealizmu. Łukasz Patelczyk na wystawie Akt zaprezentuje z kolei swoje najnowsze obrazy, powstałe w ciągu ostatnich trzech lat, utrzymane w charakterystycznym dla artysty idiomie łączącym realistyczny pejzaż z elementami abstrakcji geometrycznej.

Mariusze Figle, „Uczta V”, dzięki uprzejmości Galerii Sztuki Wozownia

Warszawa

Kuratorowana przez Kat Zavadę wystawa beta tales otworzy się w środę (7.02) w Salonie Akademii. Zobaczymy na niej projekty Sebulca, Andreia Isakova i Jakuba Wróblewskiego, w których artyści sięgają po narzędzia uczenia maszynowego i tworzą nowe narracje z tego, co znane, zacierając granicę między cyfrowym a niecyfrowym.

Po kilku miesiącach intensywnej działalności wystawienniczo-eventowo-koncertowo-kawiarnianej jedna z najmłodszych warszawskich galerii, czyli Turnus, zaprezentuje pierwszą wspólną wystawę wszystkich osób artystycznych, które jak dotąd reprezentuje. Na otwieranej w najbliższy czwartek (8.02) Pierwszej wskazówce zobaczymy więc prace Ant Łakomsk, Piotra Kowalskiego i Tomka Tofilskiego.

1
Rozmowy 04.11.2022

Zabawa i towarzyskość. Wywiad z Turnusikiem

Michalina Sablik

Dzień później (9.02) w Galerii Foksal otworzy się solowa wystawa Martyny Baranowicz. W Dziewczynce, sięgając do własnych wspomnień z okresu dorastania, artystka przyglądać się będzie temu, by zacytować klasyka, „jak tresuje się dziewczynki”, a więc doświadczeniom dzieci socjalizowanych do tytułowej roli, szczególnie tych dorastających na przełomie lat 90. i 2000.

Tego samego dnia (9.02) w Galerii Promocyjnej otworzy się wystawa malarza Bartosza Kowala przygotowana w ramach Nagrody Inicjatywy ENTRY. Na Bezpiecznym miejscu zobaczymy obrazy oparte na niewyraźnych, rozpikselowanych zdjęciach znalezionych w alternatywnych wyszukiwarkach internetowych, które artysta reinterpretuje na podstawie własnych skojarzeń w języku malarskim.

Idź do oryginalnego materiału