Zamiast Galerii Sztuki "Zielona" będzie Buska Galeria Artystyczna

radiokielce.pl 2 lat temu
Zdjęcie: 05.12.2022. Busko-Zdrój. Galeria „Zielona” / Fot. Marta Gajda-Kruk – Radio Kielce


To już pewne. Zarządcą przedwojennej, drewnianej Willi Polonia w Busku-Zdroju, znanej mieszkańcom jako Galeria Sztuki „Zielona” będzie Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Od nowego roku, odrestaurowany w ostatnim czasie obiekt ma pełnić funkcję Buskiej Galerii Artystycznej.

Budynek należy do gminy Busko-Zdrój. Przed remontem mieściła się tam filia Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, która od 1989 roku organizowała tam wystawy. Jednak podpisane przed laty porozumienie z kieleckim BWA, pod koniec listopada zostało rozwiązane.

Teraz od strony artystycznej i wystawienniczej galerię będzie prowadzić Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Dyrektor Maria Wiśniewska, zachęca do współpracy wszelkie instytucje kultury oferujące publiczności dostęp do ciekawych wystaw artystów polskich i zagranicznych.

– Oprócz wystaw czasowych będziemy organizować spotkania z artystami m.in. malarzami, rzeźbiarzami oraz lekcje dla seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Również będziemy zachęcać młodzież, aby wyrastała wśród sztuki – mówi.

Jak informuje burmistrz Waldemar Sikora, w części budynku będzie się mieścić m.in. Muzeum Ziemi Buskiej.

– Posiadamy zbiory, które zostały zgromadzone przez ówczesnego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego Bogdana Orłowskiego. To m.in. kolekcja orłów w płaskorzeźbie oraz zbiory dokumentujące historię miasta i uzdrowiska. Chcemy, aby to miejsce było zarówno ciekawe, jak i atrakcyjne dla odwiedzających – mówi.

W planach jest także utworzenie w obiekcie izby pamięci Krystyny Jamroz – jednej z najwybitniejszych śpiewaczek w powojennych dziejach polskiego teatru operowego. Pomysłodawcą jest Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, który poprzez stworzenie izby pamięci ma na celu popularyzację twórczości Krystyny Jamroz. W przyszłym roku mija 100 lat od narodzin artystki, która wpisała się na stałe w karty historii Buska poprzez międzynarodowy festiwal muzyczny jej imienia.

– Tzw. „Salonik Krystyny” ma być rodzajem podziękowania dla artystki za jej dokonania sceniczne, ale również rodzinie artystki za wkład w rozwój festiwalu, który jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym w województwie świętokrzyskim, popularnym w kraju i zagranicą – mówi Jerzy Cygan, prezes stowarzyszenia.

– Chcielibyśmy, aby w izbie znalazły swoje miejsce głównie rekwizyty patronki festiwalu m.in. plakaty związane z jej występami, afisze oraz różne pamiątki, wydawnictwa, stroje teatralne, operowe – wymienia.

Uroczyste otwarcie galerii po modernizacji planowane jest wiosną przyszłego roku.

Idź do oryginalnego materiału