Za nami Karpacki Festiwal Tańca – III Spotkania z Lachami Sądeckimi „Pomost Kultury”!

miastons.pl 3 godzin temu

Podczas sobotniego widowiska publiczność mogła podziwiać taniec, śpiew i muzykę w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie, Zespołu Woda na Młyn, Zespołu Regionalnego Pogranicze oraz Zespołu Regionalnego Mystkowianie. Koncert był finałowym widowiskiem trwającego projektu „Mystkowianie i Pogranicze wspólnie dla kultury i regionu”.

Wspaniała publiczność mogła zobaczyć różnorodność i piękno polskiego folkloru. Na scenie pojawił się folklor z Kaszub, Lublina, Łemkowszczyzny oraz Sądecczyzny. Dodatkowo goście z Warszawy zaprezentowali współczesną odsłonę tańców lachowskich oraz łuku Karpat. Gospodarze zaprezentowali tańce Lachów Sądeckich, XX-lecia międzywojennego oraz Rusnaków.

Za reżyserię koncertu odpowiadał Patryk Rutkowski. Podczas widowiska zaprezentowało się ponad 180 artystów. Wspólny finał składał się m.in. z ciętej polki oraz polki z liściem. Na koniec gospodarze z Mystkowa uhonorowali występujących pamiątkowymi wizerunkami Matki Bożej w odzieniu lachowskim oraz jak tradycja nakazała chlebem, przygotowanym przez KGW Nowoczesna Gospodyni w Tymowej – opisują Mystkowianie.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością: Paweł Łabuda – z Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Mateusz Górski – Przewodniczący Rady Gminy Kamionka Wielka, Magdalena Dąbrowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej, Marta Mordarska – Dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Monika Sawicka – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych w Radzie Gminy Kamionka Wielka, Wiesława Hazuka – Ekspert Polskiej Sekcji CIOFF , Benedykt Poręba – Kierownik Honorowy Zespołu Mystkowianie oraz przedstawiciele instytucji kultury i stowarzyszeń z regionu, m.in.: Stowarzyszenie Zielona Energia Miękini, KGW Nowoczesna Gospodyni w Tymowej, Koło Gospodyń Wiejskich Miękinia.

Podczas festiwalu wystąpili m.in. Zespół Regionalny Pogranicze oraz Zespół Regionalny Mystkowianie, które zaprezentowały efekty współpracy – warsztatów realizowanych w ramach zadania „Mystkowianie i Pogranicze wspólnie dla kultury i regionu„, dofinansowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy KPO dla Kultury.

Koncert transmitowany był na żywo na kanale Youtube Krynica.TV, a także w krynickim Amfiteatrze, dzięki czemu dotarł do jeszcze więszego grona odbiorców. Sala w MCK Sokół pękała w szwach, a na żywo transmisję śledzili ci, którzy oglądali ją m.in. na telefonach, a także ci, którzy odwiedzili krynicki jarmark bożonarodzeniowy i chętnie podziwiali piękno folkloru wyświetlane na wielkim telebimie.

Wydarzenie realizowane jest w ramach konkursu: KPO. GRANTY 2024. A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.

Konkurs ogłoszony został przez: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, w ramach programu KPO Kultura.

Dofinansowane zadanie: Mystkowianie i Pogranicze wspólnie dla kultury i regionu

Idź do oryginalnego materiału