21. Warszawskie Targi Sztuki

magazynszum.pl 1 miesiąc temu

Sztuka, to nie tylko obcowanie z pięknem. To również wyjątkowa art inwestycja. Już od dłuższego czasu eksperci zalecają dywersyfikację portfela ze wskazaniem na zakup dzieła sztuki. Idealnym miejscem do podjęcia adekwatnych decyzji są Warszawskie Targi Sztuki. W tym roku ponad 120 wyselekcjonowanych galerii sztuki współczesnej i antykwariatów oraz domów aukcyjnych z całej Polski zaoferuje około 1500 obiektów. Tworzonych w różnych okresach, w różnorodnych technikach i stylach. Zgodnie z oczekiwaniami kolekcjonerów zdecydowanie najbogatsza będzie oferta sztuki współczesnej i najnowszej. Wśród uznanych już artystów pojawią się prace m.in.: Rajmunda Ziemskiego, Stefana Krygiera, Ewy Kuryluk, Stanisława Dróżdża, Izabeli Gustowskiej, Marka Chlandy, Beaty Czapskiej, Moniki Szwed. Młodsze pokolenie będę reprezentować m.in. Małgorzata Dawidek-Gryglicka, Wiktor Gałka, Andrzej Kulig, Dawid Czycz, Edyta Hul, Paweł Orłowski. Po raz kolejny będą też do nabycia prace Kolekcji Friends Fundacji Katarzyny Kozyry, m.in. Katarzyny Kozyry, Natalii LL, Zofii Kulig i Ewy Partum. Koneserzy sztuki dawnej znajdą interesujące propozycje przedwojennego malarstwa oraz rzeźby.

Dawid Czycz, „Paradiso”, 2024 fot. Nocny Art Patrol, dzięki uprzejmości organizatorów
Beata Czapska, „La Matinee”, 2017, fot. Iwona Staroszczyk, Tomek Kowalski, dzięki uprzejmości organizatorów
Andrzej Kulig, „I’m Set Free”, 2024. fot. Galeria Nocny Art Patrol, dzięki uprzejmości organizatorów
Paweł Orłowski, „Duchy Goyi”, fot. Van Rij Gallery, dzięki uprzejmości organizatorów

Dostępne też będzie rzemiosło artystyczne i wyjątkowy dizajn.

Od zawsze WTS towarzyszą wystawy wybitnych artystów, wcześniej były to m.in. Mutanty Magdalena Abakanowicz, malarstwo Wojciecha Fangora oraz młodych artystek (Woman Art Power, część ekspozycji MCSW „Elektrownia” w Radomiu). W tym roku z pewnością zachwyci wystawa Instynkt pierwotny Eugeniusza Markowskiego (1912-2007). Jednego z czołowych polskich twórców awangardowych, prekursora Neue Wilde. Jego prymitywni bohaterowie, zawsze nadzy z lubieżnym uśmieszkiem, zdeformowani, groteskowo śmieszni, zarazem tragiczni stają się metaforą dramatu ludzkiego losu. Dominują uczucia rozpalone do czerwoności, dosłownie i w przenośni. Markowski nigdy nie poddawał się nowym trendom. Do końca został wierny barwnej, żywiołowej ekspresji.

Kolejna wystawa: Wojciech Weiss, Józef Jarema, Andrzej Fogtt – 3 drogi dochodzenia do awangardy (Mecenas Wystawy MB Motors Mercedes-Benz). Trzech malarzy, trzech wizjonerów, trzy epoki – początek XX wieku, czasy powojenne i współczesność.

Ekspozycja Juliusz Sokołowski. „Fangor” polskiej fotografii wielu zaskoczy możliwościami jakie daje to przez cały czas u nas niedoceniane medium jakim jest fotografia. Sokołowski (1958) najpierw uznany fotograf architektury i pejzaży. Teraz twórca abstrakcyjnych prac z centralnie umieszczonym okręgiem. Rozmyte przenikające się na krawędziach kolory sprawiają wrażenie jakby te koła pulsowały, czasem wręcz wychodziły poza ramy fotografii. Sokołowski nawiązuje dialog z dziełami m.in. Wojciecha Fangora i Victora Vasarely’ego. Stosuje też iluzję optyczną, kontrasty kolorystyczne charakterystyczne w sztuce op-artu. Punktem wyjścia jego zdjęć są tak jak w twórczości Kantora przedmioty zdegradowane. Prace pochodzą z Kolekcji Kantoru Sztuki.

Eugeniusz Markowski, „Bez tytułu”, l. 60. XX w., fot. Przemysław Blechman, dzięki uprzejmości organizatorów
Juliusz Sokołowski „ Op, Pop, Sztuka Kosmiczna”, fot. Juliusz Sokołowski; dzięki uprzejmości organizatorów
Edyta Hul, „Wstaję z jęczmienia”, 2024, fot. Piękna Gallery, dzięki uprzejmości organizatorów
Katarzyna Kozyra, cykl „Jestem, nie jestem – Jestem”, fot. Pamela Bachar, 2024 2.3 kopia, dzięki uprzejmości organizatorów
Małgorzata Dawidek, „Holding Patterns”, od 2018, fot. Galeria Muzalewska, dzięki uprzejmości organizatorów

W ramach części edukacyjnej jak zwykle odbędą się cieszące dużym zainteresowaniem eksperckie wykłady i panele dyskusyjne m.in. o dylematach kolekcjonera (Marek Roefler, Villa Le Fleur; Jarosław Przyborowski, Signum Foundation; prof. Andrzej Strzałecki), o Biennale w Wenecji i Malta Biennale, o planach Muzeum Sztuki Nowoczesnej związane z nową siedzibą. Zaplanowane są też spotkania z rzeźbiarkami – Beatą Czapską, Aleksandrą Liput, Aleksandrą Kujawską i Iwoną Demko oraz z malarzami – Jackiem Yerką i Wojciechem Siudmakiem oraz działającymi w różnych mediach Arturem Żmijewskim i Pawłem Althamerem.

Już od dłuższego czasu można zauważyć pozytywny snobizm na posiadanie sztuki. Eksperci zalecają dywersyfikację portfela ze wskazaniem na zakup dzieła sztuki. A możliwości, biorąc pod uwagę niezwykle bogatą ofertę zainwestowania właśnie na Warszawskich Targach Sztuki są bardzo duże. Warto podkreślić, iż sztuka w przeciwieństwie do akcji giełdowej czy sztabki złota posiada wartość dodaną, czyli możliwość obcowania z pięknem. Podnosi też prestiż jego właściciela.

Idź do oryginalnego materiału