Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, Międzynarodowy Dzień Gotowości na Epidemię, a także Dzień Ciasta Owocowego. Zobacz, co można świętować 28 grudnia, jeżeli mocno się postaramy i dokładnie poszukamy w kalendarzu.
Rozwiąż quiz o najlepszych polskich aktorach. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…
Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?
Imieniny dzisiaj obchodzą: Antoni, Armin, Cezary, Dobrowieść, Domna, Domniusz, Emma, Godzisław, Teofila, Teona, Teonas i Troadiusz.
28 grudnia urodzili się:
- Stan Lee (1922, zm. 2018) – amerykański scenarzysta, producent komiksowy i filmowy, wieloletni prezes zarządu Marvel Comics;
- Nichelle Nichols (1932, zm. 2022) – amerykańska aktorka i wokalistka;
- Marek Trela (1953) – lekarz weterynarii i były prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim;
- Denzel Washington (1954) – amerykański aktor, scenarzysta, reżyser i producent;
- Sienna Miller (1981) – angielska aktorka.
Zobacz także: Jej życie pełne było niespodzianek. Przez lata tkwiła w pokręconej relacji
Wspominamy Eugeniusza Bodo
Dzisiaj przypada 125. rocznica urodzin słynnego aktora, reżysera, scenarzysty, tancerza i piosenkarza – Eugeniusza Bodo. Przyszedł na świat 28 grudnia 1899 r. w Genewie jako Bohdan Eugène Junod. Był synem Francuza i Polki. Wychowywał się w Łodzi, a karierę zaczynał w Warszawie na początku lat 20.
Pierwsze kroki stawiał w kabarecie „Qui Pro Quo”. W 1925 r. debiutował w filmie „Rywale”. W kolejnych latach zasłynął rolami w obrazach: „Policmajster Tagiejew”, „Na Sybir”, „Zabawka”, „Pieśniarz Warszawy” czy „Piętro wyżej”. Głośno zrobiło się o nim za granicą dzięki „Głosowi pustyni”, w którym był aktorem, scenarzystą i producentem.
Zapisał się w historii także jako piosenkarz. Wszyscy pamiętają jego brawurowe wykonania utworów „Baby”, „Już taki jestem zimny drań”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Sex appeal”, „Ach, śpij, kochanie” czy „Tylko we Lwowie”.
Niedługo przed wybuchem II wojny światowej zaczął prowadzić kawiarnię „Café-Bodo”, która stała się kulturowym centrum warszawskiej bohemy. Po wybuchu konfliktu artysta schronił się jednak we Lwowie. Tam udzielał się w teatrze i był konferansjerem.
Ruszał też w trasy po ZSRR. Po jednej z nich chciał wyprowadzić się do USA. W składanych dokumentach musiał wyjawić, iż posiada także obywatelstwo szwajcarskie. Z tego powodu sowieckie NKWD posądziło go o szpiegostwo i aresztowało w 1941 r. Po nieco ponad dwóch latach w łagrach, 7 października 1943 r., Eugeniusz Bodo zmarł. Rosjanie utrzymywali, iż przyczyną śmierci była gruźlica. Artysta trafił do zbiorowego grobu w Kotłasie pod Archangielskiem.
28 grudnia – jakie święto niecodzienne?
28 grudnia wypada Dzień Grania w Karty. W ramach odpoczynku po świętach Bożego Narodzenia nie musimy od razu rzucać się do ćwiczeń. Zgubienie dodatkowych kilogramów może poczekać. Można zacząć znacznie spokojniej: przy stole, oddając się grom planszowym albo grając w karty z pozostałymi członkami rodziny. Nie ma to jak poświąteczny relaks.
Co roku 28 grudnia przypada Dzień Świętych Niewiniątek, znany też jako Święto Świętych Młodzianków. Obchodzony jest na pamiątkę biblijnej Rzezi Niewiniątek dokonanej w Betlejem na rozkaz namiestnika Galilei, Heroda. Zamordowane wówczas niewinne dzieci dla katolików są niewinnymi ofiarami, które u Boga zasłużyły na podwójną aureolę: dziewictwa i męczeństwa. Święci Młodziankowie są uważani za patronów chórów kościelnych.
Dzisiaj przypada ponadto Dzień Ściągania (programów i aplikacji), Dzień Telefonu Do Przyjaciela, a także Międzynarodowy Dzień Pocałunku.