2. sezon "Rodu smoka" będzie dalej kręcony pomimo strajku aktorów. A co z 2. sezonem "Sandmana"?

serialowa.pl 1 rok temu

2. sezon „Rodu smoka” będzie przez cały czas kręcony, pomimo strajku aktorów. Z kolei produkcja „Sandmana” została natychmiast wstrzymana. Co się dzieje i dlaczego?

13 lipca oficjalnie ruszył strajk aktorów, jednak nie wszystkie plany filmowe i serialowe zostały zamknięte, jak mogłoby się wydawać. Ogłoszono, iż prace nad 2. sezonem „Rodu smoka” realizowane są dalej, z kolei zatrzymano prace nad 2. sezonem „Sandmana„. Dlaczego jeden serial jest dalej kręcony, a drugi nie?

Ród smoka sezon 2 – strajk aktorów nie przerwie zdjęć

Jak podaje Variety, „Ród smoka” może kontynuować zdjęcia w Wielkiej Brytanii, ponieważ na planie pracują aktorzy brytyjscy, których umowy zarządzane są przez lokalny związek o nazwie Equity. Pozwala to serialowi na kontynuowanie produkcji, bo aktorzy nie są częścią hollywoodzkiego związku SAG-AFTRA. Podobna sytuacja dotyczy innego serialu HBO pt. „Branża„, który też działa zgodnie z zasadami Equity. Osoby zbliżone do kręgów produkcji obu seriali twierdzą, iż prace idą zgodnie z planem.

Równocześnie Equity poparło strajk amerykańskich kolegów, pisząc w swoim oświadczeniu: „będziemy wspierać SAG-AFTRA i jego członków na wszystkie legalne sposoby”. Jednocześnie poinformowano także członków SAG-AFTRA pracujących na podstawie umów Equity, iż powinni „kontynuować pracę”. Dotyczy to również amerykańskich aktorów – Myha’la Herrold i Ken Leung odgrywają najważniejsze role w serialu „Branża”, który jest koprodukcją z BBC.

„Ród smoka” (Fot. HBO)

Nasuwa się tutaj pytanie o to, czy aktorzy z Wielkiej Brytanii nie chcą solidaryzować się ze swoimi kolegami i sami też wywalczyć sobie lepsze umowy? Okazuje się, iż na przeszkodzie stoją surowe przepisy antyzwiązkowe panujące w Wielkiej Brytanii, które nie pozwalają członkom strajkować w jedności z kolegami z innych krajów. Jak czytamy w oświadczeniu Equity:

Przepisy dotyczące stosunków pracy w Wielkiej Brytanii są drakońskie i często postrzegane jako najbardziej restrykcyjne w świecie zachodnim. Zawiłe i zgubne przeszkody, przed którymi stoją wszystkie związki zawodowe w Wielkiej Brytanii, są hańbą narodową i wymagają pilnej reformy. Godną ubolewania konsekwencją tych ram jest to, iż to, co mogą robić artyści pracujący w Wielkiej Brytanii – bez względu na to, czy są członkami SAG-AFTRA i/lub Equity (lub obu) – może różnić się od tego, co robią ich towarzysze w Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata.

Equity zwróciło się także do AMPTP (Alliance of Motion Picture and Television Producers), by ci „podjęli znaczne i szybkie kroki, aby sprostać uzasadnionym aspiracjom członków SAG-AFTRA”.

Sandman sezon 2 – produkcja zatrzymana przez strajk

Jak informuje What’s on Netflix, w zupełnie innej sytuacji jest ekipa 2. sezonu „Sandmana”, bo chociaż wcielający się w Morfeusza Tom Sturridge jest brytyjskim aktorem, to sama produkcja serialu nie może być kontynuowana, ponieważ obejmuje ją porozumienia telewizyjne z AMPTP. Neil Gaiman potwierdził na BlueSky (jednym z wielu nowych klonów Twittera), iż produkcja została natychmiast zatrzymana.

— Strajk SAG-AFTRA ruszył. Zdjęcia do „Sandmana” zostały całkowicie zatrzymane, podobnie jak wszystko inne, co funkcjonowało bez scenarzystów. Mam nadzieję, iż AMPTP zrozumie sytuację i wróci do stołu negocjacyjnego z aktorami i scenarzystami. Nie mam na ten moment powodów, by sądzić, iż podejmą rozsądną decyzję.

Tym samym „Sandman” dołącza do listy dziesiątek seriali i filmów, które teraz nie mogą kontynuować produkcji na różnych etapach. Wśród popularnych tytułów Netfliksa w tej chwili w zawieszeniu są także „Stranger Things” i „Cobra Kai„.

Idź do oryginalnego materiału