Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, Dzień Księgarza i Dzień Skrzypiec. Zobacz, co można świętować 14 grudnia, jeżeli naprawdę głęboko poszperamy w kalendarzu.
Rozwiąż quiz o cytatach z filmów. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…
Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?
Imieniny dzisiaj obchodzą: Agnellus, Arseniusz, Bertold, Druzus, Eutropia, Gorzysław, Heron, Izydor, Jan, Nahum, Nikazjusz, Nikazy, Noemi, Pompejusz, Sławobor, Teodor, Wenancjusz, Wenanty, Wiator i Zozym.
14 grudnia urodzili się:
- Maria Szymanowska (1789, zm. 1831) – polska pianistka i kompozytorka;
- Janusz Kijowski (1948) – znany reżyser i nauczyciel akademicki;
- Ewa Białołęcka (1967) – pisarka fantasy;
- Jolanta Fraszyńska (1968) – słynna aktorka filmowa i teatralna;
- Anna Maria Jopek (1970) – piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów;
- Jakub Błaszczykowski (1985) – popularny piłkarz oraz działacz sportowy.
Zobacz także: Była najjaśniejszą gwiazdą lat 50. U szczytu sławy wyjechała do Izraela
Wspominamy Mariana Wiśniowskiego
Dzisiaj przypada 95. rocznica urodzin polskiego aktora filmowego i teatralnego, reżysera oraz pedagoga – Mariana Wiśniowskiego. Przyszedł na świat 14 grudnia 1929 r. Aktorskie szlify zbierał w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Łodzi, którą ukończył w 1954 r.
Wtedy też zadebiutował w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W późniejszych latach występował również na deskach teatrów: im. Stefana Jaracza w Olsztynie-Elblągu, Ziemi Opolskiej w Opolu, Dolnośląskim w Jeleniej Górze, Dramatycznym w Wałbrzychu i Powszechnym w Warszawie. Był ponadto mocno związany z Wrocławiem. Tam współpracował z teatrami Rozmaitości i Dramatycznym (Polskim) oraz z Operetką Dolnośląską.
Przed kamerą Marian Wiśniowski zadebiutował w 1958 r. w filmie „Popiół i diament”. Przez kolejne trzy dekady mogliśmy go zobaczyć w takich produkcjach jak np. „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, „Lotna”, „Droga”, „Tylko umarły odpowie” czy „Złoto”. Aktor wykładał też w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu oraz prowadził przewód na stopień adiunkta w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Zmarł 11 sierpnia 2007 r.
14 grudnia – jakie święto niecodzienne?
14 grudnia obchodzimy Dzień Małpy. Jego pomysłodawcami są dwaj amerykańscy studenci z Uniwersytetu Stanowego w Michigan: Casey Sorrow i Erik Millikin.
Po raz pierwszy obchodzono go w 2000 roku. Był to niewinny studencki żart. Jak wspominał Sorrow w rozmowie z gazetą „Detroit Metro Times”, chcąc zrobić koledze kawał, pod datą 14.12 zanotował w kalendarzu „Dzień Małpy”. W kolejnych latach święto zyskało jednak sporą popularność.
14 grudnia to także Dzień Pamięci 47 Roninów. Kim byli ci wojownicy i jaka jest ich historia? W 1703 roku w Japonii 47 bezpańskich samurajów (rōninów) dokonało zemsty na wysoko postawionym japońskim urzędniku, mistrzu ceremonii Yoshinace Kirze, który doprowadził do śmierci pana domeny Akō – Naganori Asano. Jak wyglądała ich wendeta?
47 rōninów przez długi czas udawało, iż wiodą beztroski żywot, po czym, gdy uśpili czujność wroga, wdarli się do jego posiadłości i ścięli mu głowę. Za swój czyn zostali skazani na śmierć przez powieszenie, jednak ostatecznie pozwolono im na popełnienie seppuku, czyli „honorowego samobójstwa”. w tej chwili groby samurajów znajdują się na terenie świątyni Sengaku-ji w Tokio.