Zapowiadają się pasjonujące Dni Bielska-Białej

beskidzka24.pl 5 godzin temu

To zawsze wyjątkowy czas dla miasta i jego mieszkańców. Tak prawdopodobnie będzie i w tym roku. Mowa o Dniach Bielska-Białej. Tegoroczne święto miasta odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia, a wydarzenia zaplanowano w wielu przestrzeniach – już teraz szereg atrakcji przedstawia Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Pierwszego dnia świętowania, 29 sierpnia, Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zaprosi na wyjątkową muzyczną podróż „Epokowe balety, czyli z tańcem przez epoki”. To idea, która splecie tradycję z nowoczesnością. Wieczór otworzy Bielska Orkiestra Kameralna pod batutą Mateusza Walacha. Muzycy zabiorą publiczność w podróż ku wiedeńskiej klasyce, grając walce Johanna Straussa z okazji 200-lecia jego urodzin. Nie ma lepszego miejsca na taki gest, niż Bielsko-Biała – miasto, które przez dekady nosi miano Małego Wiednia.

W drugiej części koncertu orkiestra wspólnie z kwartetem wokalnym Sound Pack zaprezentuje swingowe aranżacje popularnych utworów. Swing, lekkość i elegancja – wszystko splecione w nowoczesnym brzmieniu. W tej części publiczność zobaczy też pokaz tańca w wykonaniu Two To Jazz. Bielska społeczność taneczna zaprezentuje się w choreografii Kari i Krisa.

Potem scenę przejmie duet Alien x Majtis – pochodzący z Bielska-Białej zwycięzcy „Must Be The Music”, twórcy muzyki łączącej elektronikę, rap i emocje. Ich występ to będzie celebracją lokalnych talentów i nowego, niezależnego brzmienia.

Wieczór zakończy taneczna selekcja Michała J. Sandeckiego, który jeszcze raz udowodni, iż DJ w sercu miasta to więcej niż muzyka.

To wieczorem, bowiem wcześniej (29, ale też 30 i 31 sierpnia) plenerowe wydarzenie BB Graffiti Jam na wiadukcie przy ulicy PCK, podczas którego czołowi bielscy writerzy – Turbos, Kamer i Malik – oraz młodsi artyści wspólnie stworzą największe „Hall of Fame” w mieście. To będzie święto miejskiej sztuki i hołd dla 30-letniej historii graffiti w Bielsku-Białej. W Punkcie 11 tego dnia będzie można oglądać wystawę ilustracji Damiana Górnego. Książnica Beskidzka 29 sierpnia zaprosi na warsztaty kulinarne dla dzieci i spotkanie z kucharzem Pascalem Brodnickiem. W centrum miasta stanie instalacja ceramiczna Remigiusza Gryta: Krople wody. Forma kropli stanie się symbolem emocji, natury i historii zapisanej w przestrzeni miejskiej. W Galerii Bielskiej BWA zaplanowano otwarcie wystawy z okazji 80 lat Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej „Splecione światy”. Ekspozycję zdominują malarstwo – tę dyscyplinę reprezentuje ponad połowa uczestników – oraz grafika – będzie to kilkanaście prac wykonanych głównie w technice druku cyfrowego, ale nie zabraknie także tradycyjnej akwaforty i akwatinty. Ponadto wystawę ubogacą rysunek, rzeźba, ceramika, obiekt i fotografia.

Również 29 sierpnia na placu Bolesława Chrobrego publiczność zobaczy spektakl plenerowy Sajlen Disko Artura Pałygi w reżyserii Pawła Chomczyka i w wykonaniu aktorów Teatru Lalek Banialuka. Będzie to zaproszenie do refleksji nad – samotnością, sprawczością młodych ludzi, zasypywaniu ciemnych przepaści i opresyjnością. Tematy poruszane w przedstawieniu są owocem spotkań twórców z psychologami oraz grupami młodzieży. Zadanie jest realizowane na zlecenie miasta Bielska-Białej w ramach projektu Spleceni z miastem współfinansowanego z Unii Europejskiej.

Przez cały świąteczny weekend na rynku działać będzie Art Square – wyjątkowa przestrzeń relaksu, kontemplacji i sztuki, która powróci po zeszłorocznym sukcesie. Z inicjatywy Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej rynek znowu zamieni się w artystyczny mikrokosmos: leżaki, pufy, muzyka ambient i projekcje prac Mateusza Kołka na fasadach kamienic. To nie jest zwykła wystawa – to doświadczenie.

Twórczość Mateusza Kołka to wizualne multiwersum, w którym spotykają się Japonia, Hongkong i Polska, manga, anime i gotyk. Jego grafiki są nieliniową opowieścią pełną powtarzalnych znaków, kodów i historii – tajemniczych i hipnotyzujących.

Kolejnego dnia świętowania – 30 sierpnia Książnica Beskidzka zaprosi na piknik rodzinny „Tkamy relacje” wypełniony warsztatami, spotkaniami z autorkami książek dla dzieci „Ziołowe opowieści” – Marceliną Dudaczyk i Magdaleną Grzebałkowską oraz na wernisaż Katarzyny Zawady „Obrazy emocji”. Na rynku odbędzie się akcje „Bookcrossing” i „Książka na receptę”. Do ogrodu Willi Teodora Sixta Galeria Bielska BWA tradycyjnie zaprosi na Święto Róży. W programie – warsztaty artystyczne, wykład o symbolice róży w malarstwie europejskim oraz kontemplacja ogrodu przy muzyce na żywo.

Na placu Wojska Polskiego 30 sierpnia wystąpi jedna z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej – Margaret. Ta wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, znana jest z przebojów, które od lat królują na listach przebojów i w sercach słuchaczy.

Późnym wieczorem w amfiteatrze Centrum Bajki i Animacji OKO przy Studiu Filmów Rysunkowych twórcy zaprezentują widowisko multimedialne „Historia marynarki”. To wydarzenie łączące film, teatr, modę i muzykę, artystyczna opowieść o Bielsku-Białej, ukazana z perspektywy jednego, na pozór zwykłego przedmiotu – marynarki. Punktem wyjścia do projektu jest filmowa opowieść, której narratorem jest właśnie marynarka. Przechodzi ona od jednej osoby do drugiej i poprzez ważne momenty w dziejach miasta. Film prowadzi widza od czasów przemysłowego rozkwitu miasta aż po współczesność.

31 sierpnia to dzień Rodzinnego Pikniku spLATA na placu Żwirki i Wigury i na zamkniętej dla ruchu samochodowego ulicy Zamkowej. Instruktorzy kilkunastu filii Miejskiego Domu Kultury przeprowadzą warsztaty tematyczne dla najmłodszych wzbogacone o rodzinne konkursy i wspólną zabawę. Na scenie wystąpią zespoły z placówek MDK, z finałowym koncertem formacji wokalnej 2B Voice.

Wieczorem 31 sierpnia odbędzie się tradycyjny koncert w oknie Teatru Polskiego. Piosenki-wiersze Wojciecha Młynarskiego to wyjątkowy dar komentowania rzeczywistości, błyskotliwość skojarzeń, mistrzostwo w operowaniu słowem. To około 2 tys. tekstów piosenek, z których część na dobre weszła do kanonu polskiej kultury. W dorocznym koncercie artystów Teatru Polskiego – Anny Guzik-Tylki, Marty Gzowskiej-Sawickiej, Wiktorii Węgrzyn-Lichosyt, Grzegorza Margasa, Tomasza Lorka i Adama Myrczka – oraz orkiestry pod dyrekcją Jacka Obstarczyka publiczność usłyszy kilkanaście olśniewających utworów Wojciecha Młynarskiego. Na program wydarzenia złożą się m.in. takie przeboje, jak: „Jesteśmy na wczasach”, „Nie ma jak u mamy”, „Moje serce to jest muzyk”, „Prześliczna wiolonczelistka”, „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia” i wiele innych. Koncert poprowadzi Jan Emil Młynarski.

Fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Źródło: UM w Bielsku-Białej

Idź do oryginalnego materiału