2 listopada urodziny obchodzi Sława Przybylska. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [02.11.2024]

radiopogoda.pl 3 godzin temu

Wczoraj obchodziliśmy między innymi Światowy Dzień Wegan. Dowiedzcie się, jakie zaskakujące święta można znaleźć w kalendarzu, kiedy spojrzymy na datę 2 listopada.

Rozwiąż quiz o przysłowiach. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 20
"Listopad ciecze, marzec nie …":
Podpiecze
Pobeczy
Pobrzeszczy
Następne pytanie

Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?

Tego dnia imieniny obchodzą: Agapiusz, Ambroży, Bohdan, Bohdana, Eudoksjusz, Jerzy, Malachiasz, Małgorzata, Marcjan, Stomir, Teodot, Tobiasz, Wiktoryn, Wojsław i Wojsława.

Tego dnia urodzili się:

  • Sława Przybylska – piosenkarka;
  • Grzygorz Spyra – muzyk i kompozytor;
  • Beata Fido – aktorka.

Zobacz także: „Aleja Niezapomnianych”. Trzy dni wspomnień w Radiu Pogoda

2 listopada Sława Przybylska obchodzi urodziny

Sława Przybylska urodziła się 2 listopada 1932 roku w Międzyrzeczu. Pierwsze artystyczne projekty zaczęła realizować jeszcze w trakcie studiów w Szkole Głównej Służby Zagranicznej. Natomiast na scenie debiutowała w 1956 roku w Studenckim Klubie Satyryków.

Prawdziwy rozgłos zyskała już dwa lata później za sprawą piosenki „Pamiętasz, była jesień”, którą zachwyciła sluchaczy. Przybylska miała także okazję wystąpić w filmach „Zezowate szczęście” oraz „Niewinni czarodzieje”, w których zaśpiewała. Legendarna piosenkarka wciąż jest aktywna zawodowo okazjonalnie występując między innymi na krajowych festiwalach muzycznych.

Jakie święto niecodzienne?

2 listopada można świętować Światowy Dzień Numbata. Numbat, czyli mrówkożer workowaty jest gatunkiem zagrożonego ssaka występującego na terenach południowo-zachodniej Australii. Ustanowienie oficjalnego święta tego zwierzęcia to idealna okazja, aby zwrócić uwagę na problem zanikania wielu gatunków zwięrząt.

Międzynarodowy Dzień Ukrócenia Bezkarności za Zbrodnie Przeciwko Dziennikarzom również obchodzony 2 listopada jako upamiętnienie zabójstwa dwóch francuskich dziennikarzy, do których doszło w Mali w 2013 roku. Jego celem jest przeciwdziałanie bezkarności oprawców dopuszczających się przemocy na przedstawicielach mediów.

Idź do oryginalnego materiału