11 wskazówek, które pomogą ci (w końcu!) zrealizować noworoczne cele

ohme.pl 2 lat temu

Czy wiesz, iż według badania przeprowadzonego na University of Scranton tylko 8 procent ludzi zrealizowało swoje postanowienia noworoczne w 2021 roku? Problem z realizacją marzeń polega na tym, iż większość z nas wybiera rzeczy, które są cholernie ambitne. A co, gdybyś zeszła na ziemię i zrobiła w tym roku trzy bardzo realne postanowienia i dwa superambitne? A co jakbyś potraktowała porażkę jako swój sukces? A co jakbyś nie goniła za ideałem z Instagrama? I jakbyś przestała sobie dawać wmawiać, iż wszystko jest możliwe? Może dzięki temu w lutym nie udawałabyś przed sobą, iż o niczym nie marzyłaś, iż niczego nie pragnęłaś zmienić. Badania pokazują, iż ludzie najczęściej już po dwóch lub trzech miesiącach kompletnie nie pamiętają swoich noworocznych postanowień. Dlatego podpowiadamy, co zrobić, by tym razem się udało.

1. Co ci się nie udało w 2022 roku

Podejdź do siebie na początek z wyrozumiałością. jeżeli coś ci się nie udało w zeszłym roku, dokładnie się temu przyjrzyj. Być może nie schudłaś, ale znalazłaś fajną dietetyczkę i jesteś gotowa zacząć to wyzwanie jeszcze raz. Być może nie udało ci się u szefa wyegzekwować podwyżki, ale już odważyłaś się zrobić krok i w zeszłym roku poszłaś do jego gabinetu po raz pierwszy w życiu o tym porozmawiać. To też jakiś postęp. Pomyśl sobie tak: „Nie udało mi się osiągnąć tego, o czym marzyłam. Ale to nie szkodzi! Widocznie na tamten moment miałam siłę tylko na to, co udało mi się zrobić”.

2. Nabierz rozpędu

Zastanów się, jakie cele osiągnęłaś w ubiegłym roku. jeżeli udało ci się w jakiejś sprawie zrobić choć kilka kroków do przodu, wykorzystaj to jako rozpęd, aby wprowadzić kolejne zmiany. Ponownie ustal cele w obszarach, w których czujesz, iż się poddałaś (jeśli przez cały czas cię interesują).

3. Upewnij się, iż pomysły są osiągalne

To jest bardzo ważne. Bo w dobie Instagram i TikToka, gdzie niemal każdy prezentuje swoje życie jako piękniejsze i lepsze, coraz częściej tracimy realny ogląd siebie. Pamiętaj, zmiana polega na tym, iż nie możesz stać się kimś innym. Nie możesz stać się też idealna jak ze snów. Możesz stać się tylko sobą! W ramach tego, czym naprawdę dysponujesz. I nie daj sobie wmówić, iż wszytko jest możliwe, bo to prosta droga do frustracji.

4. Zrób listę nowych celów

Przyjrzyj się swojemu życiu i sporządź listę kluczowych obszarów, które wydają ci się ważne: praca/szkoła, zdrowie, związek, samorozwój lub hobby. Zastanów się szczerze, co chciałabyś zmienić i co jest dla ciebie najważniejsze. Spróbuj ustalić minimalny możliwy do zaakceptowania postęp, który chcesz osiągnąć. Wszystko zapisz w kalendarzu na pierwszej stronie, byś mogła czasem do niej zaglądać.

5. Nie wszystko na raz

Spójrz na swoją listę. Posegreguj ją sensownie. Zastanów się, co jest dla ciebie w tym roku priorytetem i umieść to na szczycie listy. Opracuj dla siebie krótko- i długoterminowe cele.

6. Osiągnięcie realistycznych celów to sztafeta

Na pewno nie sprint i na pewno nie maraton. Dlatego zastanów się, kto może ci pomóc w osiągnięciu tych celów, kto jest w stanie cię wspierać. jeżeli planujesz rzucić palenie, idź do lekarza, który pomoże ci obmyślić plan, kup sobie książki na ten temat. jeżeli chcesz stracić na wadze, zapisz się do diabetologa lub dietetyka. Poszukaj sprzymierzeńców, którzy pomogą ci w dietetycznym gotowaniu. To będą ludzie z twojej sztafety, którzy jak ty nie będziesz miała już sił, podtrzymają cię na duchu.

7. Opowiedz o tym wszystkim

Jeśli planujesz coś osiągnąć, opowiedz o tym głośno rodzinie i przyjaciołom. Nie dość, iż spróbują cię wspierać, to tobie będzie głupio się wycofać, ponieważ publicznie przyznałaś się do swoich marzeń i planów.

8. Polub drogę, a nie cel

Jeśli masz przed sobą ambitne marzenie – typu zmiana pracy albo schudnąć 15 kilogramów – warto, byś polubiła drogę do celu, ponieważ to nie zadzieje się w miesiąc czy dwa. jeżeli do zmiany pracy potrzebujesz poduczyć się języka hiszpańskiego, wybierz fajną szkołę i ciesz się nauką. jeżeli musisz zapisać się na siłownię, kup sobie piękny dres i torbę, by początki treningów kojarzyły ci się z czymś fajnym. Nie jedz posiłków, które są dla ciebie niesmaczne. choćby podczas diety można dbać o to, by śniadania i obiady były przyjemnością.

9. Nie poddawaj się

Jeśli potkniesz się, nie przejmuj się, idź dalej. Będziesz miała wpadkę z pizzą, nie szkodzi. Pomyśl: jestem tylko człowiekiem. Od następnego dnia zacznij od nowa. Ludzie najczęściej poddają się, bo uważają, iż ich dążenie do celu musi być jednoznacznie nieskazitelne. A to nie jest prawda. Każdemu zdarza się potknięcia w drodze do wielkiego celu. Warto tylko zadbać o to, by nas nie przytłaczały.

10. Twórz sukces stopniowo

Zacznij od drobnych zadań, którymi można zarządzać i buduj swój sukces na ich podstawie. Pomoże ci to zwiększyć prawdopodobieństwo, iż odniesiesz sukces. Na przykład, jeżeli twoim celem jest zwiększenie częstotliwości ćwiczeń, dodaj sobie na początek tylko jeden dzień. Dzięki temu dasz przestrzeń, by twój mózg zaakceptował nowy plan i po jakimś czasie będziesz mogła sięgać po jeszcze więcej.

11. Daj sobie nagrodę

Pamiętaj, aby patrzeć na swoje postanowienia noworoczne jak na pracę w toku. Za każdy etap, który uznasz za swój sukces, rób sobie nagrodę. Miesiąc nie palisz – kup sobie coś za kwotę, którą kiedyś przeznaczałaś na fajki. To bardzo motywuje.

Idź do oryginalnego materiału