Eurowizja 2024 zbliża się coraz większymi krokami, a fani konkursu w Polsce czekają w napięciu na jakiekolwiek informacje o wyborze polskiej propozycji. Tymczasem realizowane są szeroko zakrojone zmiany w mediach publicznych, które nie ominęły twarzy związanych na różne sposoby ze światem Eurowizji.
Kogo dotkną reformy w Telewizji Polskiej? Media donoszą o odejściach i możliwych powrotach medialnych twarzy, które są fanom Konkursu Piosenki Eurowizji doskonale znane.
Eurowizyjne odejścia i powroty w TVP
Sytuacja wokół mediów publicznych w Polsce stała się zagmatwana, a w tej chwili Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa znajdują się formalnie w stanie likwidacji. Ma on ułatwić reformy po zmianie władzy i prezydenckim wecie ustawy okołobudżetowej. Rewolucja w polskiej stacji publicznej odpowiedzialnej za Eurowizję nie ominie także postaci z Eurowizją związanych.
Według dziennikarskich ustaleń w styczniu 2024 roku z anten Telewizji Polskiej mają zniknąć prowadzący niektórych programów rozrywkowych, m.in. Przemysław Babiarz, Sławomir czy Rafał Brzozowski. Reprezentant Polski na Eurowizji 2021 w Rotterdamie tłumaczy jednak, iż nie jest zatrudniony bezpośrednio w TVP, a prowadzi firmę realizującą zamówienia telewizji. Umowa na program „Jaka to melodia?” jest podpisana do końca kwietnia. Rozmowy na temat przedłużenia kontraktu realizowane są w czerwcu i lipcu, zawsze wyglądało to tak samo. Na razie nie mam żadnych informacji, żeby coś miało się w tej kwestii zmienić – powiedział Onetowi. Aktualnie piosenkarz przygotowuje się do poprowadzenia koncertu sylwestrowego, który wraz z przemianami w stacji zmienił nazwę z Sylwestra Marzeń z Dwójką na Sylwestra z Dwójką.
Informacje Super Expressu wskazują tymczasem na zwolnienie Idy Nowakowskiej. Prezenterka współprowadziła polskie preselekcje w 2022 i 2023 roku, a przede wszystkim była gospodynią Eurowizji Junior 2019 i 2020. Spośród jej towarzyszy z anteny Pytania na Śniadanie w pracy pozostać mają Tomasz Kammel (gospodarz Eurowizji Młodych Tancerzy 2013) i Tomasz Wolny. Nieznane są na razie losy ciężarnej w tej chwili Małgorzaty Tomaszewskiej (gospodyni Eurowizji Junior 2020) czy Aleksandra Sikory (gospodarza Eurowizji Junior 2019 i polskich preselekcji 2022-23 oraz komentatora obu konkursów od 2021).
Artur Orzech ponownie komentatorem?
Zgodnie z najnowszymi ustaleniami Onetu, z TVP żegna się Marek Sierocki. Dziennikarz od lat 80. jest znany m.in. z serwisu Teleexpress, szefowania działowi rozrywki w telewizji czy funkcji dyrektora artystycznego KFPP w Opolu. W latach 2021-2023 był polskim komentatorem Konkursu Piosenki Eurowizji i jurorem w preselekcjach. Czy do tej roli powróci Artur Orzech, dziennikarz kojarzony z Eurowizją dzięki swojemu komentatorstwu w latach 1992–2020? Na oficjalne informacje przyjdzie nam jeszcze pewnie zaczekać, jednak sam zainteresowany nie ukrywa chęci powrotu.
Jeśli padnie taka propozycja, a Telewizja Polska będzie taką Telewizją Polską, o jakiej większość z nas marzy, to oczywiście, iż tak. Jestem sercem związany z tą imprezą i choćby dla komentarza eurowizyjnego chętnie wrócę do TVP. Natomiast na razie nie padła taka propozycja, co zrozumiałe, bo jest zbyt wcześnie na takie zaproszenia.
Artur Orzech dla Wirtualnych MediówKto w polskiej delegacji?
Jak dotąd nie wiemy, kto w zmienionej Telewizji Polskiej będzie odpowiadać za udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Od 2021 roku szefową delegacji była Maja Frybes, a reżyserem występów – Mikołaj Dobrowolski. Mówi się, iż duet ten mogą zastąpić jego poprzednicy – Marta Piekarska i Konrad Smuga, którzy aktualnie zajmują się ze strony TVP Eurowizją Junior. Szefową Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy była do tej pory Daria Barycka. Póki co nie wiemy, czy i kto zastąpi ją na tej funkcji i tym samym, trudno ocenić, kiedy poznamy oficjalne informacje o wyborze reprezentacji Polski w Malmö. Wiemy tymczasem, iż z TVP pożegnała się już Aneta Woźniak, dyrektorka programowa, która zasiadła w jury kontrowersyjnych preselekcji do Eurowizji 2023. Zastąpił ją Sławomir Zieliński, dawny szef TVP 1.
Eurowizja 2024: kto z Polski?
Jak na razie nie wiadomo, w jaki sposób Telewizja Polska wybierze swoją kolejną reprezentację. W świetle przemian w mediach publicznych nie wiemy nawet, kiedy mogą zapaść jakiekolwiek decyzje o dalszym udziale Polski.
Szereg wykonawców zadeklarował już jednak chęć zgłoszenia się do Eurowizji 2024. Na liście widnieją m.in. Luna (utwór pt. The Tower) czy Marcin Maciejczak (utwór z najnowszego materiału). Potencjalny powrót sugeruje też Edyta Górniak. Najwięcej spekulacji dotyczy przede wszystkim Justyny Steczkowskiej. Zestawienie wykonawców zainteresowanych występem w Malmö znajduje się TUTAJ.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące prowadzących. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Po 31 latach przerwy w stawce historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. Niestety, w konkursie zabraknie ponownie Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Znamy już reprezentantów Belgii, Cypru, Grecji, Holandii, Słowenii i Wielkiej Brytanii. Z kolei Francja, Czechy i Albania wskazały już reprezentanta i piosenkę. O udziale w konkursie poinformowała również Telewizja Polska. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.
źródła: Pomponik, Onet, supernova.pl