Zginęli z rąk partyzantów, bo byli kapłanami

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 28.08.2023. Kielce. Wystawa „Męczennicy z Pariacoto. Pomoc rozwojowa w duchu chrześcijańskim” / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


„Męczennicy z Pariacoto. Pomoc rozwojowa w duchu chrześcijańskim” – to tytuł wystawy przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, która od dziś (poniedziałek, 28 sierpnia) jest dostępna na dziedzińcu Bazyliki Katedralnej w Kielcach.



Ekspozycja wspomina błogosławionych polskich misjonarzy: ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, którzy przez męczeńską śmierć dali świadectwo swojej wiary.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przypomina, iż obaj misjonarze zginęli w 1991 roku, z rąk lewicowej partyzantki w Peru. – Nie żyją dlatego, iż byli kapłanami. Chociaż mieli możliwość ewakuowania się, to nie chcieli zostawić swoich podopiecznych i zostali z nimi na dobre i na złe – mówi Piotr Wawrzyk.

Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta podkreśla, iż takie przykłady powinny być przedstawiane i przypominane chrześcijanom.

– Dla mnie fascynujące jest to, iż ci ludzie wiedząc o pewnych niebezpieczeństwach, jakie im groziły, trwali i dochowali w ten sposób wierności samemu Chrystusowi i ludziom, do których zostali posłani – dodaje biskup Andrzej Kaleta.

Wystawa dostępna będzie do końca września. Później odwiedzi kolejne miasta.

Dla męczenników z Pariacoto wielkim wzorem był św. o. Maksymilian Maria Kolbe. Ojciec Zbigniew Strzałkowski urodził się 3 lipca 1958 w Tarnowie. 1 września 1979 wstąpił do zakonu franciszkańskiego. Z kolei o. Michał Tomaszek urodził się 23 września 1960 w Łękawicy koło Żywca. Obaj zginęli 9 sierpnia 1991. Zostali zamordowani przez terrorystów z organizacji Świetlisty Szlak (hiszp. Sendero Luminoso), strzałami w plecy i tył głowy.

W sierpniu 1991 rząd Peru uhonorował pośmiertnie obu zakonników Wielkim Oficerskim Orderem Słońca Peru, najwyższym państwowym odznaczeniem. W 2022 roku zostali odznaczeni pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Idź do oryginalnego materiału