3 czerwca urodził się Wiesław Michnikowski. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [3.06.2024]

radiopogoda.pl 3 miesięcy temu

Wczoraj obchodziliśmy między innymi Dzień Chemika, Dzień bez Krawata i Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych. Sprawdź, co możemy celebrować dzisiaj, 3 czerwca, jeżeli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Rozwiąż quiz geograficzny. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 20
Brazylia jest piątym co do wielkości (powierzchniowo) krajem na świecie?
prawda
fałsz
Nastepne pytanie

Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Andrzej, Bratumiła, Cecyliusz, Ferdynand, Franciszek, Izaak, Jan, Joachim, Karol, Kewin, Klotylda, Laurencjusz, Laurentyn, Leszek, Maciej, Owidia, Owidiusz, Paula, Tamara i Wawrzyniec.

3 czerwca urodzili się: Zenon Brzewski – polski skrzypek i pedagog, Wiesław Michnikowski – aktor i artysta kabaretowy, Aleksandra Korewa – reżyserka teatralna, filmowa, radiowa i telewizyjna, Marek Koterski – reżyser, scenarzysta, aktor i poeta, Krzysztof Jaroszyński – reżyser, scenarzysta i satyryk oraz Marta Szmigielska – aktorka teatralna i filmowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo…

3 czerwca urodził się Wiesław Michnikowski

Dziś swoje urodziny obchodziłby Wiesław Michnikowski. Ten znany polski aktor teatralny i filmowy oraz wykonawca piosenki aktorskiej i artysta kabaretowy przyszedł na świat 3 czerwca 1922 roku w Warszawie. Miał dwoje rodzeństwa: starszą siostrę Irenę i starszego brata Feliksa. Ukończył III LO im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie, a następnie zdał egzamin eksternistyczny w Szkole Dramatycznej w Lublinie.

Wiesław Michnikowski przez wiele lat występował w teatrze. Na początku kariery można było go oglądać na deskach Teatru Domu Żołnierza w Lublinie, a następnie w spektaklach Teatru Klasycznego w Warszawie. W kolejnych latach aktor był też związany ze scenami Teatru Młodej Warszawy, Teatru Komedia, Kabaretu Wagabunda oraz Teatru Współczesnego i Teatru Polskiego w Warszawie.

Poza rolami granymi w teatrze rozpoznawalność zapewniły Wiesławowi Michnikowskiemu także występy estradowe. Gwiazdor był jednym z artystów telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów i kabaretu „Dudek”. Poza tym mężczyzna grał także w filmach.

Jedną z najbardziej znanych postaci, które wykreował Michnikowski, jest Jej Ekscelencja z „Seksmisji” Juliusza Machulskiego. Ponadto aktor pojawił się także w „Żonie dla Australijczyka”, „Wojnie domowej”, „Akademii pana Kleksa”, „Rififi po sześćdziesiątce” i w serialu „Czterej pancerni i pies”. Wiesław Michnikowski zmarł 29 września 2017 roku w Warszawie w wieku 95 lat.

Zobacz także: Nauki ścisłe to czarna magia? choćby nie zauważasz, iż przydają się na co dzień

3 czerwca – jakie święta nietypowe?

3 czerwca obchodzimy Dzień Savoir-Vivre’u. Ten zwrot, pochodzący z języka francuskiego, można przetłumaczyć jako „sztuka życia”. Zasady savoir-vivre’u dotyczą przede wszystkim norm zachowania się w różnych sytuacjach, form towarzyskich przyjętych w miejscu pracy, na przyjęciach czy też w restauracji, a także wyglądu, prezencji i adekwatnego ubioru. Dzień Savoir-Vivre’u po raz pierwszy obchodzono w 2016 roku.

3 czerwca przypada także Dzień Dobrej Oceny. Początkowo był związany przede wszystkim ze stopniami, otrzymywanymi w szkole, gdyż w związku ze zbliżającym się zakończeniem roku wielu uczniów starało się w czerwcu o poprawę ocen, by na koniec roku otrzymać lepsze świadectwo. Z czasem Dzień Dobrej Oceny nabrał jednak nowego znaczenia. w tej chwili nauczyciele wykorzystują tę okazję do rozmów o ocenianiu siebie i innych osób wokół nas. Szczególną uwagę zwraca się przy tym na problem hejtu w sieci.

3 czerwca to również Światowy Dzień Roweru. Został on ustanowiony w 2018 roku przez zgromadzenie ONZ. Wszystko po to, by zachęcać państwa członkowskie do promowania tego środka transportu jako ekologicznej alternatywy dla pojazdów spalinowych. Co więcej, Światowy Dzień Roweru ma także zwracać uwagę na potrzebę poprawienia bezpieczeństwa pieszych i kierowców.

Idź do oryginalnego materiału