Historia zespołu wokalnego „Leśne Echo” cz. 3 autorstwa Eugeniusza Szewczuka
Rekordowy pod względem ilości koncertów sezon roku 2022 zainaugurowaliśmy koncertem kolęd i pastorałek na spotkaniu opłatkowym organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Brzegu wraz z Kołem Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w Brzegu. Zaśpiewaliśmy podczas 43 koncertów, nieraz po 3 dziennie. Tak było podczas dożynek – 27 sierpnia zaczęliśmy w Goszczowicach w gm. Tułowice, potem 60-kilometrowy przejazd do Bąkowic w gm. Świerczów, błyskawiczne
przebieranie strojów w autokarze, koncert i przejazd na koncert dożynkowy w Skarbimierzu Osiedle. Śpiewanie zakończyliśmy o 21.00.
W marcu 2022 roku otrzymaliśmy zaproszenie od władz miejskich partnerskiego miasta Brzegu – Beroun, położonego za Pragą w kraju środkowoczeskim, do odwiedzenia ich miasta i prezentacji polskiej kultury. Wyruszyliśmy w daleką trasę, po drodze zwiedzając najciekawsze zabytki stolicy Republiki Czeskiej. W Pradze zobaczyliśmy: Zamek na Hradczanach, Katedrę św. Wita, Złotą Uliczkę, Most Karola, Rynek Staromiejski wraz z zegarem Orloj i Plac Wacława. W Beroun mieliśmy się stawić 7 maja, ale wcześniej…
22 lutego (wtorek), w piękny dzień urodzin naszego wokalisty Ryszarda Wójcika, podczas próby zespołu na ul. Mickiewicza dołączyła do nas laureatka Festiwalu „Tobie Polsko” w Pogorzeli, utalentowana piosenkarka Joanna Klimpel z Brzegu. Pozostała i śpiewała z naszym zespołem aż do kwietnia 2024 roku.
24 kwietnia w niedzielę Miłosierdzia Bożego na Placu Zamkowym przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu odbył się festyn rodzinny „Spokrewnieni z Miłosierdziem”. Raptowna zmiana pogody na wietrzną i deszczową pokrzyżowała przebieg festynu. Zaplanowany na początek wydarzenia koncert zespołu wokalnego „Leśne Echo” odbył się w strugach ulewnego deszczu, ale przy aplauzie zebranej publiczności.
Solidarni z Ukrainą – w ramach naszego koncertu dwie niezwykle przejmujące piosenki „Боже Україну збережи” i „Виа Долороса” wykonała śpiewająca z zespołem Татьяна Таранишина z Połtawy na Ukrainie. Potem kilkukrotnie brała jeszcze udział w koncertach naszej grupy.
7 maja nasz zespół po raz trzeci już wyjechał poza granice Polski – do Beroun w Republice Czeskiej. Tamtejsza publiczność entuzjastycznie przyjęła „Leśne Echo” podczas Festiwalu Folklorystycznego „Berounski Kolać”, podczas którego wystąpiły zespoły z całych Czech. Festiwal tradycyjnie był połączony z ogólnokrajowymi Targami Garncarstwa i Ceramiki Użytkowej. Jako zaproszeni goście zagraniczni mieliśmy możliwość dwukrotnego koncertowania dla żywo reagującej czeskiej publiczności. Widzowie byli pod wrażeniem skocznych, polskich ludowych piosenek w wykonaniu „Leśnego Echa”. Po koncertach wszyscy chcieli się z nami fotografować, ustawiali się do pamiątkowych zdjęć choćby na ulicy. Trzeba przyznać, iż zespół nie spodziewał się tak entuzjastycznego przyjęcia. Czesi uwielbiają muzykę ludową i potrafią się przy niej bawić. Przygotowaliśmy też dla Czechów dwie niespodzianki. Prezentacja kolejnych piosenek odbywała się w języku czeskim, z czego wspaniale wywiązał się prowadzący koncert nasz wokalista Gienek Szewczuk. Drugą niespodzianką było finałowe wykonanie czeskiego przeboju, niezwykle popularnej u nas piosenkarki Heleny Vondrackovej „Malovany dżbanku”. Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu, publiczność przyjęła tę piosenkę bez wyraźnego zachwytu. Czym się kierowali? To nie nasze zmartwienie.
Na efekty koncertowania w Beroun nie trzeba było długo czekać: zostaliśmy zaproszeni na kolejne koncerty w Czechach, a także do kolejnego partnerskiego miasta Brzegu – Goslar w Niemczech.
2 lipca 2022 roku – wspaniała pogoda, żar lejący się z nieba, niesamowita atmosfera i wielotysięczny tłum na wielkim święcie w Otmuchowie podczas „49. Lata Kwiatów”. Jak święto to i nasz zespół „Leśne Echo” z entuzjastycznym koncertem na głównej scenie. Był bis, niezapomniane chwile, warto było tam pojechać…
1. Festiwal „Brzeg folklorem malowany” zorganizowany 9 lipca przez BCK Brzeg pod artystycznym patronatem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Na scenie brzeskiego amfiteatru zaprezentowało się 9 zespołów z całej Polski. Na początek niewiele, bo to jeszcze mało znany festiwal, ale z czasem… Główną nagrodę – Grand Prix Festiwalu – jury przyznało zespołowi „Modrzewiacy” z Wołczyna na Opolszczyźnie. Jako gospodarze (poza konkursem) wystąpiło nasze „Leśne Echo”.
23 lipca (sobota), Lądek Zdrój. Uzdrowisko na Dolnym Śląsku leżące w Kotlinie Kłodzkiej. Wspólnie z Zespołem Stylizowanych Tańców Ludowych „Piast” jedziemy śpiewać i tańczyć do wód zdrojowych, by tam reprezentować Opolszczyznę na 13. Festiwalu Tańca, Śpiewu i Rękodzieła Ludowego. Jedziemy propagować polski folklor i nasze miasto Brzeg wśród kuracjuszy, wczasowiczów, mieszkańców tamtego regionu i dolnośląskich zespołów ludowych z Bolesławca, Dobroszyc, Stronia Śląskiego i Rudnej w powiecie lubińskim. Tłumy oklaskiwały występujących w pięknej zabytkowej muszli koncertowej, umiejscowionej w Parku Zdrojowym, gdzie zaprezentowało się 9 zespołów z Dolnego Śląska, w tym dwa nasze. Były emocje, wywiady i pozowanie do zdjęć dziesiątkom ludzi.
4 września jedziemy z koncertem w kierunku Częstochowy, do Olesna. Koncert za koncertem, a za tym koncertem jeszcze jeden koncert naszych zespołów „Leśne Echo” i „Piast”. Przeżywamy wspólnie z tysięczną widownią(!) uroczystość dożynkową Gminy Olesno w miejscowości Wachów na Opolszczyźnie. Wspaniała, bogata impreza, która dała nam olbrzymią satysfakcję, gdyż śpiewaliśmy i tańczyliśmy po raz pierwszy na dożynkach tak daleko od Brzegu. Czyja to zasługa? Marka Kudry, dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie, brzeżanina. W drodze powrotnej zdołaliśmy jeszcze zaśpiewać podczas sołeckich dożynek w pobliskim Pawłowie (gm. Skarbimierz). Myślami jesteśmy już w niemieckim Goslar, a to niebawem, bo już za 4 dni.
9–11 września 2022. „Leśne Echo” i „Piast” wyjeżdżają na serię koncertów na centralne obchody 1100 rocznicy założenia Goslar, miasta partnerskiego Brzegu i najstarszego w Niemczech, leżącego w środkowej części Niemiec, w ulokowanym u podnóża gór Harzu kraju związkowym Dolna Saksonia. To wielkie święto tego starego miasta, podczas którego rozlokowano 11 stref eventowych, 8 scen i ponad 50 live-actów. W dniach 8–11 września na estradzie w centrum miasta na Schuhhof koncertowaliśmy obok innych zespołów regionalnych z takich państw jak Forres (Szkocja), Beroun (Czechy), Windsor i Maidenhead (Anglia). Szczególnym wydarzeniem dla nas był występ niemieckiego zespołu Marquess z włoskim wokalistą Saschą Pierro, tworzącego głównie popowe utwory hiszpańskojęzyczne.
W czasie pobytu w Goslar daliśmy wspólnie 5 koncertów na 3 różnych scenach ulokowanych w centrum miasta. W ciągu 3 dni nasze koncerty obejrzały setki ludzi – Niemcy, Czesi, Holendrzy, Szkoci, a przede wszystkim Polacy, którzy tam wyemigrowali. Nasi rodacy (czego doświadczaliśmy w rozmowach z nimi) byli dumni, iż pokazaliśmy na niemieckiej ziemi polski folklor, godnie reprezentując nasz Brzeg i Polskę.
Goslar płakało, gdy „Piast” i „Leśne Echo” wyjeżdżało do Polski. Za piękne koncerty brzeskim zespołom dziękowali wszyscy, nie tylko Polacy i Niemcy. Wielu zagranicznych turystów odwiedziło w tych dniach Goslar, zmuszając „Leśne Echo” do bisowania. Wielkim hitem tych koncertów okazała się piosenka „Kukułeczka”, która pobudzała słuchających do tańca i wspólnej zabawy. Zespół „Piast” prezentował podczas swoich koncertów polskie tańce narodowe, m.in. „Poloneza”, „Krakowiaka”, „Kujawiaka” i „Mazurka”.
W trakcie centralnych uroczystości rocznicowych odbywał się tu także Targ Miast Partnerskich, który zapewniał międzynarodową atmosferę. Na stoiskach miast targowych za niewielkie pieniądze można było kupić różnorodne produkty regionalne – od szkockiej whisky, po nasze brzeskie i czeskie piwo oraz wypieki. Każdy miał swoje stoisko prezentujące specjały kulinarne i rękodzielnicze.
Końcowe dni 2022 roku przyniosły kolejny sukces naszego zespołu. 23 listopada w Samorządowym Centrum Kultury w Komprachcicach k. Opola odbył się IV Festiwal Piosenki Seniorów „Czas nas uczy pogody”. Na estradzie wystąpiły zespoły z woj. opolskiego, m.in. z Namysłowa, Krapkowic, Kluczborka… oraz „Czerwona Jarzębina” z Bielawy na Dolnym Śląsku. Decyzją jury zespół „Leśne Echo” zajął III miejsce, otrzymując przepiękną statuetkę, dyplom uczestnictwa i okazałą skrzynię słodyczy. Jako jedyny ze wszystkich grup dostąpił też zaszczytu wykonania dodatkowego koncertu w czasie obrad jury. A czym się to skończyło? Kolejnymi zaproszeniami na koncerty w Komprachcicach i na terenie Opolszczyzny.
Podsumowując rok 2022… Co przyniósł naszemu zespołowi? Był niesamowity pod względem ilości koncertów – 43! Wystąpiliśmy na estradzie w 21 miejscowościach, głównie na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, w tym 11 razy w Brzegu. Korzystając z zaproszeń koncertowaliśmy w dwóch sąsiednich krajach, w Republice Czeskiej i Niemczech.
Najdłuższy koncert – 10 września w niemieckim Goslar, najkrótszy – 24 kwietnia w Brzegu (z powodu ulewy). Najdłuższy dzień koncertowy – 27 sierpnia (dożynki w 3 miejscowościach). Najdalszy koncert – 10 września w Goslar (630 km). Ilość przejechanych kilometrów na koncerty (bez dojazdów zespołu do Brzegu) – 3359 km. Ilość piosenek wykonanych na koncertach – 521. Ilość prób zespołu w Brzegu – 43 (na 51 wtorków w 2022 roku).
2023 rok to kolejny rok sukcesów w działalności zespołu i rekordu pod względem ilości koncertów – 45. Zaczął się 8 stycznia od: niesamowitego… koncertu, niesamowitej… publiczności, niesamowitego… maestro Marka Kudry, niesamowitej… orkiestry i niesamowitego… przeżycia dla solistów naszego zespołu „Leśne Echo, którzy wspólnie z solistami chóru św. Maksymiliana wypełnili ostatnią część dwóch wielkich koncertów Książęcej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Marka Kudry. W ten wyjątkowy wieczór
licznie zgromadzona publiczność w Brzeskim Centrum Kultury mogła wysłuchać tradycyjnych, najpiękniejszych walców wiedeńskich, a solista Michał Bober wykonał najbardziej znane przeboje Franka Sinatry.
To był dla nas wyjątkowy wieczór. Zaśpiewać z orkiestrą symfoniczną to niesamowity zaszczyt i pamiątka do końca życia.
15 stycznia, kolejny wielki i szczęśliwy dzień dla zespołu „Leśne Echo”. Po dwóch sobotnich koncertach w Brzegu (30-lecie PWiK) i Dobrzyniu (środowiskowe spotkanie opłatkowe), w niedzielę zawitaliśmy do przepięknego Olesna. W sali widowiskowej tamtejszego Domu Kultury wspólnie z chórem św. Maksymiliana wypełniliśmy ostatnią część koncertu noworocznego Książęcej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją niezmordowanego Marka Kudry. To już trzeci występ w tak doborowym towarzystwie, po którym nastąpiły gratulacje, wywiady, pamiątkowe zdjęcia z maestro Kudrą i lampka szampana jako podziękowanie za wspaniały koncert od władz samorządowych Olesna na czele z burmistrzem Sylwestrem Lewickim.
29 stycznia, Komprachcice. Ależ wspaniały ciąg koncertowy! Tym razem nasze „Leśne Echo” otrzymało zaproszenie od Pana Leonarda Pietruszki – wójta gminy Komprachcice k. Opola, by razem z innymi zagrać podczas 31 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaproszenie zostało przyjęte z wielkim zadowoleniem. Sztab WOŚP przygotował wiele atrakcji dla mieszkańców, uczestników i wolontariuszy. Na estradzie Samorządowego Ośrodka Kultury wystąpili wokaliści oraz zespoły z Kluczborka i Brzegu, a także zespół Day Off grający na pograniczu bluesa i rocka. Były licytacje, pokaz fryzjerstwa w wykonaniu mistrza świata Dawida Koszyka, słodki poczęstunek, pieczone kiełbaski, a o 20.00 tradycyjne światełko do nieba.
Jeszcze nie przebrzmiały echa naszego występu w Brzegu w dniu 3 maja, a już wybieraliśmy się na następne, ponownie za granicę – do Republiki Czeskiej, a konkretnie do zaprzyjaźnionego z Brzegiem miasta Beroun. Jak przed rokiem gościliśmy z koncertem na festiwalu folklorystycznym „Berounsky Kolać 2023”, tym razem już jako „gwiazda wieczoru”, prezentując polski folklor i niosąc zaproszenie z rodzinnej ziemi pn. „Zakochaj się w Brzegu”. Tradycyjnie festiwal odbywał się w ramach Międzynarodowych Targów Garncarstwa i Rękodzieła Artystycznego.
Tak o naszym występie pisali gospodarze festiwalu: „Na slavnosti vystoupily folkorní soubory nejen z České republiky – z Brzegu, který je Berounu partnerským městem, přijel soubor »Leśné Echo«, který diváky uchvátil nejen pěveckým výkonem, ale také překrásnými kroji” („Na festiwalu wystąpiły zespoły folklorystyczne nie tylko z Czech – z Brzegu, z miasta partnerskiego Berounu przyjechał zespół »Leśne Echo«, który urzekł publiczność nie tylko śpiewem, ale i pięknymi strojami”). Organizatorem wyjazdu do Beroun w dniach 13–14 maja było Brzeskie Centrum Kultury.
Rekordowy rok przyniósł koncerty w wielu nowych miejscach, gdzieśmy dotychczas nie śpiewali: Janików k. Bystrzycy Oławskiej, Łukowice Brzeskie (Dzień Kobiet), Lipki (Święto Lipy), Sucha Kamienica w gm. Głuchołazy i Szydłowice (dożynki), Osiek w gm. Oława (Dzień Seniora). Po raz kolejny wystąpiliśmy w: Pogorzeli (Dzień Babci i Dziadka), Kamienniku (Festiwal „Ludowe Granie”), Świątnikach (spotkanie kresowian), Gaci, Domaszowicach (dożynki), Komprachcicach (Festiwal „Czas nas uczy pogody”), Dobrzyniu, Kościerzycach (festyn).
29 listopada, na chwałę Boga. W wypełnionym do ostatniego miejsca przepięknym barokowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu odbył się koncert kolęd z naszym udziałem zorganizowany przez Brzeskie Centrum Kultury. Koncert wzbudził wielkie zainteresowanie w naszym województwie i poza nim. W świątyni widziano gości z woj. dolnośląskiego (Oława, Gać, Bystrzyca Oławska), z Namysłowa, Graczy, a choćby z… Krakowa. Jako pierwszy zaprezentował się Chór im. Św. Maksymiliana z maestro Markiem Kudrą. Po nim kolejne zespoły reprezentujące BCK: oczywiście nasze „Leśne Echo”, grupy wokalne „Melodia” i „Nona”, „Harmonia”, „Coda Mini”, „Antytemat Teens” oraz „PompaDur”.
Tak zakończyliśmy rekordowy, szczęśliwy 2023 rok.
Rok 2024…
Początek nowego roku przyniósł członkom naszego zespołu olbrzymią niespodziankę. W sobotę 13 stycznia obejrzeliśmy w TVP 2 piątą edycję programu „The Voice Senior”, a w nim wspaniały występ Jacka Ochmańskiego – kierownika artystycznego „Leśnego Echa”. Jacek zaśpiewał swoją wersję piosenki pt. „Nigdy więcej”. To jeden z największych przebojów Piotra Szczepanika, a wykonanie na scenie „The Voice Senior” nawiązywało do wersji zespołu Pudelsi. Wokalne poczynania seniorów opiniowała czteroosobowa loża trenerska, w której zasiadła Maryla Rodowicz. Obok królowej polskich scen po raz drugi usiadła śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska. W obrotowym fotelu ponownie ujrzeliśmy lidera zespołu Pectus, Tomasza Szczepanika. Uczestnicy The Voice Senior 5 mieli również szansę walczyć o wejście do drużyny jednej z najbardziej znanych polskich wokalistek – Haliny Frąckowiak.
W 2024 roku „Leśne Echo” postanowiło wziąć udział w jak największej ilości festiwali i przeglądów organizowanych na terenie całej Polski. Wszystko zależało od wstępnej kwalifikacji zespołów przez organizatorów tych ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, czyli po prostu trzeba było się zakwalifikować.
20 stycznia – Warszawa. Po zwiedzeniu stolicy przyszła pora na nasz udział w Mazowieckich Spotkaniach Artystycznych Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Klubów Seniora, jakie w dniach 20–21 stycznia odbywały się w Okęckim Domu Kultury dzielnicy Włochy przy ul. 1 Sierpnia w Warszawie. Nasze miasto Brzeg reprezentowały zespoły „Leśne Echo”, „PompaDur” oraz indywidualnie Jacek Ochmański.
Aby zaprezentować się na warszawskiej estradzie, w ramach eliminacji zostaliśmy wybrani spośród setek zgłoszeń i stanęliśmy do rywalizacji z 47 podmiotami artystycznymi z niemal całej Polski. Trzeba było walczyć o podium, a może i coś więcej… Wyniki ogłoszono tydzień później, w sobotę 27 stycznia: I miejsce – „Złoty Laur” przyznano Jackowi Ochmańskiemu, II miejsce – „Srebrny Laur” zdobył zespół „Leśne Echo”. Jesteśmy niezmiernie dumni, ogromne gratulacje dla naszych wokalistów! To wielkie wyróżnienie i mamy nadzieję, iż nie ostatnie. Dziękujemy ekipie Domu Kultury „Włochy” w Warszawie za wspaniałą organizację i ciepłe przyjęcie. Udział w tego typu przedsięwzięciach daje nam możliwość konfrontacji z innymi zespołami i solistami, nawiązywania kontaktów artystycznych, a także przede wszystkim promowania brzeskiej kultury.
Brawo Jacek Ochmański, brawo Leśne Echo! Jakże wspaniały sukces już na początku roku.
Świetne wiadomości przywieźliśmy z Bielska-Białej, gdzie 18 kwietnia odbył się VII Festiwal Twórczości Artystycznej Seniorów. Artyści Brzeskiego Centrum Kultury – z dyrektorem BCK Jackiem Ochmańskim na czele – po raz kolejny pokazali klasę i wrócili do Brzegu z nagrodami. I miejsce w kategorii wokalnej, jako solista wyśpiewał sobie Jacek Ochmański. II miejsce w kategorii wokalnej zespołów zajął zespół „Leśne Echo” (miejsca pierwszego jury nie przyznało). Wyróżnienie w kategorii wokalnej zespołów wręczono zespołowi PompaDur. Podziękowanie za udział otrzymały też panie z koła plastycznego „Seniority”, prowadzonego przez instruktorkę Beatę Staszczyk.
Dziękujemy organizatorom za ciepłe przyjęcie i innym grupom, z którymi nasze zespoły rywalizowały. Konfrontacja swoich umiejętności z innymi to niezwykle cenne doświadczenie.
„NON IN SOLO PANE VIVIT HOMO” – „Nie samym chlebem człowiek żyje”. W ramach programu „Majówka na Marinie 2024”, 2 maja w dniu Święta Flagi nasz zespół „Leśne Echo”, wspólnie z innymi z Brzeskiego Centrum Kultury w Brzegu, dał licznie zgromadzonej na Placu Drzewnym publiczności dwuczęściowy koncert folkowy i estradowy.
W niedzielę 12 maja tłumy przyciągnęły targi „Wiosna Kwiatów” w Łosiowie. Ależ to jest super impreza! Było ponad 200 wystawców niemalże z całej Polski i my, czyli „Leśne Echo”, „PompaDur” i Jacek Ochmański, reprezentując Brzeskie Centrum Kultury z niesamowitym koncertem. Organizatorem części artystycznej był Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim, na czele z jego dyrektorem Wojciechem Najdą. W tym roku impreza obchodziła swoje 20-lecie.
16 czerwca, Biskupice Oławskie w gm. Jelcz-Laskowice. Zostaliśmy zakwalifikowani do kolejnego konkursu: VIII Przeglądu Zespołów Ludowych pn. „Biskupicki Złoty Kłos”. To przeogromna impreza, organizowana z rozmachem przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach pod honorowym patronatem Burmistrza Jelcza-Laskowic oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Dla naszego zespołu to duże wyróżnienie. Wracamy z nagrodą Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu. Zostaliśmy nagrodzeni przez jury za brawurowe wykonanie 4 piosenek folkowych, stając w szranki z 18 innymi zespołami z Dolnego Śląska i Kielecczyzny. Równocześnie z Przeglądem odbywały się X Targi Produktu Lokalnego. Można było dobrze zjeść, popić wspaniałymi sokami i nalewkami, a ciasta zawieźć do domu. Wspaniała zabawa setek ludzi trwała do późnych godzin wieczornych. Organizatorzy obiecali ponowne spotkanie za rok.
Dokładnie o 15.21 rozpoczął się 6 lipca w brzeskim amfiteatrze trzeci już Festiwal „Brzeg Folklorem Malowany”, organizowany przez Brzeskie Centrum Kultury pod honorowym patronatem Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Otwarcia festiwalu dokonał dyrektor BCK Jacek Ochmański. Na estradzie zaprezentował się zdobywca ubiegłorocznego grand prix – zespół „Cybinka” z Grodziska Wielkopolskiego. Konkursowe zmagania otworzył zespół „Zawierucha” z dalekiego Biłgoraja (woj. podkarpackie). Tradycyjnie nasz zespół, jako gospodarz wystąpił poza konkursem z godzinnym koncertem, tym razem nie z repertuarem ludowym, a typowo estradowym, czym porwał zgromadzoną publiczność i wykonawców do wspaniałej zabawy.
Grand prix otrzymał zespół „Sterławiacy” z miejscowości Ryn (woj. warmińsko-mazurskie), zaś pierwsze miejsce przypadło zespołowi wokalno-instrumentalnemu „Zawierucha” z Biłgoraja.
Aktorzy, piosenkarze i tancerze z Brzeskiego Centrum Kultury powrócili 19 października z Oświęcimia, gdzie odbyły się IX Oświęcimskie Spotkania Artystyczne Seniorów. W poszczególnych kategoriach nagrody w postaci wyróżnień przywiozły zespoły PompaDur, Saltare oraz Teatr Rozrywki Kaskada (grali w nim wszyscy uczestnicy wyjazdu z wokalistami naszego zespołu) za prezentację fragmentu musicalu „Nasi na Broadwayu”. Każdy zespół zaprezentował swój program, wszyscy bowiem przeszli pierwszy etap kwalifikacji i jako jedyni reprezentowaliśmy Brzeg i nasze województwo pośród zespołów z innych regionów Polski.
13 listopada, ponownie Komprachcice. Ostatni festiwal konkursowy dla naszego zespołu w 2024 roku. Kolejny sukces „Leśnego Echa” i „PompaDur” z Brzeskiego Centrum Kultury. Podczas VI Festiwalu Piosenki Seniorów „Czas na uczy pogody”, który odbył się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach k. Opola, zespół „Leśne Echo” wyśpiewał III miejsce, a „PompaDur” zdobyło wyróżnienie. Dziękujemy serdecznie jurorom i organizatorom tego Festiwalu za wspaniałą organizację i atmosferę.
Podsumowanie
Bardzo dużo zyskał zespół „Leśne Echo”, przenosząc swoją działalność do Brzeskiego Centrum Kultury w lipcu 2018 roku. Niezliczoną ilość kombinacji nowych strojów dla naszych wokalistek i modnych garniturów dla panów… Zespół wzbogacił się organizacyjnie, a przede wszystkim artystycznie, stale powiększając swój bogaty już repertuar. Dorobek artystyczny poparło wiele nagród i wyróżnień, zwłaszcza w ostatnich trzech latach po pandemii. Duża w tym zasługa kierownika artystycznego naszego zespołu Jacka Ochmańskiego, na co dzień dyrektora BCK w Brzegu, a także pracowników Centrum Kultury, dźwiękowców, oświetleniowców.
Sukcesy to przede wszystkich zasługa nas samych – wokalistów. Jeszcze niedawno zespół koncertował w składzie: Alina Zięba, Jolanta Latus, Karolina Szkuta, Katarzyna Bielecka, Maria Piecuch, Elżbieta Szostak, Magdalena Nowak, Joanna Klimpel, Ryszard Wójcik, Janusz Ostrowski, Jacek Ochmański i ja, niżej podpisany Gienek. Mamy pełną satysfakcję z tego, co w ciągu 20 lat uczyniliśmy. Reprezentowaliśmy pięciokrotnie nasze gminy – Lubszę i Brzeg, a także nasz kraj poza jego granicami.
W ostatnim czasie z zespołu odeszło 6 osób, z którymi ciężko było się rozstać. Uzupełniliśmy skład nowymi uzdolnionymi osobami: Małgorzatą Basa, Iwoną Bułkowską i Urszulą Jakubowiak. Wszystkie są mieszkankami Brzegu.
Dla własnej satysfakcji, w drodze po kolejne sukcesy, będziemy stale rozwijać swoje umiejętności z pożytkiem dla mieszkańców Brzegu i innych regionów Polski, bo tak jak mówią słowa piosenki lubianego przez nas zespołu „2+1” – trzeba „Iść, ciągle iść w stronę słońca, w stronę słońca aż po horyzontu kres, wciąż witać go jak nadziei dobry znak…”.
Historię zespołu spisał Eugeniusz Szewczuk, wokalista zespołu „Leśne Echo” z ponad 10-letnim stażem w tym wspaniałym zespole. Zdjęcia: ze zbiorów własnych zespołu.