Zaczęło się od spektaklu o dziejach regionu wystawianego dla kilkuset mieszkańców Murowanej Gośliny. Dziś historyczne widowiska „Orzeł i Krzyż” to atrakcja dla kilkunastu tysięcy osób, którzy w cztery kolejne weekendy odwiedzają podpoznański Park Dzieje. Co ich czeka na miejscu? Niespełna 2-godzinne show o ponad tysiącletniej historii naszego narodu, tworzone przez 300 aktorów – wolontariuszy, okraszone widowiskowymi zabiegami scenograficznymi.
- Zagrają 8 spektakli dla 17 000 widzów. Największe nocne show o historii Polski – od 23 czerwca do 14 lipca w podpoznańskim Parku Dzieje.
- Premiera już została wyprzedana na kolejne spektakle bilety wyprzedają się w rekordowym tempie.
- Przygotowania realizowane są od kilku miesięcy. W spektaklu zagra ponad 300 aktorów.
- Widowisko to połączenie gry świateł, efektów pirotechnicznych, wizualnych i muzyki, które prowadzą widzów przez ponad 1000 lat dziejów Polski.
Od kilku miesięcy realizowane są przygotowania do kolejnej serii spektakli, w które co roku angażują się setki mieszkańców regionu. Widowisko „Orzeł i Krzyż” to niepowtarzalne show utrzymane w atmosferze uniesienia, refleksji, ale przede wszystkim dostarczające niezapomnianych emocji, wrażeń i rozrywki! Od samego początku spotyka się z ogromnym zainteresowaniem widzów z całego kraju. Do dziś na trybunach zasiadło łącznie aż 81 tysięcy osób. Już na przełomie czerwca i lipca ponad 300 aktorów – amatorów ponownie wcieli się w 1500 postaci, by w ekscytujący sposób przedstawić najciekawsze sceny z historii naszego narodu. Chrzest Polski, koronacja Bolesława Chrobrego, triumfy husarii czy powstanie „Solidarności” to tylko kilka momentów historii Państwa Polskiego, do których przenoszą nas twórcy spektaklu. Nie zabrakło też nawiązań do najbardziej znanych legend, a także scen pokazujących codzienne życie Polaków na przestrzeni wieków. Co roku spektakularne show prezentowane jest na ogromnej scenie liczącej ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych, wzbogacone efektami specjalnymi, pirotechniką, mappingiem i popisami świetlnymi.
– W tym roku część scen będzie odegrana bliżej widowni. Dopracowaliśmy grę na wielu planach, dzięki czemu widzowie będą mogli dostrzec więcej szczegółów. Wykorzystujemy też więcej mapppingów, mocniejsze i bardziej precyzyjne światła oraz nowe świecące rekwizyty. Ogrywamy lepiej ogień i wodę, a sam scenariusz będzie bardziej czytelny w opowiadaniu historii oraz dynamiczniejszy – zdradza Filip Klepacki, reżyser nocnego show.
Istotą spektaklu jest dopracowywana i rozwijana od lat formuła widowiska. Arenę wydarzeń stanowi ogromna plenerowa scena usytuowana w Parku Dzieje – pierwszym w Polsce historycznym parku tematycznym, wzorowanym na „Puy du Fou” – jednej z największych atrakcji turystycznych Francji.
– Nasze widowiska mają już swoją markę i wiernych widzów, którzy odwiedzają nas co roku, a jednocześnie stają się ambasadorami promując je wśród swoich znajomych – mówi Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia DZIEJE i pomysłodawca widowisk. Szacujemy, iż wystawiane osiem razy widowisko „Orzeł i Krzyż” przyciągnie w tym roku do Murowanej Gośliny 17 tysięcy widzów, czyli niemal 100% pojemności naszej trybuny – dodaje Łęcki.
– W ubiegłym sezonie bilety były wyprzedane na kilka dni przed przed spektaklem i nie były już dostępne w kasie w dniu wydarzenia. w tej chwili kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu sprzedaż biletów jest dwukrotnie wyższa niż w roku ubiegłym i możemy mieć do czynienia z sytuacją kiedy wyprzedamy wszystkie wejściówki jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Dlatego nie warto zwlekać – mówi Michał Motyl, koordynator promocji wydarzenia.
Widowisko „Orzeł i Krzyż” to nie tylko niezwykłe wydarzenie kulturalne, ale przede wszystkim ogromna dawka lekcji historii, przekazana w niecodziennym, zjawiskowym formacie. Oprócz głównego spektaklu, który rozpoczyna się tuż po zachodzie słońca, uczestnicy w ciągu dnia mogą korzystać z dodatkowych atrakcji oferowanych przez Park Dzieje. Pokazy sokolnicze, mini zoo, park linowy, krótsze inscenizacje m.in. o powstaniu Wielkopolskim, a do tego gry i zabawy z historią w tle, to tylko część możliwości na spędzenie czasu w oczekiwaniu na nocne widowisko. Głównym z nich jest jednak Biesiada – wyjątkowa kolacja przenosząca uczestników do czasów rozśpiewanego i roztańczonego dwudziestolecia międzywojennego.
Do premiery pozostało kilka tygodni. Na terenie parku realizowane są ostatnie przygotowania. Na miejscu już stanęła trybuna, która każdorazowo pomieści ponad 2 tysiące widzów. W gotowości są również aktorzy – wolontariusze, którzy za chwilę zaczynają próby generalne. Wśród nich są mieszkańcy gminy, część zaangażowanych dojeżdża z Poznania, ale też z innych miast, choćby Warszawy.
– Tworzenie widowiska to przede wszystkim czas spotkań, nowych znajomości i nowych doświadczeń. Z każdym rokiem przybywa chętnych by zaangażować się w organizację. Imponujące jest to, iż wolontariusze przyjeżdżają choćby z miejscowości oddalonych o 80 – 100 km od Poznania tylko po to, aby poczuć tę atmosferę przez kilka godzin. To ogromny wysiłek, ale jak widać, również satysfakcja. Na planie zawsze panuje rodzinna atmosfera i choćby debiutujący aktorzy – wolontariusze od razu stają się istotną częścią zespołu – opowiada Weronika, jedna z wolontariuszek.
W tym roku widowisko zostanie wystawione aż 8 razy: 23, 24 i 30 czerwca, a także 1, 7, 8, 14 i 15 lipca. Bilety na spektakl można zarezerwować bezpośrednio na stronie www.parkdzieje.pl.
Dzięki współpracy z Kolejami Wielkopolskimi, do Murowanej Gośliny można dojechać z Poznania kupując specjalny bilet „tam i z powrotem” w cenie 5 PLN. Po zakończeniu spektaklu, na widzów będzie czekał dodatkowy pociąg, którym wrócą do stacji Poznań Główny.
Seria wydarzeń „Orzeł i Krzyż” w Parku Dzieje jest realizowana we współpracy z Narodowym Centrum Kultury przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem głównym wydarzenia jest Enea.