Zespół Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach wystosował oficjalny apel do zarządu woj. świętokrzyskiego o zatwierdzenie Jacka Jabrzyka na stanowisko dyrektora placówki. Podkreślono, iż został on wyłoniony w konkursie jako kandydat o najwyższych kwalifikacjach i przekonującej wizji rozwoju teatru.
W piśmie skierowanym w poniedziałek (28 kwietnia) do władz województwa, podpisanym przez wszystkich 87 pracowników teatru, zespół deklaruje pełne poparcie dla Jacka Jabrzyka jako najlepszego kandydata na stanowisko dyrektora. „Jesteśmy przekonani, iż jego doświadczenie, profesjonalizm i artystyczna wrażliwość pozwolą na dalszy rozwój naszej instytucji” – napisano w liście przekazanym również PAP.
Zespół odniósł się także do medialnych doniesień o próbie oprotestowania wyników konkursu przez jednego z kandydatów, Przemysława Tejkowskiego, który – jak podał portal Teatr dla Wszystkich – miał zgłosić zarzuty dotyczące rzekomego naruszenia praw autorskich i dóbr osobistych. Zastrzeżenia te miały związek z artykułem, który ukazał się w dzienniku „Rzeczpospolita” i zawierał omówienia programów wszystkich kandydatów ubiegających się o stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego.
Pracownicy teatru odrzucają te argumenty, wskazując, iż teksty programów nie zostały upublicznione w całości, a jedynie zreferowane w formie publicystycznej. „Po zasięgnięciu opinii prawnej mamy pełną jasność: te zarzuty są całkowicie bezzasadne” – napisano w stanowisku.
W opinii zespołu konkurs został przeprowadzony zgodnie z uchwałą zarządu województwa, która zakłada wyłonienie jednego kandydata do rekomendacji. Pracownicy podkreślają, iż wybór Jabrzyka to nie tylko zgodna z procedurą decyzja komisji, ale też gwarancja zapewnienia ciągłości pracy artystycznej.
Podkreślili, iż tylko kandydatura Jabrzyka była poparta szczegółową koncepcją repertuarową na najbliższy sezon, uwzględniającą nazwiska twórców oraz propozycje spektakli. Pozostali kandydaci – Leszek Zduń i Adam Sroka – zdaniem zespołu nie zaprezentowali przekonujących wizji prowadzenia instytucji, a planowane przez nich rozwiązania oceniono jako nierealistyczne lub niespójne z charakterem placówki.
„Wyłonienie Jacka Jabrzyka na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego jest, naszym zdaniem, wyborem najlepszym z możliwych – w pełni uzasadnionym zarówno przebiegiem konkursu, jak i kompetencjami, dorobkiem oraz wizją kandydata” – podkreślono.
Zespół Teatru wyraził również zaniepokojenie możliwym opóźnieniem decyzji w sprawie powołania dyrektora, które mogłoby zagrozić realizacji zaplanowanych działań artystycznych i edukacyjnych, współfinansowanych z funduszy europejskich. Wskazano także na znaczenie ponadpolitycznego konsensusu, który od lat towarzyszył rozwojowi kieleckiej sceny.
Tymczasem rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Przemysław Chruściel, poinformował PAP, iż protest jednego z kandydatów został przekazany do analizy radcom prawnym. – Pani marszałek Renata Janik czeka na opinię prawną i od niej będzie uzależniona dalsza decyzja zarządu – zaznaczył. Jak dodał, być może jeszcze przed majówką władze województwa podejmą decyzję w tej sprawie.
Zarząd województwa kolejny raz obradować będzie w środę. jeżeli opinia prawna zostanie przedstawiona do tego czasu, możliwe jest, iż sprawa rozstrzygnie się przed długim weekendem.
Konkurs na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego został ogłoszony przez zarząd województwa w lutym 2025 roku. Do pierwszego etapu postępowania stanęło pięcioro kandydatów: Jacek Jabrzyk, Magdalena Piekorz, Adam Sroka, Leszek Zduń i Przemysław Tejkowski. Trzech z nich – Jabrzyk, Sroka i Zduń wzięli udział w drugim etapie, prezentując swoje koncepcje funkcjonowania teatru oraz odpowiadając na pytania komisji konkursowej.
Komisja składała się z dziewięciu osób reprezentujących m.in. samorząd województwa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związki zawodowe działające w teatrze oraz organizacje twórcze. W wyniku głosowania Jacek Jabrzyk uzyskał 5 głosów, Leszek Zduń – 4, a Adam Sroka – 0. Piekorz i Tejkowski nie przystąpili do drugiego etapu konkursu.
Teatr im. Stefana Żeromskiego działa w zabytkowej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 32 w Kielcach. W latach 2021–2024 przeszedł gruntowną modernizację; w tej chwili dysponuje odnowioną sceną i zapleczem. Instytucja jest współprowadzona przez samorząd województwa i MKiDN.
Obecny dyrektor teatru, Michał Kotański, który kieruje placówką od 2015 roku, pełni swą funkcję do końca bieżącego sezonu. Władze samorządowe zapowiadały, iż do momentu zmiany kierownictwa będzie współpracował z następcą przy planowaniu repertuaru i przygotowywaniu premier.