Pabianicka firma 21Distribution poinformowała o tym, iż marka Rega znalazła się w jej wyłącznej dystrybucji.
Przy okazji tej zmiany, nowy dystrybutor przypomina o najnowszej nowości Brytyjczyków, serii wkładek Nd. W skład nowej serii wchodzą trzy modele: Nd3, Nd5 oraz Nd7. Interesujące jest to, iż są to wkładki typu MM mające konkurować z wkładkami MC.
⸜ Rega Nd3
Model Nd3, kosztujący 1080 złotych jest dedykowana gramofonom Planar 2 i Planar 3 i będzie standardowym wyposażeniem tych modeli. Wkładka Nd3 oferuje nominalne napięcie wyjściowe od 5 do 6 mV i wymaga siły nacisku 1,75 grama oraz posiada 3-punktowe mocowanie, przeznaczone dla ramion gramofonowych Rega. Producent pisze:
Każda wkładka Nd3 jest manualnie montowana przez wykwalifikowanych techników w fabryce Rega w Wielkiej Brytanii. Wykorzystuje nową geometrię generatora z idealną symetrią, co zapewnia precyzyjne zbalansowanie kanałów. Dodatkowo zoptymalizowana szczelina biegunowa gwarantuje lepszą liniowość i charakterystykę przesłuchów.
Nd3 została wyposażona w miniaturowe, równoległe cewki, nawijane na miejscu przy użyciu drutu o grubości 38 mikronów z 1275 zwojami. To rozwiązanie zapewnia, jak czytamy, „niską indukcyjność i niski opór generatora, co przekłada się na znacznie lepszą odpowiedź w zakresie wysokich częstotliwości”.
Kluczowym elementem wkładki Nd3 ma być magnes neodymowy (Nd) N55, według producenta „najpotężniejszy dostępny komercyjnie magnes na świecie”. Obudowa wkładki wykonana jest ze wtryskiwanego, wypełnionego szkłem polifenylosulfidu (PPS), który jest lekkim i sztywnym materiałem. Czytamy:
Taka konstrukcja redukuje nacisk na łożyska ramienia gramofonu, co jest najważniejsze dla precyzyjnego odtwarzania winyli. Nd3 posiada aluminiowy wspornik z precyzyjną igłą eliptyczną, która zapewnia wyjątkową dokładność śledzenia i wydobywa znacznie więcej szczegółów z powierzchni winylu.
⸜ Rega Nd5
Model Nd5, kosztujący 1599 złotych, zastępuje w ofercie Regi model Exact. Będzie on fabrycznie montowany w ramionach gramofonów Planar 3 i Planar 6, ale także ma być dostępny oddzielnie. Producent pisze:
Nd5, podobnie jak Nd3, jest manualnie montowana przez wykwalifikowanych techników i wykorzystuje nową geometrię generatora z idealną symetrią. Optymalizowana szczelina biegunowa zapewnia doskonałą liniowość i charakterystykę przesłuchów, a miniaturowe, równoległe cewki, nawijane na miejscu przy użyciu drutu o grubości 38 mikronów z 1275 zwojami, gwarantują niską indukcyjność i niski opór generatora.
Model Nd5 wymaga siły nacisku 1,75 grama i wyposażony jest w aluminiowy wspornik z igłą o szlifie „perfect elliptical nude”, która ma oferować „wyjątkową dokładność śledzenia” i wydobywać „jeszcze więcej szczegółów z winylu”. Obudowa tej wkładki jest przezroczysta, co pozwala łatwo odróżnić ją od innych modeli.
⸜ Rega Nd7
I wreszcie topowy model nowej serii, Nd7. Wkładka ta jest pierwszą wkładką typu MM, która jest wyposażona w magnes neodymowy, często stosowany we wkładkach MC. Producent zastosował nim igłę ze szlifem „Fine Line”, wykorzystywaną również we wkładkach MC Regi, Apheta 3 i Aphelion 2:
Taki profil charakteryzuje się wyjątkowo małymi promieniami krawędzi monokrystalicznego sztucznego diamentu, z najmniejszym wynoszącym zaledwie 3 µm (mikrony) widzianym od góry i 30 µm w pionie, gdy patrzy się z przodu. Pozwala to na natychmiastową adaptację do bardzo małych zmian w sygnale zapisanym w winylu dzięki małemu obszarowi styku igły, co skutkuje niesamowitą szczegółowością.
Producent pisze, iż „ten najpotężniejszy dostępny na rynku magnes” jest „kluczowym elementem konstrukcyjnym, który umożliwił stworzenie tej unikalnej wkładki”. Magnesy tego typu zapewniają znacznie większą moc pola magnetycznego w porównaniu do standardowych konstrukcji z magnesami sztabkowymi. Kompletny zespół generatora jest montowany w formowanym wtryskowo korpusie z polisiarczku fenylenu.
Dodajmy, iż Rega dostarcza serię Nd w opakowaniach w 100% nadających się do recyklingu. ●
→ www.REGA.co.uk
→ www.REGAPOLSKA.pl
tekst red./mat. prasowe
foto mat. prasowe