Znamy program tegorocznej edycji 25. MFF BNP Paribas Nowe Horyzonty

filmweb.pl 3 dni temu
Zdjęcie: plakat


270 filmów, w tym aż 129 tytułów pokazywanych po raz pierwszy w Polsce, o łącznym czasie trwania 23 822 minut czeka na osoby uczestniczące w 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym BNP Paribas Nowe Horyzonty. Przed nami ponad 600 seansów w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym, na wrocławskim Rynku i pierwszy raz w historii wydarzenia również w ramach kina plenerowego w OPT Zamek w Leśnicy. Do tego wystawy, koncerty, spotkania i inne wydarzenia specjalne. Festiwal już po raz szósty będzie można zaprosić także do swoich domów: część filmów będzie dostępna online (17-27 lipca – pokazy stacjonarne, do 3 sierpnia – seanse online). Do Wrocławia przyjedzie ponad 500 gościń i gości z całego świata. Dziś odkrywamy wszystkie karty: oto program festiwalu!

Pełny program wydarzenia jest już dostępny na stronie internetowej festiwalu, a pojutrze, 3 lipca o godz. 12:00, rozpocznie się sprzedaż biletów i dostępów do seansów online (poprzez stronę nowehoryzonty.pl).

Co na początek?



Nowe Horyzonty otworzy rewelacja MFF w Cannes (nagrody: za reżyserię, FIPRESCI oraz dla najlepszego aktora, znanego z "Civil War" czy serialu "Narcos", Wagnera Moury) – "Tajny agent" (The Secret Agent) Klebera Mendonçy Filho. Brazylijski mistrz kina odwiedzi Wrocław i osobiście zapowie film podczas gali otwarcia. Pierwszego dnia festiwalu będzie można zobaczyć również m.in "Zmartwychwstanie" (Resurrection) Bi Gana i "Sirât" Olivera Laxe – wyróżnione na festiwalu na Lazurowym Wybrzeżu odpowiednio: Specjalną Nagrodą Jury i Nagrodą Jury, a także laureata Złotego Niedźwiedzia na Berlinale – "Sny o miłości" [Dreams (Sex Love)] Daga Johana Haugeruda, czy prezentowane w Cannes "Miłość, która zostaje" (The Love That Remains) Hlynura Pálmasona i "Nową falę" (Nouvelle Vague) Richarda Linklatera. Specjalnym wydarzeniem pierwszego dnia będzie pokaz "Człowieka do wszystkiego" (The Assistant) Anki Sasnal i Wilhelma Sasnala – polska premiera filmu z udziałem twórców i jednocześnie inauguracja retrospektywy ich na festiwalu.



W ramach gali wręczenia nagród zaprezentujemy po raz pierwszy w Polsce "Łobuza" (Urchin) Harrisa Dickinsona, znanego i utalentowanego aktora ("Babygirl", "W trójkącie", "Bracia ze stali"), który z powodzeniem debiutuje w roli reżysera. "Łobuz" zdobył dwie nagrody w canneńskiej sekcji Un Certain Regard – FIPRESCI i dla najlepszego aktora (Frank Dillane).

Kalejdoskop różnorodności, czyli kino, które zmienia



Brazylijskie kino protestu, historie o zbuntowanej młodzieży z Korei Południowej, wizualne eksperymenty, ale też kino gatunków (w tym świetne przykłady z trwającego właśnie renesansu body horrorów): to elementy skrajnie różnie, ale składające się na kolorową mozaikę Nowych Horyzontów. Zanim zagłębimy się w dalsze szczegóły programu, kierujemy Wasz wzrok na tegoroczną identyfikację wizualną, odzwierciedlającą nowohoryzontowe bogactwo różnorodności. Elementy składowe są różne, ale finalny efekt się nie zmienia: to kino autorskie, niekonwencjonalne, odważne tematycznie i formalnie; kino, które zmienia. To hasło przyświeca tegorocznej edycji – sprawdźcie zatem, jak przekłada się na poszczególne elementy programu.

Filmy, które zostały?, czyli spojrzenie na barwną przeszłość



Nowe Horyzonty już w swojej nazwie sygnalizują spojrzenie w przyszłość; poszukiwanie tego, co awangardowe i wyznaczające trendy. W tym roku celebrujemy 25. edycję festiwalu, dlatego postanowiliśmy spojrzeć także wstecz – na historię samego wydarzenia. Jak zrobić to bez popadania w pułapkę prostego sentymentalizmu spod znaku "kiedyś to było"? Roman Gutek, założyciel festiwalu, oraz Jakub Duszyński, jeden z pierwszych dyrektorów artystycznych, postanowili więc wrócić do źródeł i przypomnieć na kinowych ekranach te tytuły, które jeszcze w Sanoku czy Cieszynie (na pierwszych edycjach) wywołały największe poruszenie, były najmocniej dyskutowane, a często spotykały się z niezrozumieniem czy wręcz odrzuceniem. Ryzykowne? Tak właśnie hartowały się Nowe Horyzonty. Chcemy sprawdzić, jaką siłę oddziaływania mają dziś te filmy; jak rezonują ze współczesną wrażliwością. W programie sekcji "Filmy, które zostały?" znalazły się m.in.: "Julien Donkey-Boy" Harmony’ego Korine’a, "Goodbye, Dragon Inn" Tsai Ming-lianga czy "Decasia" Billa Morrisona. Uzupełnieniem sekcji będzie wystawa archiwalnych zdjęć i nagrań "Wspomnienia, które zostały", zlokalizowana w przestrzeni Kina Nowe Horyzonty.



Dojrzałe barwy: retrospektywy



Utalentowani, barwni, z wyraźnym autorskim stylem: to bohaterowie i bohaterki retrospektyw, w ramach których prezentujemy dzieła osób genialnych i zasługujących na szeroką uwagę. W tym roku przyjrzymy się bliżej twórczości Glaubera Rochy – ikony brazylijskiego kina, kontestatora, który poprzez swoje filmy opowiadał o społecznych niesprawiedliwościach, zaś samo kino traktował jako narzędzie realnej zmiany. Trafimy także do Korei Południowej dzięki przeglądowi twórczości (arcy!)mistrza, Lee Chang-donga, znakomitego portrecisty zbuntowanej młodzieży i uważnego obserwatora potrafiącego dostrzec piękno choćby w świecie ogarniętym pożogą. Zaprezentujemy też dokonania pochodzącej ze Szwajcarii Anne-Marie Miéville, która od lat 70. funkcjonowała w twórczym dialogu z Jean-Lukiem Godardem: jako partnerka życiowa, współscenarzystka, współreżyserka, montażystka filmów, których autorstwo przypisuje się tylko jemu. Fokus skierujemy na Greczynkę Athinę Rachel Tsangari, twórczynię osobną, w której filmach równie ważne jak zdarzenia i przyczyny są przestrzenie, w których lokuje swoje opowieści – co potwierdza jej najnowsze dzieło, "Harvest", fascynujące niczym obrazy Bruegla. Tsangari będzie gościnią festiwalu i weźmie udział w masterclassie.



Z bliska: polskie barwy, z daleka: obraz całego świata. Retrospektywa Anki Sasnal i Wilhelma Sasnala



Osobny akapit poświęcamy wyjątkowej, pierwszej retrospektywie twórczości Anki Sasnal i Wilhelma Sasnala, wybitnych artystów wizualnych, którzy od lat odnoszą sukcesy także jako duet reżyserski. Ich kino jest intrygująco osobne, zaskakujące bogactwem filmowych form i literackich tropów. Sasnalowie będą gośćmi specjalnymi festiwalu, wezmą udział w spotkaniach i masterclassie, a retrospektywa ich twórczości będzie także okazją do rozmowy z aktorkami, aktorami i innymi osobami, z którymi współpracowali przez lata. Dodatkowo zapraszamy na muzyczno-filmowy wieczór w Klubie festiwalowym w Arsenale, który poprowadzi Wilhelm Sasnal.

Wielka Brytania skąpana w nocnym mroku, barwy dalekiej Północy, wszystkie odcienie macierzyństwa i wiele więcej. Oto festiwalowe sekcje



Podróż przez kolorowy kalejdoskop poszczególnych sekcji zaczniemy nietypowo, bo od wyprawy do świata budzącego się do życia dopiero po zajściu słońca. W "Istotach Nocy" spotkamy bohaterki i bohaterów, którzy po zmroku porzucają konwenanse i swobodnie, często w rytm muzyki, kroczą własnymi drogami. Razem z nimi przemierzymy nocne kluby, ulice, czy ciemne zaułki Wielkiej Brytanii. W programie "Istot Nocy" znalazły się filmy nakręcone od końca lat 70.: od undergroundu muzycznego uchwyconego w filmie "Babylon" Franco Rosso, po pulsujące energią zakazanych piosenek imprezy w "Beats" Briana Welsha. "Istoty Nocy" łączą się także z wystawą zorganizowaną we współpracy z BWA Wrocław, o której piszemy więcej poniżej, zaś cały projekt powstał dzięki wsparciu British Council Polska w ramach projektu UK/Poland Season 2025. Program przygotowany jest we współpracy z Live Cinema UK.

Zobaczymy eksplozję barwnej twórczości z pogranicza kina i sztuki we "Froncie Wizualnym". Przyjrzymy się wszystkim odcieniom macierzyństwa w "Trzecim Oku: Mommy Issues" (w programie m.in. nagrodzone w Cannes "Left-Handed Girl" Shih-Ching Tsou). W ramach "Shortlisty" udowodnimy, iż w krótkich metrażach zaklęte są wszystkie kolory świata, zaś sekcja "Lost Lost Lost", w której zgromadziliśmy tytuły zagubione w festiwalowym obiegu, niezmiennie będzie dowodem na to, iż prawdziwe bogactwo kryje się poza podstawową paletą barw.

Szukacie krzykliwych, najbardziej odjechanych kolorów? W takim razie koniecznie zajrzyjcie do "Nocnego Szaleństwa". Ponownie zaprezentujemy też koloryt europejskiego kina w sekcji "Smart7", gdzie zgromadziliśmy tytuły od naszych partnerskich festiwali. Obowiązkowo zobaczcie najbarwniejsze dzieła tego sezonu w ramach "Odkryć" i "Fal", gdzie czekają na Was prawdziwe perełki: debiuty oraz kolejne filmy twórczyń i twórców będących na artystycznej fali wznoszącej. jeżeli uważacie, iż większość współczesnych produkcji dla najmłodszych odbiorców to infantylne kolorowanki, koniecznie skierujcie uwagę na Młode Horyzonty, gdzie trafiły piękne i mądre historie dla osób, które zaczynają przygodę z kinem. Partnerem tej sekcji jest BNP Paribas.


Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty



Konkurs to sekcja-wizytówka wrocławskiego festiwalu. Wśród dwunastu tytułów, które będą walczyć o tegoroczne Grand Prix, znalazły się: "Bądź moja wola" (Que ma volonté soit faite), reż. Julie Kowalski; "Chronologia wody" (The Chronology of Water), reż. Kristen Stewart; "Diabeł pali (a wypalone zapałki odkłada do pudełka)" [El Diablo Fuma (y guarda las cabezas de los cerillos quemados en la misma caja)], reż. Ernesto Martínez Bucio; "Dwanaście księżyców" (Doce Lunas), reż. Victoria Franco; "Glorious Summer", reż. Helena Ganjalyan, Bartosz Szpak; "Królestwo", reż. Michał Ciechomski; "One Girl Infinite", reż. Lilly Hu; "Punku", reż. J.D. Fernández Molero; "Święta elektryczność" (Holy Electricity), reż. Tato Kotetishvili; "Tryptyk rozbitków" (Das Schiffbruch-Triptychon), reż. Deniz Eroğlu; "Wiadomość" (El mensaje), reż. Iván Fund oraz "Wróbel w kominie" (Der Spatz im Kamin), reż. Ramon Zürcher.

Hity ze światowych festiwali, w tym blisko 30 tytułów z Cannes



Tu dominuje jedna barwa: czerwień niczym czerwony dywan rozkładany na najważniejszych wydarzeniach filmowych świata. W sekcji "Pokazy Galowe" oraz "Mistrzynie, Mistrzowie" znajdą się najważniejsze tytuły prezentowane i nagradzane na prestiżowych festiwalach.

Z Cannes do Wrocławia przyjadą między innymi: nagrodzony Złotą Palmą "To był zwykły przypadek" (It Was Just an Accident) Jafara Panahiego, "Młode matki" (The Young Mothers’s Home) braci Dardenne (nagroda za scenariusz i nagroda Jury Ekumenicznego), "Dwaj prokuratorzy" (Two Prosecutors) Siergieja Łoźnicy (Nagroda im. François Chalais), "Młodsza siostra" (The Little Sister) Hafsii Herzi (nagroda dla najlepszej aktorki – zjawiskowej Nadii Melliti oraz Queer Palm) czy "Romería" Carli Simón (udział w Konkursie Głównym).

Na wrocławskich ekranach pojawią się także: nagrodzone Złotą Muszlą w San Sebastián "Popołudnia samotności" (Afternoons of Solitude) Alberta Serry, "Niewygodna prawda" (Hard Truths) Mike’a Leigh czy "Alpha" Julii Ducournau – najnowsze dzieło autorki nagrodzonego Złotą Palmą "Titane".

Festiwal w liczbach



270 filmów na festiwalu, w tym 215 pełnometrażowe i 55 krótkometrażowych

67 – liczba krajów, z których filmy znalazły się w programie

23 822 minuty – łączny czas trwania wszystkich filmów

ponad 500 gościń i gości na festiwalu (łącznie z uczestniczkami i uczestnikami wydarzeń branżowych)

4163 – łączna liczba foteli kinowych i miejsc dla widzek i widzów

177 osób czuwających nad organizacją festiwalu

220 wspaniałych osób wolontariackich
Idź do oryginalnego materiału