Odcięłam się. Odcięłam od internetowego świata z wielu powodów i choć pomału już wracam, a najczęściej możecie mnie spotkać na Instagramie, to nie próżnowałam. Mniejsza ilość czasu poświęconego na SM i siedzenie ciągle w telefonie, odmowa współprac i zaprzestanie gonienia za niewidzialnym króliczkiem spowodowała, iż wreszcie znalazłam czas na prozaiczne czynności takie jak… czytanie! Dlatego dziś przychodzę do Was z prezentacją, aż 19 książkowych tytułów, które miałam okazję pochłonąć przez ostatnie miesiące. Szukacie czegoś do przeczytania na lato? Tutaj to znajdziecie!
Aloha chłopcy i dziewczęta!
Lena Keifer - Don’t Love Me & Don’t Hate Me
Dwa z trzech tomów w cyklu Don’t Love Me to historia Kenzie i Lyall’a. Ona marzy o studiach wnętrzarskich i wybiera się na staż związany z tym zawodem. On pochodzi z bogatej rodziny zarządzającej siecią luksusowych hoteli. Kiedy drogi tych dwojga się krzyżują, żadnemu z nich nie można zaufać. Kenzie ma jeden cel związany z przyszłością. Lyall pragnie przeciwstawić się rodzinie, która zaplanowała, jak ma wyglądać jego życie. Tajemnice i walka o marzenia sprowadza na tę dwójkę moc niespodziewanych uczuć. Obie książki napisane są w bardzo lekkim i wciągającym stylu. Historia jest może nieco banalna, bo czytając takie powieści, spodziewacie się, jak wszystko się zakończy, ale jest w niej coś, co nie pozwala się oderwać od tytułów w tej serii. Świetna dla fanek, chociażby innych serii New Adult z tego wydawnictwa. Idealna zarówno dla nastolatek, jak i młodych dorosłych — na leniwe, letnie, wakacyjne wieczory!
Colleen Hoover - Nagie Serca
Kolejna pozycja to również powieść w kategorii New Adult. Beyah - główna bohaterka powieści nieoczekiwanie traci matkę. Wychowując się tylko z nią, dziewczyna zmuszona jest spędzić ostatnie wakacje przed wyjazdem na uczelnię z ojcem, z którym tak naprawdę niezbyt wiele ją łączy. “Nowa” rodzina, przyszywana zbyt entuzjastyczna siostra i zupełnie inne otoczenie sprawiają, iż dla dziewczyny to niełatwy czas. Wtedy jednak na jej horyzoncie pojawia się On - Samson - chłopak z bogatej rodziny, który jest romantyczny, wrażliwy i niezwykle tajemniczy. Autorka świetnie oddała tutaj zagubienie głównych bohaterów, przedstawiając ich zachowania niezwykle realnie i sprawiając, iż w wielu sytuacjach czytelnik odnajduje w nich cząstkę siebie. Całość czyta się niezwykle przyjemnie i z pewnością po tym tytule chętnie sięgnę po inne od tej pisarki.
Katarzyna Bonda - Balwierz
Teraz coś z rodzimego podwórka - “Balwierz” od Katarzyny Bondy. To pierwsza moja powieść tej autorki i muszę przyznać, iż raczej nieprędko sięgnę po kolejne. Nie przekonał mnie styl tej autorki. Historia jest może ciekawa, ale przedstawiona w dość toporny, rozwlekły i nudny sposób tylko po to, by całą sprawę rozwiązać w ostatnim rozdziale. “Balwierz” to kolejne śledztwo Huberta Meyera. Tym razem w lesie zostają odnalezione dwa ciała — księdza oraz dziecka, a to nie koniec krwawych wydarzeń w tej małej miejscowości. Temat z potencjałem, nad którym w trakcie prac rozmył się pomysł, co spowodowało mało satysfakcjonujące zakończenie. Nie mniej, jednak jeżeli nigdy jeszcze nie czytaliście nic od tej pisarki — polecam samemu się przekonać, czy taki styl tworzenia Wam odpowiada!
Annette Christie - Ósma szansa na miłość.
Ósma szansa na miłość to powieść, po jakie ostatnio sięgam najchętniej! Są jak komedie romantyczne — relaksujące, zabawne, ale niosące za sobą także pewne przemyślenia. Tym razem autorka zawarła w swojej historii prawdziwy “Dzień Świstaka”. Megan i Tom budzą się po swojej nieudanej próbnej kolacji ślubnej w pętli czasowej — przeżywając koszmarny dzień raz, po raz na nowo! Czy los dał im czas na przemyślenie swojego związku? A może oboje mają szansę na poprawę, tylko po to, by początek ich nowej wspólnej drogi był jeszcze lepszy? Momentami zabawna historia czyta się naprawdę przyjemnie i szybko. Dla mnie fantastyczna pozycja na 2-3 wieczory!
Sarah Hogle - Miłosny układ
Po “Miłosny układ” sięgnęłam zaraz po “Ósmej szansie na miłość” i powiem Wam szczerze, że… wcale nie żałuję! Mistrzowska komedia powinna doczekać się ekranizacji! Poznajcie Naomi i Nicholasa, narzeczonych, którzy czekają na swój wielki dzień, a zarazem… mają siebie kompletnie dość! Do obojga dociera jednak fakt, iż jest już za późno, a osoba, która zerwie będzie musiała pokryć koszty niebotycznie drogiego wesela. Każda ze stron postanawia więc “po cichu wykończyć” drugą, uciekając się do pomysłów i sztuczek mających na celu doprowadzenie do rozpadu związku. Każdy rozdział to nowe pomysły bohaterów, które naprawdę wielokrotnie wywołały u mnie salwy śmiechu. jeżeli macie ochotę na romantyzm w sadystycznej postaci — koniecznie sięgnijcie po ten tytuł. Obiecuję, iż się nie zawiedziecie! Lekka lektura, która pokazuje, iż często, zamiast porozmawiać, mamy ochotę wszczynać bójki na noże!
Mhairi McFarlane — Miłość Na Później
Laurie to prawniczka z idealnym życiem. Świetna praca i cudowny chłopak z jej kancelarii. Kiedy więc życie stawia przed Laurie zakręt i ukochany ją porzuca, a po chwili okazuje się, iż jego nowa dziewczyna jest w ciąży — Laurie wie, iż nie da się więcej ośmieszać. Przypadkowa sytuacja w windzie i utknięcie w niej z naczelnym playboyem w całej kancelarii sprawia, iż ona i przystojny Jamie zawierają układ. Ogłoszenie bycia razem przyniesie plusy im obojgu. On otrzyma dawno oczekiwany awans, a ona pokaże, iż były nic, a nic już jej nie obchodzi. Czy taki układ ma prawo przetrwać? Romantyczna historia z dużą ilością zabawnych sytuacji. Książka napisana jest dogłębnie, dosadnie przedstawiając były związek Laurie, a także pobudki kierujące obojgiem bohaterów w trakcie podejmowania decyzji o trwaniu w udawanym związku. Historia jakich wiele, ale opowiedziana w rewelacyjny i autentyczny sposób!
Georgia Kaufman — Krawcowa z Paryża
Uwielbiam wojenne historie opowiadające o nieugiętych kobiecych postawach w tamtych czasach. Taka jest właśnie “Krawcowa z Paryża” przedstawiająca losy 15-letniej Rosy, zgwałconej i spodziewającej się dziecka w najmniej oczekiwanym przez siebie momencie. Dziewczyna nie poddaje się jednak i z jedną walizką w ręku wyrusza na odnalezienie swojego nowego życia i miejsca na ziemi. Tak trafia do Paryża, gdzie ucieka w świat mody i zostaje jedną z rozpoznawalnych krawcowych z możliwościami na wielką karierę. Czy jednak przeszłość pozwoli jej czerpać z życia co najlepsze? jeżeli uwielbiacie historie, w których miłość nie gra pierwszych skrzypiec, a historia sięga często do nut dramatu, ta pozycja z pewnością się Wam spodoba! Dla mnie to książka niełatwa momentami do czytania, ale opowiadająca o bardzo ważnych ludzkich rozterkach i często niełatwych decyzjach, jakie przychodzi nam podejmować. Jedyny minus to okładka książki — złocone litery starły się od ściskania pozycji w moich dłoniach!
Hilary Davidson — Jedno małe poświęcenie
Lubicie kryminały i thrillery? jeżeli tak, to ta książka wzbudziła we mnie wiele emocji. Na pozór rozpoczyna się dość słabo, ale każdy kolejny rozdział wzbudzał we mnie coraz większe zainteresowanie. Historia opowiada o fotografie wojennym — Alexie, który podczas swojego pobytu w Syrii został pojmany i torturowany. Udało mu się przeżyć, ale zespół stresu pourazowego został z nim do dziś. Alex czuje się prześladowany i sięga aż do kresów paranoi, gdy wydarzenia zaczynają się komplikować jeszcze bardziej. Kiedy ginie dziewczyna Alexa — poznana podczas jego wojennej wyprawy lekarka, Alex czuje, iż coś jest nie tak. Postanawia jednak wziąć sprawy w swoje ręce i sam rozwikłać zaginięcie ukochanej. Tymczasem śledczy starają się powiązać sprawę śmierci przyjaciółki Alexa, która spadła z dachu i udowodnić, iż chłopak nie tylko był winny temu wypadkowi, ale także odpowiada za zaginięcie lekarki. Wartka akcja i wiele zwrotów akcji — to na pewno czeka na Was w tej powieści, a uwierzcie mi, zakończenie jest równie elektryzujące co cała reszta! Dla mnie jeden z ciekawszych kryminałów, jakie ostatnio czytałam!
Abby Jimenez - Miłość szuka właściciela
Przyznam się wam do czegoś. Czytając tę książkę, dopiero pod koniec zorientowałam się, iż to druga część recenzowanej przeze mnie historii Sloan, która była drugoplanową bohaterką książki “To Tylko przyjaciel”. Tym razem Sloan gra pierwsze skrzypce, a powieść przedstawia jej losy w dwa lata po tragicznej śmierci jej ukochanego. Sloan nie potrafi wrócić do życia, po tym, co zgotował jej los. Życie stawia jednak na jej drodze psiaka, znalezionego na ruchliwej ulicy. Kiedy dziewczyna przygarnia malucha do siebie, zaczyna szukać jego właściciela, w głowie szykując jednak plan jak zostawić psiaka u siebie. Kiedy więc po pewnym czasie zjawia się Jason — właściciel psa, Sloan postanawia mu najzwyczajniej w świecie odmówić oddania psa. Miłość do zwierzęcia przyciąga jednak oboje ku sobie. Bohaterowie mają niezwykle ostre temperamenty i mocne charaktery, dzięki czemu powieść nabiera rozmachu. Dodatkowym plusem jest płynność i wartość przedstawianych wydarzeń. Ostry humor, dawka dobrej zabawy i pozytywne zakończenie — tego spodziewajcie się po tej pozycji!
Klaudia Muniak - Wszystko czego nie zrobiliśmy razem
Londyn. Róża przyjeżdża do tego miasta z tajemniczym bagażem w swojej pamięci oraz plikiem zdjęć w torebce. Porusza się po stolicy śladami ukochanego — Emila, próbując odtworzyć życie chłopaka. Autorka nie mówi nam wprost, co jest powodem takiego zachowania dziewczyny, ale osobiście domyśliłam się głównego motywu jeszcze w trakcie czytania pierwszej połowy książki. Twist historii nie był więc dla mnie zaskoczeniem. Momentami zachowanie bohaterki było mocno irytujące, a w szczególności jej dziecinne zachowanie w stosunku do innych osób. Za duży plus uznaję nazwanie jednej z bohaterek książki imieniem Anita. Moje imię nie jest popularne i zawsze cieszę się, gdy przejawia się w kulturze w książkach lub filmach. Podsumowując, cała historia na pewno należy do ciekawych, ale podczas czytania nie raz miałam mieszane uczucia co do bohaterki, więc odbierało mi to euforia z czytania.
Anna Chaber - Do wesela się wyrobię
Szczerze, spodziewałam się zupełnie innego splotu akcji, więc finał książki mocno mnie zaskoczył. Niestety zabrakło mi 2-3 rozdziałów, w których mocniej przedstawiona byłaby relacja głównej bohaterki z jej ukochanym. Ale od początku! Ola nie śpieszy się do zamążpójścia — co innego jej przyjaciółka. Kiedy więc wielka impreza zbliża się wielkimi krokami, Ala prosi o pomoc w organizacji ślubu i wesela Olę. Ta zgadza się, choć nie przepada za weselami, a rodziny Państwa Młodych pochodzą z bogatej i jak możecie się domyślać wymagającej biznesowej sfery. Ola łatwo się jednak nie poddaje — jednocześnie postanawia utrzeć nosa bratu Ali, z którym to kiedyś połączyła ją jedna gorąca noc i pokazać się na weselu przyjaciółki u boku prawdziwej miłości. Zarówno poszukiwania chłopaka, jak i zorganizowanie ślubu stawia przed dziewczyną wiele wyzwań. Książka jest bardzo humorystyczna, czyta się ją gwałtownie i lekko dzięki niedługim rozdziałom. Jak wspominałam, zakończenie jest dość zaskakujące, ale brakuje mi głębszego opisu i zacieśnienia relacji Oli z wybrankiem. Książka moim zdaniem jest więc zakończona trochę “na szybko” co odebrało mi w końcówce satysfakcję z rozwoju przygód Oli.
Katherine Center - To, czego pragniesz
Ciepła i nietypowa opowieść o Samancie, bibliotekarce pracującej w jednej z przyjaźniejszych dzieciom szkół. Kiedy założyciel placówki umiera przed dziewczyną i całym gronem pedagogicznym staje znak zapytania — kto będzie nowym dyrektorem? Samanta wpada w zachwyt, kiedy okazuje się, iż zostanie nim jej dawny znajomy, w którym też skrycie się podkochiwała — radosny i podchodzący nietypowo do życia Duncan. euforia gwałtownie mija, gdy mężczyzna zjawia się w placówce i okazuje się być…. gburowatym i niesympatyczny typkiem, na pierwszym miejscu stawiającym biurokrację, a nie dobro dzieci i pedagogów. Samanta postanawia obrać sobie mur zbudowany przez Duncana za cel i dowiedzieć się co tak mocno odmieniło mężczyznę. Fabuła jest interesująca i wciąga, a romans bardzo przyjemnie czyta się od początku do końca.
Beeth Reekles - The Kissing Booth 3 - Ten ostatni raz
Trzecia i ostatnia część serii, której ekranizację pokochali fani Netflixa. Tym razem autorka przedstawia wydarzenia mające miejsce w ostatnie wspólne lato Elle, Noah i Lee. Książka jest niezwykle sentymentalna. Od pierwszej linijki czuć klimat “tego ostatniego lata”, które każdy z nas przeżywa przed pójściem na studia. Co robić, gdy czas rewiduje nasze marzenia i nadchodzi moment rozstania z najbliższymi? Czy wybór dotyczący naszej przyszłości naprawdę da nam szczęście? Powieściopisarka świetnie uchwyciła rozterki towarzyszące w tym czasie młodym, dzięki czemu powieść jest niezwykle autentyczna. Jako fanka całej serii — polecam przeczytać ją w całości, a później urządzić maraton filmowy z jej ekranizacją!
Erci Berger - Odlot. Elon Musk i szalone początki Space X.
Jeśli lubicie kosmos, Elona Muska i interesuje Was proces dotyczący budowy rakiet, łazików i zdobywania przestworzy — ta książka przypadnie Wam do gustu. Odlot nie jest biografią Elona, opowiada jedynie urywek z jego kariery i skupia się na początkach powstawania Space X. Opowiada o rekrutacjach, warunkach pracy, udanych i mniej udanych próbach wyruszania w przestrzeń kosmiczną. Dla mnie, jako fanki takich tematów — Odlot był świetną bazą do zbudowania wiedzy i odpowiedzenia sobie na podstawowe pytania — kto?, co? i dlaczego? Reportażowy styl książki z lekkimi nutami biografii i historycznych faktów sprawia, iż książkę można pochłonąć w jeden wieczór!
Mark Manson, Will Smith - Will
Will - to nie tylko imię głównego bohatera i najbardziej znanego czarnoskórego aktora. To także po ang. “wyrażenie chęci”. Dwuznaczny tytuł niezwykle przypadł mi do gustu, zaraz po zobaczeniu kolorowej okładki biografii. Nie jestem fanką Smitha — lubię filmy z jego udziałem, ale jestem daleka od znania historii jego kariery. Jakież było więc moje zdziwienie, gdy dowiedziałam się, iż zaczynał on od rapu, jako pierwszy czarnoskóry zdobył nagrody muzyczne w tej kategorii i… nie raz zbankrutował! Will to pokazanie, iż samozaparcie i walka o swoje zawsze się opłaca. Książka jest dość gruba, Will opowiada w niej o swoim życiu we własnej osobie. Książka zawiera sytuacje od dzieciństwa — do niemal czasów obecnych i cieszę się, iż wpadła w moje ręce tuż przed odebraniem przez aktora pierwszego Oscara. Wkładki ze zdjęciami pozwalają poczuć klimat opowiadanych przez Willa historii. Dla fanów i nie fanów. Moim zdaniem, ta książka Was nie znudzi!
Gabriela Gargaś - Tylko Ty
Tylko Ty to opowieść zawierająca w sobie dwie, a choćby może i 4 historie — dwóch przyjaciółek Pauliny i Ewy, a także drugoplanowo Bianki i Radka. jeżeli mam być szczera, już podczas czytania uderzyły mnie dwie rzeczy — książka jest wydana niezwykle dziwnie, a wydarzenia mające miejsce w różnych czasach, w różnych miejscach nie są oddzielone choćby pustą linijką. Odległe momenty takie jak “7 lat wcześniej” mają odpowiednie nagłówki, przechodzenie bohaterów “ze sceny do sceny” nie jest jednak sygnalizowane, co sprawia, iż wielokrotnie wracałam się linijkę wyżej, by zorientować się, co nagle zaczęło mieć miejsce. Jest to irytujące. Podobnie jak opisywanie odczuć bohatera y zaraz po wypowiedzi bohatera x, co z kolei sprawia, iż ma się wrażenie, iż dana wypowiedź wyszła z ust innej osoby, niż to faktycznie ma miejsce. Krótkie rozdziały sprawiają, iż książkę czyta się szybko. Cała historia jest wciągająca, ale zachowania bohaterów sprawiają, iż momentami traciłam do nich szacunek. W książce miesza się radość, ze smutkiem. Niestety nie brakuje też infantylności i niezbyt zrozumiałych zachować. Fani Gabrieli Gargaś na pewno docenią jej kunszt, mnie nie do końca jednak odpowiada w tej formie i inne tytuły autorki uważam za lepsze.
F. Scott Fitzgerald, Fred Fordham i inni - Wielki Gatsby. Powieść graficzna.
Lubicie Wielkiego Gatsby’ego? Oglądaliście film, czy czytaliście powieść? A może jedno i drugie? Teraz czeka na Was odkrycie tej magicznej historii w nowej - graficzno-komiksowej formie. Dla mnie sięgnięcie po klasyka w takim wydaniu było jak odkrycie euforii z tej historii na nowo. I choć dla niektórych ta pozycja, może być “marnowaniem czasu”, bo takie pojawiają się zdania w opiniach, to ja jestem zdania, iż jeżeli raz pokochało się tę powieść i chciałoby się przeżyć pierwszy nią zachwyt na nowo - jest ku temu świetna okazja! Piękne grafiki zachwycą miłośników sztuki w nowoczesnym wydaniu. Taki komiks to także fantastyczny pomysł na zainteresowanie młodych książkami, które mogą uznawać za przestarzałe i oklepane!
Billie Eilish - O sobie.
Lubicie oglądać zdjęcia? O sobie to nie powieść o Billie - nastolatce, która podbiła ostatnimi latami świat muzyki. To prawdziwy album ukazujący fragmenty wyrwane z jej życia. Każde zdjęcie zostało opatrzone krótkim i celnym komentarzem Billy. Piękny album, który szczególnie świetnie zaprezentuje się na półce fanów muzyki tej zdolnej i niebanalnej dziewczyny! Moim zdaniem, taki nietypowy album opowiada wiele o autorce, a jednocześnie nie jest sztampową autobiografią, na jaki jeszcze przyjdzie czas, bo przecież Billie jest bardzo młoda!
Rebecca Serle - Pięć lat z życia Dannie Kohan
Wpis zakończę pozycją, która wywarła na mnie wielkie wrażenie. Pięć lat z życia Dannie Kohan, to historia, która wzrusza momentami do łez. Dannie - poukładana, z wymarzona pracą i cudownym mężczyzną u boku, chwilę przed kolacją zasypia, by obudzić się… 5 lat później! W innym mieszkaniu, z innym pierścionkiem i… innym narzeczonym! Dziwna sytuacja nie trwa jednak długo, gdyż Dannie zasypiając znów cofa się w czasie i budzi w swojej rzeczywistości czyli roku 2020. Kim był mężczyzna z 2025 i co stało się z jej obecnym życiem? Zaskakująca, dynamiczna, wzruszająca i poruszająca historia 5 lat, które choć nie są mocno odległym czasem ukazują, iż taki okres wystarczy, by ludzkie życie wywróciło się totalnie do góry nogami! Polecam z całego serca, zarówno bohaterowie, jak i cały pomysł na fabułę są niebanalne, przyciągają od pierwszego rozdziału i pozwalają na przeżycie prawdziwej literackiej przygody!