Wczoraj obchodziliśmy choćby: Dzień Wikipedii, Międzynarodowy Dzień Bajgla, Dzień Interlingwy i Museum Selfie Day. Zobacz, co można świętować 16 stycznia, jeżeli naprawdę się postaramy i dokładnie poszukamy w kalendarzu.
Kto obchodzi imieniny i urodziny 16 stycznia?
Imieniny dzisiaj obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Furzeusz, Gonsalwy, Hilary, Honorat, Otto, Otton, Piotr, Treweriusz, Trzebowit, Tycjan, Tycjana, Waleriusz, Włodzimir, Włodzimira.
16 stycznia urodzili się:
- Susan Sontag (1933, zm. 2004) – amerykańska pisarka, eseistka, krytyczka społeczna i aktywistka praw człowieka;
- Wojciech Wysocki (1953) – polski aktor;
- Krzysztof Globisz (1957) – polski aktor teatralny i filmowy;
- Wojciech Malajkat (1963) – polski aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny, reżyser, pedagog;
- Olga Bończyk (1968) – aktorka teatralna i filmowa.
Zobacz także: To legenda kina PRL. Niewielu wie, dlaczego zmienił nazwisko
Wspominamy Ewę Demarczyk
Dziś przypada 84. rocznica urodzin słynnej polskiej piosenkarki z nurtu poezji śpiewanej – Ewy Demarczyk. Urodziła się 16 stycznia 1941 r. w Krakowie. Tam też zbierała muzyczne szlify: w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego (w klasie fortepianu) i Akademii Muzycznej. Jednak naukę na uczelni gwałtownie porzuciła.
Na początku lat 60. na kolejną dekadę związała się z kabaretem „Piwnica pod Baranami”. Już na samym początku tej przygody poznała tam kompozytora Zygmunta Koniecznego. Ich kooperacja gwałtownie zaowocowała wielkim sukcesem. Tak wylansowała klasyki „Karuzela z madonnami”, „Czarne anioły”, „Taki pejzaż”, „Skrzypek Hercowicz”, „Grande Valse Brillante”, „Tomaszów” czy „Groszki i róże”.
Przyciągającą głosem, ekspresyjnością i charyzmą wokalistkę okrzyknięto „czarnym aniołem polskiej piosenki”. Niedługo zaczęła koncertować także za granicą, i to na najsłynniejszych scenach. Ewa Demarczyk była obsypywana wyróżnieniami. Za całokształt twórczości otrzymała Złotego Fryderyka oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Artystka zmarła 14 sierpnia 2020 r. Urna z jej prochami spoczęła na alei zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
16 stycznia – jakie święto niecodzienne?
Dzisiaj mamy Dzień Pikantnych Potraw. To święto wszystkich tych, którzy uwielbiają do swoich potraw dodawać tabasco, chilli oraz pieprz. jeżeli wasze potrawy muszą zawsze być polane ostrym sosem, to właśnie dziś możecie sobie pofolgować i zajadać się do woli pikantnymi potrawami!
16 stycznia obchodzimy również Dzień Komosy Ryżowej. Komosa ryżowa to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, która uprawiana jest już od wielu tysięcy lat. Stanowiła ona główne pożywienie zamieszkujących górskie pasma plemion Inków. Nie bez powodu komosę ryżową nazywa się „złotem Inków” lub „matką zbóż”. Komosa to doskonałe źródło białka i błonnika oraz witamin, mikroelementów i makroelementów. Warto włączyć ją do naszej diety, nie tylko w dniu jej święta.