14 stycznia urodził się Krzysztof Klenczon. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [14.01.2025]

radiopogoda.pl 15 godzin temu

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Wzajemnej Adoracji, Dzień Gumowej Kaczki i Dzień Naklejki. Sprawdź, co można celebrować 14 stycznia, jeżeli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Rozwiąż quiz o feriach w PRL. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 20
W którym roku oficjalnie wprowadzono w szkołach ferie?
1967
1931
1978
Następne pytanie

Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Feliks, Hilary, Nina, Amadea, Dacjusz, Helga, Krystiana, Makryna, Malachiasz, Mściwuj, Odoryk, Piotr, Radogost, Rajner i Saba.

14 stycznia urodzili się:

  • Krzysztof Klenczon (1942) – polski kompozytor, wokalista, gitarzysta i akordeonista;
  • Alfred Tarski (1901) – polski logik, twórca teorii modeli i semantycznej definicji prawdy;
  • Marek Hłasko (1934) – polski pisarz i scenarzysta filmowy;
  • Dave Grohl (1969) – amerykański muzyk rockowy, multiinstrumentalista, były perkusista zespołu Nirvana;
  • Arkadiusz Jakubik (1975) – polski aktor i muzyk;
  • Hugo Steinhaus (1887) – polski matematyk, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej.

Rocznica urodzin Krzysztofa Klenczona

Krzysztof Klenczon przyszedł na świat 14 stycznia 1942 roku w Pułtusku. Stawiał pierwsze kroki na scenie muzycznej, wraz z początkiem lat 60. XX w. Choć nie miał stricte muzycznego wykształcenia, godzinami ćwiczył na gitarze, doskonaląc swoje umiejętności. Przed szeroką publicznością zadebiutował w duecie z Karolem Warginem, wystąpiwszy podczas Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie z piosenką „Pluszowe niedźwiadki”.

Ukończył Studium Nauczycielskie w Gdańsku-Oliwie, jednak serce zawsze ciągnęło go do estrady. Na zaproszenie Franciszka Walickiego, stawił się na próbę Niebiesko-Czarnych. W roli gitarzysty koncertował z formacją do 1964 roku. Po odejściu z grupy zasilił szeregi gdańskiego zespołu Pięciolinie. Oczywiście mowa o gigantach bigbitu, którzy prędko przekształcili się w Czerwone Gitary.

Krzysztof Klenczon odpowiadał za największe przeboje z repertuaru Czerwonych Gitar, m.in. „Taka jak ty”, „Biały krzyż”, „Historia jednej znajomości”, „Nikt na świecie nie wie”, „Wróćmy na jeziora”, „Gdy kiedyś znów zawołam cię”, a także „Kwiaty we włosach”. Natomiast u schyłku lat 60. XX w. powołał do życia kapelę Trzy Korony, z którą rozsławił przebojowy numer „10 w skali Beauforta”.

Na początku lat 70. ubiegłego stulecia wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Ożenił się z Alicją Cywińską, a owocem ich małżeństwa były dwie córki – Caroline i Jaqueline-Natalie. 27 lutego 1981 roku został ofiarą tragicznego wypadku samochodowego. Przeszedł kilka operacji ratujących życie, niestety bez powodzenia. Zmarł 7 kwietnia 1981 roku w Chicago.

Zobacz także: Nie połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia. Ta relacja była „wypadkiem przy pracy”

14 stycznia – jakie święto niecodzienne?

14 stycznia wypada Światowy Dzień Logiki. Choć logika jest bardzo skomplikowaną nauki, to zgłębić jej tajniki udało się znakomitemu Polakowi – Alfredowi Tarskiemu oraz Kurtowi Gödelowi. To właśnie w dniu urodzin słynnego Polaka od 2019 roku obchodzimy Światowy Dzień Logiki. W tym dniu realizowane są konferencje i wykłady dotyczące wspomnianej dziedziny nauki.

Co roku 14 stycznia przypada Dzień Ukrytej Miłości. To znakomita okazja dla wszystkich, którzy wzdychają do kogoś potajemnie, aby się otworzyć i wyznać swoje uczucia. Kto wie, może ten dzień zmieni nasze życie na zawsze?

Zobacz także: Kiedyś jej książki znał każdy. Dziś rocznica urodzin Ireny Jurgielewiczowej

Tego dnia obchodzimy również Dzień Osób Nieśmiałych. Nieśmiałość może przejawiać się na wiele sposobów, możemy czuć się zagubieni, zawstydzeni lub skrępowani. Ważne, abyśmy pamiętali, iż wszelkiego rodzaju naciski wywierane na osobę, w celu przełamania jej nieśmiałości, mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Dajmy drugiej osobie trochę czasu, kiedy poczuje się przy nas swobodnie, z czasem zacznie w naszym towarzystwie zachowywać się bardziej swobodnie.

Idź do oryginalnego materiału