Jak pokazuje najnowszy raport Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa z 2024 roku, czytanie deklaruje 47 proc. kobiet i 35 proc. mężczyzn, co oznacza, iż ponad 30 proc. więcej kobiet niż mężczyzn czyta. Kampania #TataTeżCzyta2025 także w tym roku ma na celu zachęcić panów, a zwłaszcza ojców, do czytania. Tegoroczna edycja pod hasłem "Czytanie łączy" podkreśla, iż wspólna lektura z dzieckiem nie tylko rozwija, ale również buduje silne, emocjonalne więzi. Czytanie jest jak sport. Rodzice mogą – a choćby powinni – kultywować je razem z dziećmi. To nie tylko źródło rozrywki i radości. Regularne czytanie oddziałuje na mózg w podobny sposób, jak aktywność fizyczna wpływa na ciało.
REKLAMA
W kampanii #TataTeżCzyta2025 udział weźmie aż 50 wydawnictw, z których każde zaproponuje jedną książkę oznaczoną specjalnym logo akcji. Tytuły zostaną podzielone na kategorie wiekowe i przedstawione w broszurze informacyjnej, zawierającej również porady, jak i dlaczego warto czytać z dziećmi na różnych etapach rozwoju. Poradnik będzie dostępny gratisowo zarówno w papierze, jak i online na stronie www.tatateczyta.pl. Do kampanii dołączą także biblioteki, szkoły, przedszkola, centra kultury i księgarnie, które będą organizować spotkania czytelnicze z najróżniejszymi panami w roli głównej, oraz dystrybutorzy i liczne księgarnie internetowe, które będą wspierać kampanię online.
Partnerem strategicznym kampanii została marka Lajkonik, znana z wcześniejszego wsparcia dla programu Ratownicy Czytelnictwa realizowanego przez Fundację Powszechnego Czytania. - Czytanie łączy, jest elementem budowanie wspólnych relacji i wspomnień. Jako marka, która ceni tradycję, rodzinne wartości, chcemy być częścią ważnych inicjatyw, które wspierają rozwój dorosłych i dzieci. – mówi Monika Pawłowska, Junior Brand Manager, Lorenz Polska.
Kampania Tata Też Czyta Kampania Tata Też Czyta/Mat PR
Czytanie to inwestycja
Kampanię wspiera również Narodowe Centrum Kultury, którego dyrektor, Robert Piaskowski, dodaje: - Wspólne działania na rzecz wychowywania dzieci w kulturze czytania i budowania nawyku codziennego obcowania z książką jako źródłem przyjemności i wiedzy, poprzez wspólne czytanie z najmłodszymi mają fundamentalne znaczenie. To najlepsza inwestycja w przyszłość naszych dzieci i rozwój naszego społeczeństwa. W czytaniu z dziećmi ważna jest regularność – to zwiększa szanse na to, iż wyrosną na dorosłych czytelników. Budowanie nawyku czytania już od wczesnego dzieciństwa w swojej wieloletniej historii zaznacza także Magazyn "Świerszczyk dla Dzieci".
- Czasopismo to jeden z najlepszych sposobów budowania czytelniczego nawyku. "Świerszczyk" rozpoczął swoje prace dokładnie 80 lat temu i przez cały czas regularnie proponujemy dzieciom różnorodne opowieści: prozę, wiersze, łamigłówki czy komiks, by przygoda z czytaniem połączona była z wyborem i budowaniem smaku literackiego na całe życie – mówi Małgorzata Węgrzecka, redaktorka naczelna "Świerszczyka", który razem z organizatorami #TataTeżCzyta2025 zaprasza rodziców do wspierania regularnego czytania. - 80- lecie Świerszczyka to dla nas dodatkowe zobowiązanie. Budowanie krytycznego myślenia młodych mózgów naszych odbiorców dzięki czytaniu to w czasach globalnego kryzysu odporności na manipulacje zadanie tym ważniejsze – dodaje Andrzej J. Kozłowski, prezes wydawnictwa Nowa Era.
Jednym z podstawowych czynników zwiększających możliwość czytania jest oczywiście dostęp do książek. Stąd biblioteki i księgarnie stacjonarne są tak ważnymi partnerami dla wszelkich działań upowszechniających czytanie. Ale ważne jest także, by książki były dostępne w miejscach mniej bezpośrednio kojarzących się z czytaniem – by były częścią codzienności trochę tak jak wiele innych produktów. W tym roku do kampanii włącza się Biedronka, dzięki czemu #TataTeżCzyta zaistnieje na dedykowanych standach w ponad 3500 sklepach sieci w całej Polsce.
- Czytanie niesie za sobą ogromnie pozytywny wpływ dla wszystkich czytającego; cieszymy się zatem niezmiernie, iż Biedronka może przyczyniać się do rozwoju kompetencji swoich klientów i ich rodzin, zarówno organizując konkurs, jak i sprzedając książki niemal we wszystkich swoich sklepach - podkreśla Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji sieci Biedronka.
Rafał Sonik też czyta
O pozytywnym wpływie czytania organizatorzy #TataTeżCzyta mówią już od trzech edycji kampanii. Dotychczas inicjatywę wspierali znani aktorzy, dziennikarze sportowi, sportowcy i influencerzy. W tym roku jednym z nowych ambasadorów został kierowca rajdowy, Rafał Sonik – z przesłaniem zachęcającym do czytania dzieciom i budowania w ten sposób wzajemnych relacji.
- W świecie, w którym coraz więcej rzeczy robią za nas maszyny, warto pielęgnować to, co ludzkie. Czytanie dziecku – z pozoru prosta rzecz – to w rzeczywistości jedna z najpiękniejszych form bycia razem. Gdy ojciec siada z synem nad książką, zaczyna się wspólna przygoda. Rozwijają się nie tylko wyobraźnia i ciekawość świata, ale przede wszystkim bliskość, która zostaje na całe życie. Takie chwile budują relację silniejszą niż niejedna wspólna wyprawa! – zachęca zwycięzca rajdu Dakar.
Fundacja Powszechnego Czytania podkreśla, iż czytanie jest dla wszystkich i konieczność jego promocji jest tak oczywista jak zachęcanie do uprawiania sportu, i to z tego samego powodu – czytać powinniśmy dla zdrowia i dla przyjemności, regularnie, trochę, tak jak powinniśmy trochę się ruszać, nie wyczynowo, ale regularnie. Nic więc dziwnego, iż wśród Ambasadorów kampanii znaleźli się zawodnicy drużyn koszykarskich Trefl Gdańsk i Trefl Sopot – czytający ojcowie, którzy chętnie mówią o tym, dlaczego i jak czytają z dziećmi.
Start kampanii Tata też czyta
Oficjalna inauguracja kampanii odbędzie się 15 maja br. podczas Warszawskich Targów Książki. Tego dnia o 15:30 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się wyjątkowy spektakl improwizowany „#TataTeżCzyta - Tata też improwizuje" w wykonaniu Jachimek-Tremiszewski Trio. Formuła wydarzenia odnosić się będzie do czytania dzieciom przez ojców – pełnego swobodnej improwizacji, modulowania głosu i wspólnego odkrywania treści. W programie przewidziano sporą dawkę dobrej zabawy oraz historie pełne zaskakujących zwrotów akcji. W spektaklu będą mogli wziąć udział wszyscy odwiedzający targi. Również w maju premierę będzie miał nowy spot kampanii – emitowany w mediach i przestrzeni publicznej, pokazujący długofalowy wpływ wspólnego czytania. Wystąpi w nim ojciec z synem, których poznamy już wkrótce.
Kampania jak co roku pozostaje otwarta dla wszystkich chętnych – rodziców, bibliotekarzy, nauczycieli, aktywistów, firm, samorządów i dosłownie każdego, kto się chce włączyć. Nowe materiały, broszury i gadżety będą dostępne bezpłatnie i pomogą w organizacji lokalnych działań czytelniczych.