Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia, Dzień Dobrej Woli i Dzień Laski Cukrowej. Sprawdź, co można celebrować 27 grudnia, jeżeli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.
Rozwiąż quiz o PRL. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…
Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?
Imieniny dzisiaj obchodzą: Bartłomiej, Cezary, Fabiola, Gosław, Jan, Krystyna, Maksym, Mateusz, Przybyrad, Przybysław, Sara, Teodor, Teofan i Żaneta.
27 grudnia urodzili się:
- Johannes Kepler (1571; zm. 1630) – niemiecki astronom, astrolog i matematyk;
- Gérard Depardieu (1948) – francuski aktor;
- Rafał Królikowski (1966) – polski aktor;
- Artur Andrus (1971) – polski artysta kabaretowy, konferansjer, pisarz i autor tekstów piosenek;
- Daiki Itō (1985) – japoński skoczek narciarski;
- Timothée Chalamet (1995) – amerykański aktor.
Zobacz także: Marek Kondrat ma żonę na medal. Tak przygotowała tegoroczne święta
Tego dnia urodziła się Marlene Dietrich
27 grudnia urodziny obchodziłaby także niemiecko-amerykańska aktorka i piosenkarka Marlene Dietrich. Przyszła na świat w 1901 r. w Schönebergu w Niemczech. Zaczynała występować przed kamerą w latach 20., jednak dopiero w kolejnej dekadzie dzięki roli w „Błękitnym aniele” zyskała międzynarodowy rozgłos.
W czasie II wojny światowej sprzeciwiała się działaniom III Rzeszy i występowała na frontach dla amerykańskich żołnierzy. Wtedy też zapałała miłością do występów estradowych, z których słynęła w kolejnych dekadach. Wydała wiele płyt. Z kolei status ikony kina zyskała dzięki rolom w takich filmach jak np. „Świadek oskarżenia”, „Maroko”, „Wyrok w Norymberdze” czy „Dotyk zła”.
American Film Institute (AFI) w 1999 r. umieścił ją na 9. miejscu listy najlepszych aktorek wszech czasów. Dietrich zmarła 6 maja 1992 r. z powodu niewydolności nerek i serca.
Zobacz także: Izabela Trojanowska jest zrozpaczona. Nie żyje mama piosenkarki
27 grudnia – jakie święto niecodzienne?
Co roku 27 grudnia przypada Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ustanowiono je, by upamiętnić dzień wybuchu powstania wielkopolskiego w 1918 roku – jednego z nielicznych polskich zrywów niepodległościowych, które zakończyły się powodzeniem. Zwycięskie dla Polaków powstanie zakończył rozejm z 16 lutego 1919 roku w Trewirze, na mocy którego zamieszkane przez Polaków ziemie stały się częścią odradzającej się Rzeczpospolitej.
Tego samego dnia jest Międzynarodowy Dzień Gotowości na Epidemię. Pamiętajmy, iż w przyszłości tragiczne wydarzenia znane z pandemii koronawirusa mogą się powtórzyć. Dlatego też należy przede wszystkim dbać o odpowiedni poziom wyszczepienia społeczeństwa, zachowanie środków bezpieczeństwa i słuchanie komunikatów i porad specjalistów.
Także dzisiaj wypada Dzień Ciasta Owocowego. jeżeli znajdą się tacy, którzy tuż po świętach wciąż odczuwają pragnienie słodkiego, to jest to święto dla nich. Ciasto owocowe to doskonałe połączenie zwykłego ciasta, ale wzbogaconego o zalety naszych ulubionych owoców. Smacznego!