Została mamą mając 14 lat. Teraz ma 38 i jest już babcią. To u nich rodzinne

kobieta.gazeta.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Amber została mamą w wieku 14 lat. Dziś jest już 38-letnią babcią/ Fot. https://www.instagram.com/getrealwithab


Amber Boone jest amerykańską influencerką, która w sieci regularnie dzieli się wybranymi momentami ze swojego życia. 38-latka najczęściej opowiada o swoich doświadczeniach jako mama, którą jest już od 24 lat.
Dziś dojrzała już kobieta jest szczęśliwą mamą, jednak nie boi się opowiadać również o tych trudniejszych stronach tak wczesnego macierzyństwa i wejścia w dorosłość. Z jej rodziną związana pozostało jedna, nietypowa historia. Mając zaledwie 38 lat, Amber została już babcią. Jej córka również zaszła w ciążę w młodym wieku. Swoje pierwsze dziecko urodziła mając 17 lat, a drugie 19. W jednym z wpisów na Instagramie Amber Boone wyznała, iż na początku ciężko jej było pogodzić się z byciem "babcią". Nie chciała nawet, by wnuczka się tak do niej zwracała. Później zaczęła odbierać to jednak w pozytywny sposób.
REKLAMA


Zobacz wideo Zobacz wideo: Sylwia Nowak o pierwszych momentach z synem Stasiem. Zdradza, co ją stresuje. "Cieszę się, gdy płacze"


Zaszła w ciążę w wieku 14 lat. Dziś jest 38-letnią babcią
Amber przyznaje, iż często spotyka się z niedowierzaniem, gdy mówi, iż ma 38 lat i jest już babcią. Wyznała, iż często musi pokazywać zdjęcia rodzinne w ramach "dowodu" i swoje media społecznościowe. Warto dodać, iż wczesne macierzyństwo jest ogromnym wzywaniem dla kobiety, która się go podejmuje. Niestety w społeczeństwie wciąż panuje stygmatyzacja młodych mam. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, iż nastoletnia ciąża jest wynikiem tzw. "wpadki" i rzekomej "nieodpowiedzialności", co sprowadza na młode matki ostracyzm.


Ciąża w nastoletnim wieku
Nastolatki w ciąży często muszą też mierzyć się z negatywnymi zachowaniami swoich rówieśników, ale nie tylko. Sytuacja, w której się znajdują, wymaga też od nich szybkiego wejścia w dorosłość. Należy też podkreślić, iż opieka nad młodą mamą ma szczególnie znaczenie - ponieważ nastolatki, które urodziły, są bardziej narażone na wystąpienie tzw. psychozy poporodowej. To alarmujący stan, który zagraża życiu matki i dziecka.


Jest to jedno z zaburzeń psychicznych, związanych z połogiem. Występuje u 0,1-0,2 procent kobiet. Jest bardzo niebezpieczna i wymaga natychmiastowego podjęcia interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do tragedii. Objawia się m.in. strachem przed snem z powodu występowania koszmarów, wrogością wobec otoczenia, unikaniem kontaktu z noworodkiem, brakiem apetytu i zaburzeniami łaknienia, ekstremalnymi zmianami nastroju, nadmierną drażliwością i pobudzeniem, utratą kontaktu z rzeczywistością, deprywacją snu, halucynacjami i urojeniami, a także myślami samobójczymi.
Potrzebujesz pomocy?
jeżeli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, pamiętaj, iż możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:


Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-70-2222
Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123.


Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji, jak pomóc sobie lub innym, oraz kontakty do organizacji pomagających osobom w kryzysie i ich bliskim. jeżeli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Idź do oryginalnego materiału