Modernizacja pawilonu Bunkier Sztuki przy Placu Szczepańskim dobiegła końca. Z końcem lutego do siedziby powrócą wystawiennictwo, prezentacje dzieł z Kolekcji oraz działalność artystyczna, edukacyjna, popularyzatorska i wydawnicza. Wznowienie działania galerii planowane jest na marzec.
Remont Bunkra Sztuki rozpoczął się jesienią 2020 roku i objął m.in. budowę nowego systemu wentylacji, ogrzewania, systemu zabezpieczeń, poprawę rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych, wprowadzenie nowoczesnego oświetlenia i nagłośnienia.
Nie zmienił się układ pomieszczeń ani sale ekspozycyjne, natomiast znacznie zmieniły się warunki wystawiania i przechowywania dzieł. Ma to związek z nowymi systemami montażowymi, odpowiednim utrzymaniem wilgotności i temperatury. Poprawiły się także warunki zwiedzania, zwłaszcza dla osób ze specjalnymi potrzebami, a także warunki pracy w galerii, która przez wiele lat borykała się np. z brakiem klimatyzacji.
Bunkier Sztuki to jedna z najważniejszych polskich instytucji kultury prezentujących sztukę współczesną. Status galerii miejskiej zyskała w 1994 roku, wcześniej zaś działała w ramach sieci Biur Wystaw Artystycznych.
W 1965 roku przy placu Szczepańskim wzniesiono pawilon wystawowy według projektu Krystyny Tołłoczko-Różyskiej. Charakterystycznym elementem modernistycznego budynku stała się zaprojektowana przez Stefana Borzęckiego i Antoniego Hajdeckiego fasada wykonana z betonowych odcisków drewnianych szalunków.
Oficjalne otwarcie Bunkra Sztuki wraz z prezentacją daru Teresy i Andrzeja Starmachów zaplanowano na 29 lutego. Tego dnia zakończy się kadencja obecnej dyrektorki galerii – Marii Anny Potockiej. Od 1 marca instytucją kierować będzie wybrana w drodze konkursu Delfina Jałowik.
W związku z trwającym remontem pawilonu nieczynna była również oblegana kawiarnia w Bunkrze Sztuki. Początkowo będzie zajmować parter budynku .W formie szklanego pawilonu powróci pod koniec 2024 roku.
Patrycja Bliska