Po raz pierwszy Jesse Eisenberg odwiedził nasz kraj w 2007 roku. Potem przyjeżdżał do Polski jeszcze kilka razy, a w ubiegłym roku spędził tu kilka tygodni, bo reżyserował swój film "A Real Pain". Scenariusz tej produkcji oparty jest na wspomnieniach przodków Eisenberga, którzy mieszkali w Krasnymstawie. Część rodziny aktora wyemigrowała do Stanów po I wojnie światowej z Polski, ale część jego bliskich żyła tu aż do II wojny światowej.
Chcę być Polakiem
Rodzinne historie zainspirowały Eisenberga nie tylko do napisania scenariusza i wyreżyserowania filmu "A Real Pain". Zafascynowany opowieściami swoich bliskich aktor postanowił też… zdobyć polskie obywatelstwo. O tym, iż chce być Polakiem, opowiedział niedawno w wywiadzie dla "Głosu Wielkopolski".
– Aplikowałem o polskie obywatelstwo około 9 miesięcy temu. Ponoć wszystkie papiery już przeszły i czekam na finalny podpis. Moja rodzina jest z południowego wschodu Polski, z miejscowości Krasnystaw. Rodzina mojej żony jest z Łodzi. Chcieliśmy mieć lepszą więź z Polską, a ja chciałbym więcej tu pracować – powiedział Eisenberg.
Jak dodał, do tej decyzji skłoniły go wspomnienia, którymi nasiąkał od dziecka. – Czuję więź z Polską. Gdy dorastałem, słyszałem historie o polskich relacjach z moją żydowską rodziną i wszystkie te historie były wspaniałe. Byliśmy najlepszymi przyjaciółmi z Polakami – stwierdził.
Naprawić relacje polsko-żydowskie
Decyzję o złożeniu wniosku o obywatelstwo aktor podjął w ubiegłym roku, kiedy pracował na planie filmu "A Real Pain". Zdjęcia do tej produkcji powstawały w Warszawie, Lublinie, Kraśniku, Radomiu i rodzinnym mieście przodków gwiazdora, czyli Krasnymstawie.
– Kiedy pracowałem tu, poznałem ludzi, którzy mają powiązania z rządem. Więc powiedziałem im, iż bardzo chciałbym wykreować lepszą relację pomiędzy Żydami oraz Polakami. Dla mnie to bardzo smutne, iż te relacje nie są najlepsze. Powiedziałem im, iż bardzo chciałbym to zrobić. Moja rodzina jest stąd, rodzina mojej żony jest stąd. Zapytałem: "Czy jest jakakolwiek opcja, by aplikować o polskie obywatelstwo"? – wyznał we wspomnianym wywiadzie Eisenberg.
Aktor nie powiedział, kim byli ci "ludzie powiązani z rządem", ale można się domyślać, iż dzięki nim dowiedział się, iż może złożyć wniosek o polskie obywatelstwo.
Więcej czasu w Polsce
Aktor, któremu sławę przyniosła rola Marka Zuckerberga w filmie „The Social Network”, zamierza przez cały czas odwiedzać Polskę, chce też kręcić tu kolejne filmy, do czego namawia też innych amerykańskich twórców. Chęć pracy w naszym kraju to również jeden z powodów, dla których zdecydował się aplikować o przyznanie polskiego obywatelstwa. W rozmowie z "Dzień Dobry TVN" aktor wyznał, iż chciałby, żeby jego żona Anna Strout i mój syn mogli w Polsce spędzać z nim więcej czasu, gdy on będzie tu pracował.
Eisenberg jest nie tylko scenarzystą i reżyserem filmu "A Real Pain, ale też odtwórcą jednej z głównych ról. Partneruje mu znany z serialu "Sukcesja" Kieran Culkin. Głównymi bohaterami są dwaj młodzi Amerykanie, którzy przyjeżdżają do Polski, by odnaleźć miejsca, z których pochodzą ich przodkowie. Jedną z producentek filmu jest Ewa Puszczyńska, współproducentka nagrodzonej w tym roku dwoma Oscarami "Strefy interesów".