Znamy program śląskiej edycji Millennium Docs Against Gravity

slaskaopinia.pl 1 tydzień temu

Ponad 40 najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, wyjątkowe spotkania, rozmowy, wydarzenia. Kino, muzyka, ciekawość świata. Relacje z naturą i pytania o współczesność. Siła kobiet. Znamy program tegorocznej, szóstej śląskiej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się w maju w Kinie Światowid w Katowicach. Sprzedaż biletów ruszy 25 kwietnia.

Relacje

Hasło tegorocznego festiwalu zaprasza, by być „W relacji ze światem”. Nawiązuje bezpośrednio do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie wydarzenia. To także ukłon w stronę niezwykłej pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują nam otaczającą nas rzeczywistość, ale również do więzi, jaka wytwarza się na sali kinowej. W tym roku festiwal skupia się na relacjach międzyludzkich i pokazuje złożoność naszej natury; celebruje uważność na drugiego człowieka, związki z przyrodą i zmieniającą się rzeczywistością, którą tworzymy i przekształcamy.

Natura

W programie śląskiej edycji nie mogło zabraknąć filmów o relacjach z naturą. Znajdziemy zarównospektakularne slow cinema – jak biorące udział w Konkursie Głównym „Nokturny” – fascynująca obserwacja życia nocnych motyli, jak i bliskie bohaterom dokumenty z wątkami ekologicznymi i społecznymi– m.in. „Las” – najnowszy film pochodzącej ze Śląska reżyserki Lidii Dudy czy „Przynoszę ci dzikość”, w którym katastrofa ekologiczna Odry staje się poruszającym punktem wyjścia do intymnej podróży i namysłu nad związkami człowieka i przyrody.Zobaczymy przepiękną i wzruszającą opowieść o klinice dla najmniejszych ptaków na świecie („Każda mała rzecz”) i odkryjemy „Tajemnice Matterhornu” w poetyckiej opowieści o alpejskim szczycie.

Siła kobiet

„Stracony weekend: historia miłosna”, w którym May Pang opowiada o relacji z Johnem Lennonem, „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej o Wandzie Rutkiewicz, „Zniknięcie Shere Hite” o prekursorce badań nad seksualnością kobiet, której prace przez lata były podważane czy „Copa 71” o potencjale, jaki mają kobiece drużyny piłki nożnej i jak długo musiały czekać na jego dostrzeżenie przez władze światowego futbolu. Portrety artystek: piosenkarki Cyndi Lauper („Niech kanarek śpiewa”), reżyserki Agnès Vardy („Viva Varda!”), architektki Eileen Gray („E.1027 – Eileen Gray i dom nad morzem”) czy aktorki i modelki Anity Pallenberg („W ogniu. Historia Anity Pallenberg”). Poruszające dokumenty o kobiecej sile: o relacji matki i córki („Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć”), uważności i poświęceniu dla innych („Matka Vera”), miłości („Pamięć jest wieczna”).

Duża część repertuaru śląskiej edycji to filmy zrealizowane przez kobiety i filmy o kobietach: matkach, córkach, żonach, siostrach, partnerkach, ukochanych, przyjaciółkach, artystkach, podróżniczkach, sportowczyniach, naukowczyniach. Tych zdobywających szczyty i tych zwyczajnych – niezwykłych w swoich zmaganiach z codziennością. Kobiety, które musiały walczyć o uznanie swoich zasług w zderzeniu z patriarchalną kulturą, a ich osiągnięcia i one same były często wymazywane i długo czekały, żeby usłyszał o nich świat opowiadają własne odzyskane herstorie.

Problemy współczesności

Najlepsze kino dokumentalne nie daje odpowiedzi, ale stawia pytania. Tegoroczne filmy śląskiej edycji MDAG dotykają najbardziej aktualnych problemów współczesności, z którymi mierzymy się globalnie i indywidualnie. Kwestię rozwoju technologicznego i jego konsekwencji – zagrożeń i szans – podejmują„Efekt YouYube’a”, „Ibelin”, „Skradzione ciało” czy „Ja, cyborg”. O trudnych relacjach geopolitycznych, które coraz silniej zmieniają krajobraz społeczny i kształt świata opowiadają m.in. palestyńsko-izraelski dokument „Nie chcemy innej ziemi”, nawiązująca do wojny w Ukrainie i nagrodzona w Sundance „Wojna porcelanowa”, „Sugarcane” – poruszająca filmowa próba rozliczenia kolonialnego ludobójstwa dokonanego w Kanadzie na Pierwszych Narodach czy „Hollywoodgate” – niezwykły obraz pokazujący od środka ewolucję fundamentalistycznych bojówek Talibów w zorganizowany reżim militarny. Wreszcie – pojawią się tematy bardzo intymne, a szczególnie ważne dziś, w dobie chaosu i poszukiwania równowagi wewnętrznej:uważność na siebie i innych („Dwójka nieznajomych próbujących się nie pozabijać”), zdrowie psychiczne („Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć”) czy pytania o istotę szczęścia i sensu życia („Mnich”, „Agent szczęścia”).

Muzyka

Tegoroczna śląska edycja MDAG z pewnością zadowoli fanów muzyki. W programie pojawi się kilka mocnych filmowych propozycji o muzyce i artystach, często w zupełnie zaskakujących kontekstach: politycznych, społecznych, feministycznych – od jazzowej klasyki i Louisa Armstronga („Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu”), przez gigantów rocka: Cyndi Lauper („Niech kanarek śpiewa”), Johna Lennona („Stracony weekend: historia miłosna”), Rolling Stonesów („W ogniu. Historia Anity Pallenberg”) i U2 („U2. Do zobaczenia w przyszłości”) aż po rapera, który zmienił współczesną popkulturę („Lil Nas X: niech żyje Montero”). W muzycznym uniwersum śląskiego MDAG nie zabraknie polskich akcentów: zobaczymy dokument o legendarnym zespole Cool Kids of Death(„Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3”) czy najnowszy film Łukasza Rondudy i Dawida Nickla o kulturze rave w Polsce („Rave”), który na festiwalu będzie miał swoją światową premierę. jeżeli chcecie zobaczyć większośćwymienionych filmów, warto zarezerwować sobie sobotę, 18 maja, która niemal w całości będzie poświęcona muzyce, a której klimat dopełni giełda płytowa przed Kinem Światowid.

Muzyczny koniec i początek

Muzyczne będzie również otwarcie i zamknięcie śląskiej odsłony MDAG. Galę wręczenia nagrody, w piątek 17 maja, zakończy pokaz filmu „Rave” i spotkanie z twórcami oraz bohaterką filmu. Gali otwarciafestiwalu, która odbędzie się w tym roku już w czwartek, 9 maja o 18.30, będzie towarzyszyła europejska premiera filmu „Stracony weekend: historia miłosna” oraz rozmowa filmoznawczyni Anity Skwary i Piotra Metza – dziennikarza muzycznego, wielkiego fana i niekwestionowanego znawcy Beatlesów.Wieczór zakończy się w klubie Wolni Ludzie, do którego organizatorzy zapraszają na muzyczną imprezę otwarcia.

Wydarzenia towarzyszące

Tradycyjnie pokazom filmów dokumentalnych towarzyszyć będą spotkania z twórczyniami i twórcami, bohaterkami i bohaterami filmów, rozmowy wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie, prelekcje, warsztaty oraz wydarzenia specjalne: imprezy muzyczne, wystawy, giełda płytowa. W tym roku widzowie w Katowicach spotkają się m.in. z reżyserkami: Elizą Kubarską, Lidią Dudą i Małgorzatą Imielską, reżyserami: Łukaszem Rondudą i Dawidem Nicklem, bohaterkami filmów: zmagającą się ze schizofrenią Gosią i jej mamą(„Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć”) i Marią Smolarz(„Rave”). W tematykę filmów wprowadzą eksperci: architekt dr inż. Ryszard Nakonieczny, prof. Jan Kozak, specjalista w zakresie AI; dr Alicja Pietras z Instytutu Filozofii UŚ, dr Agnieszka Skorupa – psycholożka z UŚ czy Lena Achtelik z ASP. Prof. Piotr Skubała z UŚ i prof. Grzegorz Hańderek, rektor katowickiej ASP porozmawiają o kulturowych, artystycznych i ekologicznych kontekstach rzeki, a o fenomenie zapachów opowie perfumiarka Monika Opieka.

Festiwal wspierają również lokalne marki i miejsca ON Lemon, Wolni Ludzie, kawiarnia #bezcukru, Upojeni i Black Woolf.

Konkurs | Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego

Podczas śląskiej edycji 21. Millennium Docs Against Gravity w Katowicach już po raz piąty najlepszy film festiwalu wybiorą widzki i widzowie. O Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2024 powalczy w Konkursie Głównym 12 filmów dokumentalnych z całego świata.

Fundatorem tegorocznej Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2024 w wysokości 5000 zł jest Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach –współorganizator śląskich edycji MDAG.

O tym, który film otrzyma Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego zdecydują widzki i widzowie, oceniając filmy konkursowe dzięki specjalnie do tego przygotowanych kart do głosowania wręczanych przed seansem.

Filmy konkursowe: AGENT SZCZĘŚCIA | HOLLYWOODGATE | IBELIN | JESZCZE NIE JESTEM TYM, KIM BYM CHCIAŁA | LAS | MATKA VERA | NIE CHCEMY INNEJ ZIEMI | NOKTURNY | OSTATNIA WYPRAWA | SR | SUGARCANE | ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA ZAMACHU STANU

Co, gdzie, kiedy

Śląska edycja 21. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w Katowicach w dniach 10 – 19 maja 2024. Uroczysta gala otwarcia festiwalu: czwartek, 9 maja, godz. 18.30, Kino Światowid. Gala wręczenia nagród: piątek, 17 maja, godz. 19.00, Kino Światowid.

Kinem festiwalowym śląskiej edycji jest Kino Światowid, gdzie realizowane są seanse, spotkania i wydarzenia specjalne. Seans filmu „Ostatnia wyprawa” i spotkanie z reżyserką Elizą Kubarską odbędzie się 13 maja w Kinoteatrze Rialto.

Szczegółowy program śląskiej edycji 21.MDAG znajdziecie na stronie Kina Światowid. Sprzedaż biletów na festiwal rusza w czwartek, 25 kwietnia. W sprzedaży przez cały czas dostępne są karnety.

Więcej informacji: swiatowid.katowice.pl | mdag.pl |facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity | sielsiafilm.com

Silesia Film

Idź do oryginalnego materiału