15–21 lipca

magazynszum.pl 5 miesięcy temu

Poznań

Monograficzna wystawa Agaty Bogackiej, kuratorowana przez Jagnę Domżalską, otworzy się w piątek (19.07) w poznańskim Arsenale. Conflict Enabler akcentować będzie paraboliczny charakter abstrakcyjnych obrazów Bogackiej, które zgodnie z tytułami, takimi jak Niezgoda czy Marzenie o równości, wykraczają poza grę nieprzedstawiających form na płaszczyźnie i prowokują skojarzenia z relacjami międzyludzkimi, na poziomie zarówno intymnym, jak i społecznym, z doświadczeniami jednostki i kontekstami politycznymi. Tytułowy konflikt niekoniecznie oznacza tu coś negatywnego, a raczej zetknięcie dwóch światów, pojęć, osobowości czy porządków.

1
Rozmowy 02.02.2018

Ściółka leśna, struktura wątroby, preferencje wyborcze. Rozmowa z Tymkiem Borowskim

Janek Owczarek

Warszawa

Nowe obrazy Tymka Borowskiego zobaczymy na kuratorowanej przez Janka Owczarka wystawie dsadasdads otwieranej w czwartek (18.07) w Turnusie. Chaotyczny ciąg znaków w tytule odnosi się do głównego motywu prac — słów i dłuższych napisów pojawiających się w obrazach bazujących na układach typograficznych memów czy grafik o samorozwoju, wyglądających jak ciąg bezmyślnie wklepanych na klawiaturze znaków. W zależności od ustawienia perspektywy, możemy jednak dopatrzeć się w nich wielu, niekoniecznie spójnych z sobą treści.

Tego samego dnia (18.07) nadawanie zacznie Radio Lola — pop-upowa rozgłośnia online, która nadawać będzie przez całe lato, tworzona przez dwie selektorki, Hermeneię i Lucciolę. Poza youtubem i stroną internetową Loli będzie można posłuchać także w jej warszawskiej siedzibie — w pawilonie przy Bliskiej 12.

Tymek Borowski, „TYUIRYTUIRYTIU TYUI”, 2024 ,130 x 110 cm, akryl na płótnie, dzięki uprzejmości artysty

Również w Pawilonie Bliska 12 przez weekend (19–21.07) będzie można zobaczyć wystawę Realne społeczeństwo, przygotowaną przez kolektyw Rytmy Movement, zrzeszający twórczynie i twórców z różnych środowisk, w tym tancerzy, muzyków i artystów wizualnych. Prezentowane prace podejmować będą tematy związane z nierównościami, wpływem jednostki na kulturę i rolą społeczności lokalnych, szukając przestrzeni do dialogu na temat roli jednostki i zbiorowości w kształtowaniu rzeczywistości społecznej.

Realizowana we współpracy z galerią i kolektywem Przyszła Niedoszła wystawa Chodź, zajmę ci miejsce. O kolektywach, trosce i wspólnocie otworzy się w piątek (19.07) w Fundacji Stefana Gierowskiego. Projekt krążyć będzie wokół tematu utopii w ramach działań kolektywnych i przyjmie formę żywego archiwum budowanego przez osoby twórcze w czasie trwania projektu. Jego konstruowanie rozpoczęło się w minionym tygodniu, a powstała w efekcie ekspozycja ma być platformą wymiany myśli i doświadczeń. Kategoria utopii służy tu zarówno jako narzędzie krytyki istniejących struktur społecznych, politycznych i ekonomicznych, jak i bodziec do działania, narzędzie redefiniowania zastanych realiów.

Również w piątek (19.07) w galerii Serce Exhib. otworzy się wspólna wystawa Marty Jabłońskiej i Marcelego Adamczyka. Redagowanie śpiącej potrzeby krążyć będzie wokół ukrytych pragnień i nieświadomych impulsów, które manifestują się w codziennym życiu. Jabłońska i Adamczyk szukają wizualnej formy dla budzących się, głęboko zakorzenionych potrzeb, starając się je uchwycić i zinterpretować.

1
Krytyka 08.12.2023

Cudotwórstwo za grosik. Wrocław Off Gallery Weekend 2023

Aleksy Wójtowicz

Wrocław

Solowa wystawa Agaty Lankamer otworzy się jutro (16.07) w galerii Nicpojniej. W obrazach prezentowanych na Pocahontas Complex artystka odnosi się m.in. do tekstów Andrzeja Marca o transgatunkowej równości i przygląda się przejawom przemocy wynikającym z hegemonii człowieka nad inną wszelką inną materią, od zwierząt nie-ludzkich po kamienie.

W tym tygodniu rusza 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty, a wraz z nią już tradycyjnie także Scena Artystyczna, w tym roku mocno rozbudowana. Dzień po Inauguracji Nowych Horyzontów (19.07) w trzech przestrzeniach jednocześnie — Studio BWA Wrocław, Krupa Gallery i galerii Entropia — otworzy się wystawa KROKI / STEPS. Zgodnie z tytułem, jej głównym tematem będzie chodzenie i jego praktyczny, filozoficzny, kulturowy oraz polityczny wymiar — od prywatnych pielgrzymek po przemieszczanie się w wyniku kryzysu migracyjnego. Wystawa łączy się z festiwalowym programem filmowym poświęconym właśnie chodzeniu, a przechodząc pomiędzy poszczególnymi jej lokacjami będzie można przy okazji na własną rękę zrealizować artystyczne scenariusze spacerów, przechadzek i wypraw. Również w piątek warto zajść do IP Studio, które w ramach Nowych Horyzontów po raz ósmy przekształci się w immersyjne doświadczenie Ambient Room, tym razem pod hasłem counter / intuitive. Projekt skupiać się będzie na tym, jak działają na nas czas, przestrzeń i ruch w sytuacjach, kiedy intuicja zawodzi i wydarzają się rzeczy nieoczywiste, sprzeczne z naszymi oczekiwaniami. Z kolei w sobotę (20.07) w przestrzeni 66P otworzy się solowa wystawa Normana Leto Proof of Concept, kuratorowana przez Stacha Szabłowskiego. Artysta, który przed siedmioma laty na wrocławskim festiwalu zgarnął nagrodę publiczności za film „Photon”, w tej chwili pracuje nad kolejnym filmem zatytułowanym Pilot 9_11. W 66P artysta zaaranżuje podwójne studio, dające wgląd w różnorodność jego praktyki — w pierwszym będziemy mogli przyjrzeć się powstawaniu filmowego projektu odnoszącego się do ataku na World Trade Center, w drugim zajrzeć za kulisy praktyki Leto-malarza. Oba bieguny łączyć będzie wideo, w którym twórca wraca do swojego debiutanckiego filmu i zmistyfikowanej literackiej autobiografii, Sailor Update, One Decade Later [Vlog].

Idź do oryginalnego materiału