Za nami koncert upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 26.02.2023 Kielce. Sala Kongresowa Targów Kielce. Koncert w hołdzie Armii Krajowej. Rzuciliśmy życie na szańce” / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił w centrum kongresowym Targów Kielce. Koncert pt. „Rzuciliśmy życie na szańce” rozpoczął w województwie świętokrzyskim uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych.

Organizatorami duchowej uczty byli Dorota Koczwańska-Kalita, Naczelnik Kieleckiej Delegatury IPN oraz Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. Na scenie wystąpili chór, balet i soliści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz orkiestra symfoniczna pod batutą Tomasza Labunia i Piotra Racewicza. Uroczystość poprowadził Radosław Podsiadły.

Dorota Koczwańska-Kalita podkreśliła, iż sceniczna forma ekspresji pomaga wrócić pamięcią do lat, które znamy tylko z książek i filmów.

– Takie widowisko działa na nasze emocje i jesteśmy w stanie uzmysłowić sobie, czym tak naprawdę była wolność, walka o nią i danina, którą oddali niezłomni, czyli własne życie – dodała naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Wojewoda Zbigniew Koniusz przyznał po koncercie, iż jest pokrzepiony emanacją artyzmu, jaka popłynęła ze sceny.

– Przeszliśmy tu parę ładnych lat w historii Polski. Cieszę się, iż widzowie tak dopisali i to w różnym wieku, widziałem naszych kombatantów dobiegających prawie „setki”, ale i malutkie dziecko, które może nie miało choćby roczku – podkreślał wojewoda.

Wśród publiczności można było spotkać także wojskowych. Jeden z żołnierzy, prowadzący za rękę małego synka, powiedział, iż jego zdaniem, obecność na takim wydarzeniu z dzieckiem to kontynuowanie tradycji.

26.02.2023 Kielce. Sala Kongresowa Targów Kielce. Koncert w hołdzie Armii Krajowej. „Rzuciliśmy życie na szańce” / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

– Mnie takie piosenki śpiewał mój dziadek, ja śpiewam mojemu synowi. Jest okazja, by się z tym zapoznał, a chciałbym, żeby był z tym „za pan brat” – dodał mundurowy.

Na widowni zasiadł także pan Zbigniew, który ocenił, iż właśnie w takiej formie koncerty mają najwięcej sensu.

– Podobało mi się, iż wiele matek przyszło dzisiaj z dziećmi. Dla takiego dziecka to jest nauka i najlepsze zrozumienie, jak te dawne czasy wyglądały – mówił uczestnik koncertu.

Obecny na koncercie senator Krzysztof Słoń podkreślił, iż żołnierze wyklęci zostawili nam testament, a w nim zadania dla naszego pokolenia.

– Mamy odnaleźć i wydobyć z grobów śmierci, co do jednego, szczątki ich umęczonych i zakatowanych ciał. Godnie pochować, na grobach zapalić świece i złożyć kwiaty. Drugim zadaniem dla nas jako społeczeństwa i narodu, jest jednoczyć się wokół pamięci o nich i wdzięczności dla nich. Trzecie zadanie to każdego dnia czynić Polskę wielką, silną gospodarczo i potężną militarnie. Tylko wtedy życie Żołnierzy Niezłomnych, ich cierpienie, wyrzeczenia, trud i krew nie pójdą na marne – wymienił parlamentarzysta.

Senator Jarosław Rusiecki dodał, iż piosenka żołnierska to najlepsza przyjaciółka żołnierza, zwłaszcza w okopie.

– Piękny koncert. To wspaniały wstęp do świętowania i przypominania tego, iż żołnierzom niezłomnym zawdzięczamy wolność. Oni oddali za to życie, my czcimy ich pamięć – podsumował polityk.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Tego dnia zaplanowano mszę w intencji niezłomnych bohaterów w kieleckiej katedrze. Uroczystości odbędą się także przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim i przed Pomnikiem Armii Krajowej.

Idź do oryginalnego materiału