Hilma af Klint będzie bohaterką kolejnego odcinka w cyklu „Do-powiedzenia”. Dr Edyta Frelik opowie o urodzonej w 1862 r. (zm. 1944), wcześniej mało znanej szwedzkiej malarce, o której stało się głośno w 2018 roku, kiedy w nowojorskim Muzeum Guggenheima zorganizowano wielką retrospektywę jej dorobku. Wystawa „Obrazy dla Przyszłości” pobiła wszelkie rekordy popularności, przyciągając ponad 600 tysięcy gości i zmuszając muzeum do wydłużenia godzin otwarcia. Tytuł ekspozycji zaczerpnięty został z jednego z setek notatników af Klint, która słusznie uważała, iż jej współcześni nie byli gotowi na sztukę, jaką tworzyła. Jej tajemnicze, niefiguratywne płótna wielkich rozmiarów wyprzedziły o co najmniej kilka lat prace takich pionierów wczesnomodernistycznej abstrakcji jak Kandinsky, Mondrian, Kupka czy Malewicz. Dlaczego świat nie poznał się na Hilmie af Klint i tak długo jej nie dostrzegał? Czy da się – i czy należy – post factum dopisać jej twórczość do historii sztuki nowoczesnej, czy też może lepiej zastanowić się, jak i dlaczego af Klint się tej historii wciąż wymyka? Wreszcie, dlaczego dopiero dziś – 80 lat po śmierci Hilmy af Klint– jesteśmy gotowi na to, co stworzyła?
„Archiwum miejsc bez ludzi” to wystawa, którą Magdalena Franczak otworzyła w Domu Słów w Lublinie. „Jest wielogłosem. Obrazem-opowieścią złożoną z drobnych kawałków. Fragmentami rzeczywistości obserwowanej w różnych interwałach czasowych. Opowieścią o powrotach do miejsc przechowywanych w pamięci od dawna. Dawnymi obrazami zestawionymi z tymi, których w tej chwili doświadczam” pisze artystka, z którą spotkamy się w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Jarosław Gajewski przygotowuje słuchowiska na podstawie Trenów i Pieśni Jana Kochanowskiego. W tym roku przypada 440. rocznica śmierci renesansowego poety. Z reżyserem porozmawiamy o miejscu klasyki w teraźniejszości i wartości tych tekstów. Słuchowiska powstają w ramach projektu „Kolekcje Sztuki: Kochanowski” realizowanego przez Fundację Sztuki Kreatywna Przestrzeń we współpracy z RDC, Polskim Radiem Lublin i Teatrem Klasyki Polskiej.
W 427 odcinku słuchowiska „Bazarek” Wiesława karmi misia, a Stanisław przynosi omastę.
Na zdjęciu Edyta Frelik i Grażyna Lutosławska / Fot. Paweł Pikul