Film "Znachor" został zrealizowany na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, która powstała w 1937 roku. Premiera znanego melodramatu w reżyserii Jerzego Hoffmana miała zaś miejsce 12 kwietnia 1982 roku. W jedną z najbardziej charakterystycznych ról wcieliła się Maria Homerska. Choć sława jej dopisywała, to nie miała łatwego życia.
REKLAMA
Zobacz wideo W "Znachorze" zagrały problematyczne róże. Trzeba było po nie jechać aż do Warszawy
Maria Homerska: Młoda aktorka początkowo nie interesowała się filmem. Wolała czytać książki
Maria Homerska przyszła na świat 15 lutego 1925 roku w Warszawie. Kilka dni temu minęła zatem równa, setna rocznica jej urodzin. Artystka cieszyła się dużym uznaniem jako aktorka filmowa oraz teatralna. Często obsadzana była w rolach arystokratek, ale niestety jej prywatne życie było dla kontrastu pełne szarości i ciężkich chwil. Początkowo nie miała zamiaru choćby wiązać swojej przyszłości z aktorstwem, gdyż fascynowała ją literatura, którą studiowała jeszcze w czasie wojennej okupacji na tajnych kursach. Przez pewien czas młoda Marysia rozważała także pracę nauczycielki, dziennikarki lub matematyczki. Nie miała jednak jak rozwijać swoich pasji ze względu na trwającą wojnę. W trakcie powstania Homerska należała do Armii Krajowej i była zasłużoną łączniczką. Po jego upadku trafiła do obozów Sandbostel i Oberlangen w Niemczech. Po wyzwoleniu przez aliantów, w 1946 roku przystąpiła z kolei do Pierwszej Dywizji Pancernej generała Maczka, w której została telefonistką. To właśnie w tym czasie dowiedziała się, iż w jej rodzinnym mieście powstała Szkoła Dramatyczna i iż trwa nabór kandydatów na aktorów. Postanowiła więc spróbować swoich sił.
Maria Homerska nie miała w życiu lekko. Po sukcesach aktorskich przyszedł czas na chorobę
Choć aktorka miała możliwość studiowania na uniwersytetach w Paryżu lub Kolonii, postanowiła spróbować swoich sił w Polsce i okazało się, iż był to doskonały krok. Jej talent aktorski niemal natychmiast został zauważony. Miała bowiem doskonałą dykcję i wyjątkową urodę, a do tego emanowała elegancją oraz wysoką kulturą osobistą. Z czasem zdobyła rolę hrabiny Czyńskiej (matki Leszka) w kultowym "Znachorze". Pomimo wielu sukcesów na polu zawodowym, w życiu prywatnym nie miała tyle szczęścia. Jej pierwszym mężem został aktor Ryszard Pietruski, a następnie związała się z Aleksandrem Długoszem. Z obu związków urodziła dwie córki. Maria Homerska karierę aktorską zakończyła w 1981 roku, choć po tym czasie zdarzało jej się sporadycznie występować na scenie. Od 1996 roku przebywała w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, a zaledwie kilka lat później zamieszkała w Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Legionowie. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia aktorka była przykuta do łóżka. Mimo wszystko wspierała swojego niepełnosprawnego wnuka, dawała datki na ubogie dzieci oraz finansowała schroniska dla zwierząt. Maria Homerska zmarła 6 lipca 2010 roku w Legionowie. Jej ciało pochowano na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.