Elbląg
Indywidualna wystawa Olgi Dmowskiej Wszystko co widzę jest Twoją projekcją otworzy się w czwartek (30.11) w Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu. Kuratorowana przez Stacha Szabłowskiego ekspozycja opierać się będzie na dwóch zespołach prac – najnowszych obrazach Dmowskiej oraz inscenizowanych fotografiach będących zapisami performatywnych gestów i eksperymentów artystki z ciałem, wizerunkiem i tożsamością, dotąd w większości niepokazywanych publicznie.
Szyba się roztapia. Rozmowa z Olgą Dmowską
Jelenia Góra
Przekrojowy pokaz prac Pawła Jarodzkiego powstałych w okresie od lat 80. do końca życia artysty zaprezentuje w piątek (1.12) galeria BWA Jelenia Góra. Na wystawie Why not? znajdą się obrazy malowane na płótnie, płycie, tekturze i blasze, szablony oraz obiekty, często wywodzące się ze sztuki ulicy i odnoszące się do momentów historycznych, w których powstały, głośnych wydarzeń oraz związanych z polityczno-społecznymi realiami refleksji artysty.
Legnica
Od piątku (1.12) w Galerii Sztuki w Legnicy oglądać będzie można wystawę konkursową 31. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE. Do finału tegorocznej edycji konkursu organizowanego od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia zakwalifikowało się 21 artystek i artystów, a nazwiska laureatów i laureatek poznamy 15 grudnia.
Natalia Borczi, „Co się stało w Emilcinie”, tempera na płótnie, 65 x 155 cm, 2022, dzięki uprzejmości Galerii Sztuki w Legnicy
Lublin
Podsumowująca cykl spotkań kobiet i dziewczyn w spektrum wystawa A*tystki otworzy się w piątek (1.12) w Galerii Labirynt. Znajdą się na niej w większości nowe prace, powstałe w ramach projektu. Każdej z nich towarzyszyć będzie tekst twórczyni, opisujący doświadczenia związane z neuroróżnorodnością.
Łódź
Podsumowujący roczny cykl wystaw i konferencji Design w procesie, organizowany przez Akademickie Centrum Designu w Łodzi i łódzką ASP Festiwal ART&DESIGN 2023 NIE_MATERIA wystartuje w najbliższy piątek (1.12). Główne wystawy festiwalu mają charakter konkursowy i kuratorski, a w programie towarzyszącym imprezy znajdą się wystawy najmłodszego pokolenia, działania edukacyjno-warsztatowe i spotkania z autorami prac.
Gizela Mickiewicz, „Prawie ciągła uważność”, 2022, fot. Maciej Landsberg
Poznań
Solowa wystawa Gizeli Mickiewicz kuratorowana przez Jagnę Lewandowską otworzy się w piątek (1.12) w galerii Skala. Przenoszenie widoków budować będzie narrację w wielu kierunkach i planach naraz, mieszając czasowości i przestrzenie. Odnosić się będzie przy tym do natury tytułowych widoków jako nieustannie konstruowanych splotów jakości fizycznych danego miejsca z uczuciami, refleksjami i wspomnieniami.
Radom
Wystawa powstałej w 2015 roku grupy not a Number, którą tworzą Alicja Panasiewicz i Adam Panasiewicz, otworzy się w piątek (1.12) w MCSW Elektrownia w Radomiu. Ś//Ć światłociemń prezentować będzie intermedialne, czerpiące z nauki współczesnej oraz dawnych, niekiedy już porzuconych naukowych koncepcji, interaktywne prace duetu odnoszące się przede wszystkim do percepcji światła i przestrzeni.
Szczecin
Według jednej z paranukowych teorii jedzenie określonych gatunków sera może wpływać na intensywność doświadczeń sennych. Czy faktycznie za nocne koszmary możemy winić zjedzony wieczorem smażony ser? To jedno z egzystencjalnych pytań, z którymi mierzyć się będą Tomek Pawłowski-Jarmołajew i Piotr Sikora w kuratorowanej przez siebie wystawie Morze sera, otwieranej w czwartek (30.11) w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Ekspozycja współorganizowana przez MeetFactory w Pradze prezentować będzie prace osób artystycznych z Białorusi, Czech, Litwy, Polski, Węgier i Ukrainy, w których historyczne narracje, normy kulturowe i wydarzenia polityczne zostaną przedstawione jako fantazmaty czy postacie z koszmarów.
Nawet abstrakcja zaczyna przemawiać polityką. Rozmowa z Izą Tarasewicz
Warszawa
Z okazji 105. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych HER Docs organizuje jutro (28.11) w Kinotece PKiN pokaz filmu Feminizm WTF, dokumentu austriackiej reżyserki Kathariny Mückstein opowiadającego o współczesnych ruchach feministycznych w popowej, intensywnej wizualnie formie. Pokazowi współorganizowanemu przez Austriackie Forum Kultury towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem Jowity Radzińskiej, Karoliny Lucyny Domagalskiej i Agaty Barbary Wnuk, którą poprowadzi Aleksandra Nowak.
Do innej istotnej herstorii odnosić się będzie nowa wystawa w Muzeum Literatury. Ekspozycja Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego, organizowana przy okazji 160. rocznicy wybuchu tytułowego zrywu niepodległościowego, opowiadać będzie o udziale kobiet różnych stanów i środowisk w powstaniu. O działaniach obejmujących m.in. zbiórki pieniędzy, pracę kurierek, prowadzenie szpitali i lazaretów, dostarczanie żywności, odzieży i opatrunków oraz ukrywanie i przemyt powstańców wystawa kuratorowana przez Katarzynę Jakimiak opowiadać będzie za pośrednictwem fotografii, grafik Grottgera, pamiętników, czasopism czy artefaktów takich jak biżuteria patriotyczna.
Emilia ze Szwarców Heurichowa córkami Emilią, Julią, Teodorą i Heleną, Karol Beyer, dzięki uprzejmości Muzeum Literatury
Solowa wystawa malarki Natalii Borczi otworzy się w czwartek (30.11) w Galerii Ewa Opałka / Fundacji Razem Pamoja. Tytułowe Straszki to nazwa jedynego gatunku dorosłych ważek, które spędzają zimę w Polsce, a jednocześnie istot o równie płochliwej naturze pojawiających się w folklorystycznych opowieściach. Podobnie nieuchwytne pozostają motywy w obrazach Borczi, wyrastających z abstrakcyjnych eksperymentów z formą, kolorem, linią i kompozycją, intuicyjnych i w dużej mierze improwizowanych.
Monograficzna wystawa Bruno Barbeya, zmarłego przed kilkoma laty francuskiego fotografa urodzonego w Maroku, od lat 60. związanego z Magnum Photos, otworzy się w piątek (1.12) w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycja Bruno Barbey. Zawsze w ruchu przygotowana przez Caroline Thiénot Barbey i Weronikę Kobylińską prezentować będzie fotografie powstałe na pięciu kontynentach, w krajach takich jak Bangladesz, Brazylia, Chiny, Egipt, Irak, Iran, Japonia, Korea, Kuwejt, Maroko, Meksyk, Nigeria, Senegal czy Wietnam. Ważne miejsce zajmą wśród nich zdjęcia odnoszące się do najbliższej nam historii, powstałe w Polsce i Ukrainie lat 80. i ukazujące realia obu państw na krótko przed wyzwoleniem się spod sowieckich wpływów.
Tego samego dnia (1.12) w Fundacji Galerii Foksal otworzy się wystawa badawczo-artystycznego kolektywu zajmującego się queerową poezją X-Philes. Baśnie z krwi i kości to owoc ich pracy z wierszami sześciu osób identyfikujących się jako nienormatywne: Danieli Weiss, Łęko Zygmuntówne, Pat Dudek (Milkbaby), Anouk Herman, Wojciecha Kopcia i Martix Navrot (Xenon). Na wystawie zobaczymy obiekty będące wizualną interpretacją wierszy opowiadających o zmaganiach z autorytarną i ograniczającą normą, oporze wobec tego, co standardowe i społecznie dozwolone, składające się na wielowątkową wypowiedź o queerowych tożsamościach.
Chodź, pomaluj mój świat. „Nos w dupie” Karola Radziszewskiego w Galerii Foksal
Również w piątek w Rastrze otworzy się solowa wystawa Michała Budnego. Na Kwiatostanie zobaczymy najnowsze prace artysty, które choć wciąż utrzymane w postminimalistycznym idiomie, przybierają zaskakująco witalne formy, zgodnie z tytułem czerpiące z aury ogrodu, łącząc powściągliwość z biologiczną i zmysłową siłą.
Dzień później (2.12) w Gunia Nowik Gallery otworzy się wspólna wystawa Agaty Bogackiej i Izy Tarasewicz. Stories of Lasting to kontynuacja dialogu obu twórczyń, który wywiązał się w trakcie niedawnego sztokholmskiego gallery weekendu na wystawie Contemporary Myths and Artifacts.
Stołeczne galerie do sezonowych, świąteczno-noworocznych targów miały już kilka podejść. W tym roku kolejną próbę zorganizowania tego rodzaju imprezy podjęła jedna z najmłodszych galerii, czyli Turnus. Zimowe targi Sztuka dla Ciebie, które odbędą się w najbliższy weekend (2-3.12), to w pewnym sensie powrót do korzeni z innej epoki polskiego rynku, a więc targi „na każdą kieszeń” w duchu niegdysiejszych rastrowych Targów Taniej Sztuki. Oprócz komercyjnych wyjadaczy udział wezmą w nich też młode i niezależne galerie oraz kolektywy artystyczne.
Wrocław
Monograficzną wystawę Witolda Lipińskiego zaprezentuje w czwartek (30.11) Muzeum Architektury we Wrocławiu. Kształt marzeń. Architektura Witolda Lipińskiego prezentować będzie obiekty z najbardziej owocnego okresu w twórczości architekta i naukowca, który zaprojektował m.in. obserwatorium na Śnieżce i Dom-Igloo we Wrocławiu. Obok tych najsłynniejszych budynków na wystawie zaprezentowane zostaną dwa mniej znane wrocławskie domy jednorodzinne i dawny ośrodek wypoczynku świątecznego w Rokitkach pod Legnicą, równie odważne w stylistyce spod znaku space age, a jednocześnie dziś nieco zapomniane i niszczejące. Na ekspozycji znajdą się oryginalne rysunki Lipińskiego, ceramiczne modele wykonane przez twórców i twórczynie z wrocławskiej ASP oraz fotografie Jakuba Certowicza.