W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II w internecie ponownie pojawiła się krążąca od dawna grafika będąca fotomontażem. Fałszywe zdjęcie przedstawia młodą królową unoszącą prawą rękę w geście hitlerowskiego pozdrowienia. W artykule opisujemy także inne nawiązania do nazistowskich pozdrowień w brytyjskiej rodzinie królewskiej, które są akurat autentyczne.
Fałsz
Więcej o naszym systemie oceniania:Porównanie fotomontażu i oryginalnego zdjęcia
Oryginalny portret Elżbiety II został wykonany w 1957 roku. Królowa trzyma na nim ręce w dole. Co więcej, ręka na zmanipulowanej fotografii ma widoczne tatuaże, których raczej nie powinniśmy spodziewać się po brytyjskiej monarchini.
Kłopotliwe zdjęcie rodziny królewskiej jest prawdziwe
W 2015 roku brytyjski tabloid The Sun opublikował kadr z filmu z 1933 roku. Widać na nim około sześcioletnią, przyszłą królową Elżbietę II, jej matkę Elżbietę, wujka Edwarda – przyszłego króla oraz młodszą siostrę Małgorzatę. Brytyjska korespondentka BBC, Sarah Campbell, potwierdziła w Pałacu Buckingham, iż zdjęcie jest autentyczne. Jak podaje BBC, w październiku 1937 roku Edward wraz ze swoją żoną odwiedzili nazistowskie Niemcy, gdzie zjedli kolację z Adolfem Hitlerem oraz Rudolfem Hessem.
Gdy wybuchła II Wojna Światowa, trzynastoletnia wtedy Elżbieta służyła w Pomocniczej Służbie Terytorialnej Kobiet.
O sprawie pisał m.in. gruziński Myth Detector.
Podsumowanie
W związku ze śmiercią Elżbiety II w internecie pojawił się fotomontaż sugerujący, iż brytyjska królowa pozowała wykonując gest salutu rzymskiego. Oryginalne zdjęcie zostało wykonane 12 lat po zakończeniu II Wojny Światowej.
Źródła
Myth Detector: https://mythdetector.ge/en/who-disseminates-the-altered-picture-of-queen-elizabeth-ii/