Znany reżyser Krzysztof Zanussi odebrał nagrodę „Divinis et humanis” w Akademii Lubrańskiego

codziennypoznan.pl 7 miesięcy temu

Krzysztof Zanussi, znany ze swojego autorskiego kina, został uhonorowany za wybitne osiągnięcia w przestrzeni kultury, sztuki, nauki oraz za postawę łączącą sprawy „boskie i ziemskie” (divinis et humanis). Nagroda przyznawana jest za wiedzę, fantazję, wyobraźnię i postawę przekraczającą to, co zwykłe, oczywiste i powszechne. Medal, który otrzymał reżyser, zaprojektował i wykonał Maciej Zychowicz z Krakowa.

W trakcie ceremonii laudacje na cześć Krzysztofa Zanussiego wygłosili ks. prof. Marek Lis oraz Michał Legan OSPPE. Uroczystość była również okazją do zaprezentowania rzeźby plenerowej bp. Jana Lubrańskiego, także autorstwa Macieja Zychowicza, oraz wystawy malarskiej „Po trzykroć Matejko” – „Założenie Akademii Lubrańskiego” i dzieł z kolekcji Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Na zakończenie wieczoru odbył się koncert kameralny, podczas którego wystąpili wybitny pianista Jacek Szwaj oraz laureatka programu „Szansa na sukces. Opole 2024” – Dominika Dobrosielska.

Krzysztof Zanussi to reżyser, scenarzysta, eseista, filozof i producent filmowy, który zyskał międzynarodowe uznanie dzięki takim filmom jak „Struktura kryształu” (1969), „Barwy ochronne” (1976), „Constans” (1980) i „Imperatyw” (1982). W 1984 roku otrzymał Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Wenecji za film „Rok spokojnego słońca”, a także jest dwukrotnym laureatem Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za filmy „Barwy ochronne” oraz „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2000).

Nagroda „Divinis et humanis” została ustanowiona z myślą o współczesnych „człowieka renesansu” i przyznawana jest za osiągnięcia wykraczające poza przeciętność. W latach ubiegłych jej laureatami byli m.in. filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, architekt prof. Sławomir Rosolski, muzyk jazzowy Leszek Możdżer oraz pośmiertnie malarz i ikonopis Jerzy Nowosielski.

Zanussi, odbierając nagrodę, podziękował Kapitule za wyróżnienie, a jego przemówienie zakończyło się cytatem: „Nie żyje w swoich czasach, kto ich nie wyprzedza o kilka kroków”.

Wczorajsza uroczystość była nie tylko okazją do uhonorowania wybitnych osiągnięć Krzysztofa Zanussiego, ale także do refleksji nad znaczeniem kultury i sztuki w naszym codziennym życiu.

Po uroczystości goście przeszli do ogrodów Lubrańskiego, gdzie Arcybiskup Gądecki poświęcił nowo odsłonięty pomnik biskupa Jana Lubrańskiego. Gości czekała niespodzianka, ponieważ odsłonięcie pomnika odbyło się dzięki drona, który we właściwym momencie wzniósł płótno okalające pomnik.

Idź do oryginalnego materiału