10 września świętuje Jose Feliciano. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [10.09.2024]

radiopogoda.pl 1 tydzień temu

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Służb Ratowniczych, Międzynarodowy Dzień Sudoku i Dzień Pluszowego Misia. Sprawdź, co można celebrować 10 września, jeżeli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Rozwiąż quiz o przebojach z potańcówek. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 20
Uzupełnij brakujący wyraz: "Poszłabym za tobą do samego … ale za wysoko, ale za wysoko"
Piekła
Raju
Nieba
Następne pytanie

10 września. Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Łukasz, Mikołaj i Sebastian oraz Agapiusz, Aldona, Anioł, Antoni, Bernard, Datyw, Dydym, Feliks, Franciszek, Izabela, Kandyda, Karol, Klemens, Leon, Leona, Lucjusz, Łucjusz, Monika, Mścibor, Nimfodora, Piotr, Polian, Poliana, Polianna, Pulcheria, Salwiusz, Sobiesław, Teodor, Wiktor.

10 września urodzili się: Adam Gurowski (1805, zm. 1866) – publicysta polityczny i historiozoficzny, działacz polityczny; Karl Lagerfeld (1933, zm. 2019) – niemiecki projektant mody i fotograf; Colin Firth (1960) – brytyjski aktor; Guy Ritchie (1968) – brytyjski reżyser i producent filmowy.

Zobacz także: Maryla Rodowicz z ciętą ripostą. Włodarz nie krył zachwytu!

Urodziny Jose Feliciano

Dziś 79 lat kończy sławny portorykański kompozytor, autor tekstów i gitarzysta, Jose Feliciano. Urodził się 10 września 1945 r. w Lares. Jednak kiedy skończył 5 lat, zamieszkał z rodziną w Nowym Jorku. Pochodzi ze skromnej, wielodzietnej rodziny. Z powodu wrodzonej jaskry nie widzi od urodzenia. Jednak przeciwności nie przeszkodziły mu gonić za marzeniami.

Od dziecka chciał zostać muzykiem i szlifował swoje umiejętności pod tym kątem. W 1962 r. jako 17-latek, porzucił szkołę, by rozpocząć muzyczną karierę. Zaczynał od grania w klubach. Pierwszy krążek udało mu się wydać trzy lata później. Jednak prawdziwy przełom nastąpił u schyłku lat 60.

Świat poznał go jako wykonawcę i twórcę utworów pop, bolero, rock, blues i soul. Zasłynął choćby piosenkami „Che sarà”, „Malaguena”, „Cuando Pienso En Ti”, „Sin Luz”, „Masters of War”, „Hitchcock Railway” i „Life Is That Way”. Jednak największym jego klasykiem jest kolęda „Felíz Navidad” z 1970 r. Zapewniła mu status światowej gwiazdy. Trafiła też do Galerii Sław Grammy.

10 września – jakie święto niecodzienne?

10 września obchodzimy Dzień Piłkarza. To niecodzienne święto ustanowiono na cześć zdobycia złotych medali olimpijskich w 1972 roku. Wówczas reprezentacja Polski zmierzyła się w finale z reprezentacją Węgier. Nasza drużyna zwyciężyła wynikiem 2-1. To idealny dzień, by przypomnieć sobie ten historyczny sukces. Warto też pochylić się nad innymi ważnymi meczami naszego zespołu piłkarskiego.

Dzień Piłkarza możemy świętować, oglądając mecze piłki nożnej. Warto wyjść całą rodziną na boisko i wspólnie zagrać w piłkę. To na pewno sprawi wielką euforia najmłodszym, ale i starsi będą mogli poczuć emocje jak za dawnych lat. Można też sięgnąć po filmy czy książki traktujące o sukcesach polskiej reprezentacji lub ogólnie o samej dyscyplinie. Piłka jest okrągła, bramki są dwie, a możliwości świętowania jest naprawdę wiele.

10 września obchodzimy również bardzo istotny dzień, jakim jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Życie jest największą wartością, dlatego należy o nie dbać. Ten dzień jest inicjatywą, której celem jest zwiększanie świadomości ludzi na temat tego zjawiska. Samobójstwo to bardzo trudny temat do rozmowy. Nie warto go jednak przemilczać. Należy o nim mówić i pokazywać, iż jest to rzecz, której pod żadnym względem nie wolno bagatelizować.

Trzeba mówić o problemach psychicznych. Normalizować to zjawisko i pokazywać, iż warto szukać pomocy. Pamiętajmy, iż udanie się do psychologa czy psychiatry nie jest powodem do wstydu. Są to specjaliści, którzy mają za zadanie pomóc nam poradzić sobie z problemami. Musimy rozmawiać o problemach samobójstw, by podejmować skuteczne kroki, aby im zapobiegać. Im lepsza ochrona zdrowia psychicznego, tym mniej tragicznych zdarzeń będzie miało miejsce.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, poniżej znajdziesz listę numerów, pod którymi anonimowo możesz skorzystać z bezpłatnego wsparcia specjalistów.

  • 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny całodobowo przez 7 dni w tygodniu
  • 116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia dla osób w żałobie i po stracie, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14:00-20:00
  • 121 212 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych, czynny: poniedziałek-piątek 17:00-20:00, środa 14:00-16:00 (dyżur tematyczny poświęcony chorobie Alzheimera)
Idź do oryginalnego materiału